Alan Adı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alan adı satın almak isteyen kişiler genel olarak ilgilendikleri alana veya ellerinde bulunan ürünlere yönelik alan adları seçmeye çalışmaktadırlar. Bunun kısmen doğru bir yaklaşım olduğunu kabul edebiliriz ama tam anlamıyla doğru bir adım atıldığını söyleyebilmemiz söz konusu değildir.

Alan adı satın almak, seçilecek isme profesyonel bir biçimde yaklaşmak anlamına gelmektedir. Bu yazı ile alan adı satın alırken nasıl profesyonel bir yaklaşım ortaya koyabileceğinizi size göstermek istiyorum.

alan adi satin alirken

Yazının amacı tamamen yol göstermektir ve başlığında belirtildiği gibi öncelikli olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinilmiştir. Doğru alan adını seçmek istiyorsanız bu yazı size yardımcı olabilecektir. Sorularınız olursa yorum yaparak bana ulaştırabilirsiniz.

☑ İlgi Alanı ve Anahtar Kelimeler

Bir alan adı satın almak istiyorsanız büyük olasılıkla elinizde bir plan olmalıdır. Bir ürünü tanıtacak olabilirsiniz. Bir alanda bilgi sunmak isteyebilirsiniz. Bir topluluk oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunların hepsi alan adı satın almanızı gerektirecek planların bir parçasıdır ancak her şey bunlarla sınırlı değildir.

Hangi konuyu ele alacaksanız o konuda en iyi anahtar kelimeleri bulun. Önceliğiniz en çok arama yapılan anahtar kelimeleri keşfetmek olmalıdır. Anahtar kelimeleri keşfettikten sonra bunları tek tek bir araya getirmeye uğraşın ve sizin için en doğru ismi tercih etmeye çalışın. Anahtar kelimeler alan adlarını belirleme konusunda size yardımcı oldukları kadar dolaylı olarak arama sonuçlarında size yardımcı olabilecektir.

☑ Özgün İsim

Her ne olursa olsun alacağınız alan adı özgün bir isim olmalıdır. Eğer keşfettiğiniz alan adına çok yakın alan adları önceden satın alınmışsa ve bu siteler aktifse belirlediğiniz alan adından uzak durmalısınız. Olası isim karışıklıkları sebebiyle ziyaretçilerinizin büyük bir kısmını diğer siteye kaptırma olasılığınız yüksektir.

Alan adında özgün isimler tercih etmek hem markalaşma hem de rakiplerden farklılaşma anlamında size büyük avantaj sağlayacaktır. Eğer özgün bir isim bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız muhakkak bakış açınızı değiştirmeli ve başka isimler keşfetmeye çalışmalısınız. Aksi durumlarda istediğiniz marka bilinirliğini oluşturamayacak ve beklentilerinizi karşılamayacak bir isim tercih etmiş olacaksınız.

☑ Yazılış Kolaylığı

Alan adı satın alırken marka bilinirliğini umursamak zorundasınız. Marka bilinirliği olmadan istediğiniz seviyelere ulaşmanız çok mümkün olmayacaktır. Bu sebepten ötürü alacağınız alan adında yazılış kolaylığına önem vermelisiniz. Bazı durumda insanlar alacakları alan adının dolu olması durumunda farklı yollara giderek seçtikleri ismi çeşitlendirmeye çalışmaktadır.

Seçtiğiniz markanın hem yazılış hem de telaffuz açısından sorunsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Zor yazılan isimleri tercih etmeniz zamanda arzu ettiğiniz marka bilinirliğine ulaşamazsınız. Bu sizin için olumsuz bir durumdur çünkü artık site trafiklerinin büyük bir kısmı marka bilinirliği sayesinde kazanılmaktadır.

☑ Hatırlanma Kolaylılığı

Yazım kolaylığının yanında aynı zamanda hatırlanma kolaylığını da düşünmelisiniz. Hatırlanma kolaylığı oluşturduğunuz markanın ve aldığınız alan adının birbiriyle olan uyumunu ortaya koyacaktır. Hatırlanması kolay bir isim seçmeniz demek sürekli olarak birilerinin sitenizi ziyaret etmesi ve size düzenli olarak trafik getirebilmesi anlamına gelecektir.

Hatırlanması zor olan bir alan adı seçmeniz durumunda markanızın kulaktan kulağa yayılmasını olabildiğince zorlaştırmış olursunuz. Her ne kadar dijital ortamda yer alan bir markaya sahip olsanız bile pazarlama açısından hala kulaktan kulağa aktarılan bilgiler büyük önem taşımaktadırlar. Bunu göz ardı etmeden seçeceğiniz alan adının akılda kalıcı olmasını sağlamalısınız.

☑ Kısa İsimler

Seçeceğiniz alan adının mutlaka kısa olması gerekir. Uzun alan adları yazılması zor, hatırlanması zor ve markalaşması zor alan adlarıdır. Bu tür bir yaklaşımla yola çıkıyor olmanız tamamen yanlış yapacağınız anlamına gelir. Siz istediğiniz noktaya gelmeye uğraşırken ve bunun için site içi dengeyi oluşturmaya çalışırken seçeceğiniz alan adı tüm çalışmalarınıza balta vurabilecektir.

Alan adı seçiminde ne olursa olsun mutlaka kısa isimlere yönelin. Kısa isimlerin yazılması ve hatırlanması kolaydır. Bunu bir avantaj olarak değerlendirebilir ve beklentilerinizi karşılayacak bir biçimde markalaşma yoluna gidebilirsiniz. Maalesef uzun isimlerde bunu yapabilmek çok mümkün değildir. Çünkü uzun isimlerin hatırlanması ve aynı zamanda yazılması zordur.

☑ .com Adresi

Bazı durumlarda bir marka belirleseniz bile .com uzantısı başkası tarafından satın alınmış olabilir. Bu durumda ilgili sitenin aktif olup olmadığına göz atmalısınız. Site aktifse bu durumda bir önceki adımı gözden geçirmelisiniz. Eğer site aktif değilse öyleyse .net uzantısını alıp yolunuza devam etmeyi düşünebilirsiniz.

Fakat ne olursa olsun .com uzantısını sürekli olarak gözden geçirmelisiniz. Bu uzantının çok büyük anlamının olduğunu düşünmüyor olabilirsiniz. Fakat insanların büyük bir kısmı hala site adresini elle girerken sitenin sonunu .com olarak tamamlamaktadırlar. Eğer siteniz .net uzantısına sahipse bu durumda potansiyel trafiği kaybetme olasılığınız var demektir. Bunun yaşanmasını istemiyorsanız .com uzantısını alıp gerekli 301 yönlendirmesini yapmalısınız.

Marka ve Alan Adı İlişkisi

Seçeceğiniz alan adının markanızla ve faaliyet gösterdiğiniz alanla ilgili olmasına özen göstermelisiniz. Markanızın adını duyan bir kişi mutlaka sizin hangi alanda faaliyet gösterdiğinizi anlamalıdır. Bu hem marka bilinirliği oluşturmak hem de hatırlanma açısından son derece önemli bir durumdur.

Eğer faaliyet gösterdiğiniz ilgi alanını doğrudan yansıtacak bir alan adıyla yola çıkmazsanız bir takım sorunlarla karşılaşmanız söz konusu olmayacaktır fakat marka bilinirliğine çok daha fazla yatırım yapmanız gerekecektir. Bu ekstra yatırımla uğraşmak istemiyorsanız mutlaka alan adı seçerken faaliyet göstereceğiniz ilgi alanına uygun seçimler yapmalısınız.

Sadece Harf Kullanımı

Alan adı alırken mutlaka sadece harf kullanmaya özen göstermelisiniz. Sayılar veya tire işaretleri her zaman insanların akıllarını karıştıracaktır. Bununla birlikte arama sonuçlarında yer alan adreslerin içerisinde sayılar gören kişiler genellikle bu tür sitelere girmeyi reddetmektedirler. Marka bilinirliğini olumsuz etkileyen bu tür yaklaşımlardan mutlaka uzak durmalısınız.

Diğer taraftan arama sonuçlarında bu tür alan adlarının arka planlarda kaldığını görebilirsiniz. Google tıpkı sizin gibi markalaşma konusuna oldukça önem veren bir arama motorudur. Markalaşma konusunda yatırım yapmayan alan adlarını geri planda tutabilen Google ile sıkıntı yaşamak istemiyorsanız mutlaka sadece harflerden oluşan ve karışıklığa izin vermeyecek alan adlarını tercih etmelisiniz.

Markalaşma

Bu kadar marka bilinirliğinden bahsetmişken artık sanırım bu konuya da özel olarak değinmek gerekmektedir. Markalaşma seçeceğiniz alan adının gücü sayesinde işinizi kolaylaştıracak veya zorlaştıracaktır. Belirli alan adları yani yukarıdaki kurallara uyum sağlayan alan adları markalaşma konusunda size maksimum düzeyde kolaylık sağlayabilecektir.

Burada belirttiğim kuralların dışına çıkarak yapacağınız her alan adı tercihi mutlaka markalaşma konusunda size sıkıntı çıkaracaktır. Zorunda olmadıkça bu kurallara sadık kalmaya çalışmalısınız. Örneğin, bir oyunla ilgili topluluk sitesi açmaya çalışırken oyunu netleştirmek için rakamları kullanmanız gerekebilir. Bu bir zorunluluktur. Ancak zorunda olmadığınız sürece bu tür yaklaşımlardan uzak durmalısınız.

Alan adı seçimi basit bir süreç değildir. Seçeceğiniz alan adı uzun süre yaşayacak ve yaşadığı süre boyunca değer kazanacaktır. Bu nedenle doğru alan adını seçmeye özen göstermelisiniz. Alan adını seçerken önceliğiniz kısa olması, yazılış ve hatırlanma konusunda kolaylık sunması ve markalaşma konusunda size avantaj sunması olmalıdır. Bunu başardığınız sürece elinizde bulunan alan adı diğerlerinden çok daha fazla değere sahip olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap