Başarılı Bir Blog Adresi Olmanın İncelikleri

Ne tür bir blog sahibi olursanız olun başarılı olmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bu unsurlar, başarılı bir blog adresi olmanızı sağlayan püf noktalardır.

Blog dünyasında çeşitli kategorilerde her türlü yazıyı bulabileceğiniz siteler vardır. Kendi alanınızla ilgili sitelerin yani rakiplerinizin önünde olmayı herkes ister. Sadece İstemenin de tek başına yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Bugün sizlere gözlemlerim doğrultusunda, alanında kendini kanıtlamış, azımsanmayacak derecede okuyucusu ve takipçisi olan hem yerli hemde yabancı blog adreslerinin başarılarının ardındaki yatan bazı nedenleri anlatacağım.

Blog Tasarımları

WordPress mükemmel ve güçlü bir platformdur. İyi olduğu kadar tamamen ücretsizdir ve oluşturduğunuz içeriği sunmanız konusunda size yardımcı olur. Buradaki problem ise servisin tamamen ücretsiz olması ve dolayısıyla birçok farklı kişi tarafından da kullanılabilir olmasıdır. Varsayılan temayı kullanır ve onun üzerinde herhangi bir değişiklik yapmazsanız, blog adresinizin farklılık yaratmasını beklememelisiniz.

basarili bir blog

İdeal olan durum bir tasarımcı ile anlaşıp kendinize özel bir tema tasarlatmak ve blog adresinizde bunu kullanarak yola devam etmektir. Bu blog adresinizin eşsiz bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Unutmayın, sitenin renk şemasını mutlaka tutarlı renklerden tercih etmeli ve bütünlüğü sağlamalısınız.

Başarılı blog adreslerinin çoğunluğunun kendine özgü bir tasarımı vardır. Bu sizi öne çıkaracak önemli bir unsurdur. Bir diğer yandan herkesin sıfırdan tasarım yaptıracak maddi gücü olmayabilir o yüzden diğer seçeneğiniz ise  beğendiniz bir temayı satın alarak yolunuza devam edebilirsiniz. Tema seçiminde ise herkesin kullandığı temalardan ziyade, içeriğinizi en iyi şekilde öne çıkarabilecek, akılda kalıcı ve kullanışlı temalar seçmeye dikkat etmelisiniz.

Erişilebilir Yorum Sistemi

Yorumlar yani okuyucularınızın düşünceleri, fikirleri, önerileri sizler için çok önemli olmalıdır. Blog adresinizi ayakta tutan yapı taşı okuyucularınızdır. O yüzden onların fikirlerini her daim önemseyin. Düşünce ve fikirlerini aktarmalarını sağlayan araç ise yorum sistemleridir.

Blog adreslerinde  sürekli bir sohbet durumu söz konusudur. Blog yazarları yazılarını yazarlar, okuyucular bunu okurlar ve ardından okuyucu yorum yaparak sorular sorabilir veya yeni fikirler ortaya koyabilir. Bu sürecin olabildiğince akıcı olmasını sağlamalısınız ancak aynı zamanda gereksiz mesaj gönderen botlara karşı kendinizi korumalısınız.

Yorum yapmak isteyen ziyaretçinin kayıt olmasını istememelisiniz. WordPress’in açık yorum sistemi oldukça iyidir ancak alternatif bir takım ayarlar yapabilir veya Disqus gibi sistemler kullanabilirsiniz. Ekstra üyelik gerektiren sistemlerden uzak durun çünkü bu sistemler okuyucularınızın düşüncelerini paylaşmaktan alıkoyar.

Özenle Hazırlanmış Hakkında Sayfası

Genel olarak okuyucuların önemli bir kısmı blog hakkında bilgi edinmek istedikleri zaman bunu birkaç yazı okuyarak gerçekleştirirler. Bu daha çok niş belirlemiş olduğunuz bloglarda kolay işe yarayabilmektedir ancak blog adresiniz birden fazla konuyu bünyesinde barındırıyorsa durum değişiklik gösterir. Bu noktada hakkında sayfası devreye girer. Buna kişisel bir anlatım kazandırmalı ve okuyucuların sizinle bağlantı kurabilmesini sağlamalısınız. Bu sayede daha fazla güven oluşturabilirsiniz.

basarili bir blog adresi

Kalite İçerikler

Olmazsa olmazlardan en önemlisi içeriklerinizdir. İçeriklerinizi oluştururken ne kadar emek harcarsanız aynı orantıda olumlu geri dönüşler alırsınız. Emek harcanarak hazırlanmış bir içerik ile sıradan sadece yazmak için hazırlanmış içerik arasındaki farkı okuyucularınız çok kolay şekilde ayırt ederler. Bu tür basit hatalarla kitlenizi daha oluşturmadan kaybedersiniz. O yüzden kendinizi her gün içerik gireceğim diye zorlamayın. İki yada üç günde bir içerik girin ama okumaya değer ve okuyucuya değer katacak içerikler oluşturmaya özen gösterin.

Ulaşılabilir Olun

Birçok blog adresi bu kısmı es geçer. Okuyucular doğrudan ve kolayca sizinle iletişim kurabilmelidir. Basit bir iletişim formu kullanmak bunun için yeterli olacaktır. Benim iletişim sayfamda ise göreceğiniz üzere sizleri formlarla uğraşmamanız için direk e-mail adresimi yazdım. Böylelikle en basit şekilde bana ulaşmanızı sağlamış oluyorum.

Ulaşılabilir olmanız okuyucularınızla sizin aranızdaki mesafeyi en aza indirmeniz demektir. Bu yüzden iletişim kurabileceğiniz en basit araçları kullanın ve şunu hiçbir zaman unutmayın, okuyucularınız olduğu sürece blogunuzun ve yazılarınızın bir anlamı vardır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (5)

Çağkan Sezgin
17 Mayıs 2020, 17:17

Kesinlikle yazıya katılıyorum. Başarılı bir blog olmak için işin inceliği detaylarda. Tasarımınız güzel olacak

aydın musaoğlu
17 Mayıs 2020, 17:17

Yeni bloglarımda kesinlikle önerilerinizi dikkate alacağım

Osman yiğit
17 Mayıs 2020, 17:17

Önemli olan blog sahibi olmak değil blog adresimizin hedef kitleye doğru yansıtılması. Yazınızda bu hususta güzel bilgilere yer vermişsiniz. Teşekkürler.

17 Mayıs 2020, 17:17

Kaliteli içerik ve devamlılık diyorum. Bir de samimi yazılar insanları çekiyor.

17 Mayıs 2020, 17:17

''okuyucularınız olduğu sürece blogunuzun ve yazılarınızın bir anlamı vardır.'' çok doğru bir söz. Blog sitelerimizin ziyaretçi kitlesi, sitemiz için herşeydir. (en azından benim için bu böyledir)

Eğer sitelerimizi sürekli takip eden ziyaretçileri olmasaydı, blog yazmanın da bence pekte bir anlamı olmazdı.

Yorum Yap