Blog Yazarlığında Başarı: Yaratıcılık ve Verimlilik

İnternet hayatımızda çok şeyi değiştirdi. Artık insanlar klasik yöntemlerle iletişim kurmayı tercih etmek yerine bu alanda iletişim kurmayı çok daha uygun görüyorlar. Bilgiler artık çok daha erişebilir ve kullanılabilir bir halde insanları bekliyor. Bunun yanında her şey çok hızlı gelişiyor ve değişim gösteriyor.

Bundan yıllar önce söylenenler hala kulaklarınıza geliyor olmalı. Bir insanı işe yarar kılan iyi bir eğitim almış olması ve sonunda düzenli gelir elde edebildiği bir işe sahip olmasıdır. Bunun hayalinde koşan insanların büyük bir bölümü yarı yolda tıkanarak vazgeçtiler. Bir bölümü hedeflerine ulaştı ama şimdilik mutsuzlukla mücadele ediyorlar.

basarili-bir-blog-yazari-olmak

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Blog Yazarlığında Başarı

Kendi işinizi kurmak oldukça zahmetli, uzun çalışmalar ve ciddi yatırımlar getiren bir uğraştır. Bu uğraşı görmezden gelmeniz pek mümkün değildir. Bununla birlikte bir iş yeri açıp onu başarıya ulaştırmak sanıldığı kadar kolay ve basit değildir. Çok fazla düşünmeniz gereken unsur vardır ve bunları düşünürken kendinizi kısıtlamış, aynı oranda verimliliğinizi düşürmüş olabilirsiniz.

Yukarıda belirttiklerim hala geçerliliğini korumaktadır. İnsanlar düzenli bir işe sahip olmak için çaba göstermektedirler. Düzenli iş demek onlar için düzenli para demektir. Bu nedenle bu alışkanlıktan vazgeçemezler. Ancak, artık etrafınızda ve dünyada neler olup bittiğine iyi bakmalısınız. İnternet size belirli imkanları sunmaktadır. Çok büyük finansal riskler almadan artık bir iş sahibi olabilir veya hayalini kurduğunuz işi bu alanda oluşturup başarı arayabilirsiniz.

İnternet üzerinden bir iş kurgulamak ve bunu başarıya ulaştırmak için çabalamak için çok ciddi becerilere ihtiyacınız vardır. Hayal kurabilmeli ve hayalleri gerçeğe dönüştürecek isteğe sahip olmalısınız. Yaratıcı olmanız gerekir ve yaratıcılığınızı konuşturacak verimliliğin peşinden gitmeyi başarmalısınız.

Aklınıza her zaman şahane fikirler gelmeyebilir. Bu fikirlerden bazıları uygulanabilir ama basit fikirlerden oluşabilir. Neyin işinize yarar olduğunu belirlemek ise size kalmış bir durumdur. Bir şekilde işinize yarayan adımları atabilecek kabiliyete ve stratejik düşünceye sahip olmalısınız. İnternet üzerinden iş yapacaksanız bunların hepsini düşünmek zorundasınız.

Bu yazıyı yazıyor olmam beni sizden çok daha üstün bir insan yapmamaktadır. Ben sadece sizinle sahip olduğum bilgileri paylaşmaya çalışmaktayım. Sahip olduğum tek şey belki de bu bilgileri paylaşma isteğim, bilgileri paylaşırken yazıyı yazabilecek üretkenliğe sahip olabilmem ve bunu size ulaştırırken hayal gücümü kullanarak bu satırları yazabiliyor olmamdır. Kendinizi benim yerime koyun ve ne tür beceri veya kabiliyetlere sahip olduğunuzu belirleyin. Ardından bu beceri ve kabiliyetleri aşağıda önemli olduğunu belirttiğim hususları göz önünde bulundurarak değerlendirmeye çalışın.

Bahanelere Vakit Ayırmayın

Büyük başarılara imza atmış kişilerin hayatında sahip oldukları en büyük özellik bahanelerle vakit kaybetmemektir. İnternet üzerinden çalışacaksanız belirgin klasik bahanelerin arkasına saklanamayacak kadar açıkta duracaksınız demektir. Bu alanda iş kurabilmek çok büyük yatırımlar gerektirmemektedir. Bunun yanında eğitim düzeyinizin doktora seviyesinde olmasına gerek yoktur.

İnternet üzerinde işinizi açarsınız, çalışmalarınızı yaparsınız ve başarılı olup olmayacağınızı çalışmaları yaptığınız sırada ortaya koyacağınız becerileriniz ve stratejileriniz belirler. Bu nedenle kimsenin patronluğuyla uğraşmak zorunda kalmadan yolunuza emin adımlarla devam etme şansını elde edersiniz. Bir şirkette önemli bir yere sahip olsanız ve gerçekten faydalı bir adım atacak olsanız bile birinin onayını almanız gerekeceğini aklınızdan çıkarmayın. İnternet üzerinden iş yaparken ise bu tür bir durumla karşılaşma olasılığınız oldukça düşüktür. Hatta başkasına iş yapmadığınız sürece bu ihtimalin olmadığı bile dile getirilebilir.

Kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefi yerine getirebilmek için sahip olduğunuz tüm becerilerinizi ortaya koyun. Başarıya ulaşmanız için bu önemli bir gereksinimdir.

Yaratıcılık Öğrenilebilir Beceridir

Yeni bir fikir ortaya koymak için saatlerinizi harcayabilirsiniz. Sonucunda başarıya ulaşacağınızdan emin olmanız şart değildir ama büyük olasılıkla başarıya ulaşan taraf olabilirsiniz. Çünkü uzun süreli düşünmeler sıradan fikirleri kendi zihninizde yok edip daha yaratıcı ve etkili fikirler ortaya koymanızı sağlar. Ancak bunun için belirgin niteliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bunları aşağıda sizinle paylaştım. Gereksinimleri yerine getirdiğiniz zaman yaratıcılığınızı konuşturma şansına sahip olursunuz.

✔ Yeni fikirler ortaya koymak için çaba gösterirken zaman ve mekan faktörü önemlidir. Öğrenmek, araştırmak ve problemlere çözüm bulmak için yapmanız gereken kendinize stresten uzak durabileceğiniz bir alan bulabilmektir. Bununla birlikte edindiğiniz yeni bilgileri zihninizde tartmak için belirli bir vakit ihtiyacınız vardır. Elde etmiş olduğunuz bilgileri kendi birikimlerinizle birlikte yorumlamadığınız zaman yaratıcılığınızı ortaya koyabilme şansınız pek yoktur.

✔ Yeni fikirleri ortaya çıkarmak yeterli değildir. Aynı zamanda yeni fikirleri uygulayabilecek güvene sahip olmalısınız. Bunun için mutlaka hata yapma korkusundan uzak kalmaya çalışmalısınız. Hatta bu denli büyük bir korkunuz ve probleminiz varsa bu sorunu tamamen ortadan kaldırmayı düşünmelisiniz.

✔ Belirli alanlarda ciddiyetten uzaklaşmaya çalışmanız sahip olduğunuz hata yapma korkusunu yenebilmek konusunda size destek olabilir. Nitekim, olabildiğince ciddi olmak bazıları için son derece önemli bir nitelik ve davranışmış gibi görülebilir ama yaratıcılığınızı geliştirme konusunda sanıldığı kadar etkin değildir.

bir-ise-odaklanma

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Odaklanma Gücü

Fikirlerinize karar verdikten sonra yapmanız gerekenin ne olduğunu sanırım biliyorsunuz. Oluşturduğunuz fikir her ne olursa olsun, blog yazısı veya farklı bir içerik ve pazarlama yöntemi de olabilir, bunları uygulamaya koyarken sizi rahatsız edebilecek unsurlardan uzak durmalısınız.

Bu aslında yaptığınız tüm işlerde geçerli olan bir durumdur. Odaklanamadığınız sürece bir işi yapabilmeniz pek mümkün değildir. Mutlaka dikkatinizi dağıtacak ve ilgili işlerden sizi uzak tutabilecek belirli unsurlar ortaya çıkacaktır. Ancak uğraştığınız işlere odaklanmanız durumunda karşılaşacağınız sorunlara çok daha doğru çözümler üretebilirsiniz.

İhtiyacınız olan unsur problem çözmek yerine bir şeyler üretebilmek ise daha şanslı olduğunuzu belirtebilirim. Çünkü problem çözmek için uğraşmak ile bir iş konusunda üretken olmaya çalışmak arasında belirgin farklılıklar yer alır. Odaklandığınız durum her ne olursa olsun etkileşim içerisinde kaldığınız sürece o konuda çok daha başarılı olabilirsiniz.

Yeni Becerilere Sahip Olun

İnternet büyük ölçüde insanların öğrenme ve iletişim gibi niteliklerini değiştirmesine neden olmuştur. Artık insanlar yeni fikirlere daha hızlı bir biçimde ulaşabilmektedir. Yeni bilgileri daha hızlı öğrenmeleri aynı zamanda ilgili bilgileri daha hızlı tüketmelerine neden olmaktadır. Bunun yanında iletişim konusunda çok daha farklı seçenekler ve imkanlar ortaya çıkmıştır.

Yıl içerisinde çok az miktarda yatırım yaparak yeni beceriler geliştirebilirsiniz. Bir işin eğitimini almış kişi ile aranızda yapısal olarak farklılıklar olabilir ama bir işi en az onun kadar iyi yapabilme fırsatını alacağınız kısa süreli eğitimlerle elde edebilirsiniz. Bu konuda çok kesin konuşmak doğru değildir ama ne yaparsanız yapın yeni becerilere sahip olabilmek için lisans düzeyinde dört yıllık eğitim görmeniz şart değildir.

Yeni becerilere sahip olmak çok daha farklı imkanları karşınıza çıkaracaktır ve bu imkanları değerlendirerek oluşturmak istediğiniz işi başarıya ulaştırabilirsiniz.

Blog yazarlığıyla uğraşıyor olmak size garip gelebilir ve başkaları düzenli bir işiniz olmadığı için sizi hor görebilir. Bunlara aldırış etmeyin. Aksine her şeyi doğru yaptığınız taktirde başarıya doğru giden yolda size engel olabilecek unsurları ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte sahip olduğunuz yaratıcılık niteliğini geliştirmeniz ve üzerine verimlilik gibi önemli bir niteliği katıyor olmanız sizi herkesten farklı bir blog yazarı yapacaktır. Önemli olan istediğinizi elde edebilmek için yeteri kadar çaba göstermektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap