Adım Adım Blog Açmak - Uzmanından İpuçları

Blog açmak isteyen birisi misiniz? O zaman blog ve blog yazarlığı kavramlarını daha önce duymuş olmalısınız. Daha önce bu kavramları duymamış olanlar ise üzülmesin. Bu yazıda blog açmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi yer alacaktır. Önce blog ve blog yazarlığı kavramlarının tanımlamasını yaparak başlamak istiyorum. Daha sonra "neden blog sahibi olmalısınız?" sorusuna yanıt vereceğim. Son olarak ise ücretsiz (kısmen ücretli olabilir) bir biçimde nasıl blog sahibi olabileceğinizi anlatarak blog adresinizde ilk adımlar, ilk özelleştirmeler ve daha birçok konu hakkında size yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu yazıyı okuduktan sonra aklınızda artık blog nasıl açılır diye bir soru kalmayacak ve sadece birkaç dakika içerisinde bir blog sahibi olabileceksiniz. Bol keseden attığımı veya sizi kandırdığımı düşünmeyin. Yazıyı okudukça doğru söylediğimi görecek ve sözünü ettiğim tüm bilgilerle tanışacaksınız.

adim-adim-blog-ac

Blog ve Blog Yazarlığı Nedir?

Blog belirli bir kronolojik sıralama içerisinde dizayn edilen ve en güncel içeriğin sayfanın en üstünde gösterildiği bir site türüdür. Blog yazarlığı ise blog adresinde aktif olarak yazarlık yapan ve sahip olduğu blog adresini güncellemek için çaba gösteren kişiye denir.

Blog denilen sitelerin genelde bir yazarı olur ve bu yazar düzenli olarak içerik yayınlayarak adresini güncel tutmaya çalışır. Blog denilen siteler çoğunlukla belirli bir konu üzerinde yoğunlaşan içeriklere ev sahipliği yapar. Bazı yazarlar (örneğin benim gibi kişisel blog) sahipleri ise ilgi duydukları her alanda bir şeyler karalamaya çalışırlar.

Neden Blog Açmalıyım?

Bir blog açmak için birden fazla geçerli sebebiniz olabilir. Bu sebepler arasında birbiriyle bağlantılı ve aynı zamanda birbiriyle alakasız nedenler bulunabilir. Bu nedenlerden birkaçını aşağıda sıraladım ve blog sahibi olma konusunda kendi nedenimi farklı bir renkte gösterdim.

✔ Sahip olduğunuz görüş ve düşünceleri başkalarıyla paylaşmak.

✔ Bir ürün satmak veya bir ürünün tanıtımını yapmak.

✔ İlgi duyduğunuz alanda yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek.

✔ İlgi duyduğunuz alanda uzmanlaşmaya çalışmak.

✔ Benzer beceri ve yeteneklere sahip insanlarla tanışmak.

✔ Hayatınızda bir farklılık olmasını sağlamak.

✔ İlgi duyduğunuz alanda bilgi birikiminizi yükseltmek.

✔ Araştırma, okuma ve yazma becerilerinizi geliştirmek.

✔ Araştırma yoluyla elde edilen bilgileri yazıya dökerek para kazanmak.

✔ Eğlenmek, yaratıcı olmaya çalışmak ve boş vakitleri değerlendirmek.

Bu maddelerden sadece birisi sizi blog açmaya iten gerçek neden olabilir. Benim amacım bunların hepsi diyorsanız bu alanda başarılı olmanız pek mümkün olmayacaktır. Sadece bir gerçek neden ve onu destekleyen alt nedenlere sahip birisi olarak blog açmaya hazır mısınız? Öyleyse vakit kaybetmeden başlayalım.

Blog Platformunun Seçilmesi

Birçok kişi blog açmak için ilk adım olarak alan adı ve sunucu hizmetlerinin satın alınmasını önerir. Bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu, ilk önce blog platformuna karar verilmesi gerektiğini belirtmeliyim. Çünkü bazı blog platformları alan adı satın almadan bir blog açmanıza izin verebilmektedir.

Her ne kadar blog platformu olarak çok fazla alternatifiniz olsa bile WordPress.org kullanmaktan şaşmamanızı öneririm. Çok az bir miktar yatırım yaparak kontrolün tamamen sizde olduğu ve dilediğiniz değişikliği yapabileceğiniz bir blog adresinizin olması çok daha iyidir. Üstelik WordPress.org en popüler blog servislerinden birisidir. Bu yazıdan yer alan adımlardaki tüm bilgiler WordPress.org üzerinden açılmış bir blog için geçerlidir.

✔ WordPress kullanımı ücretsiz olan bir servistir. İhtiyacınız olan tek şey kaliteli bir sunucu ve iyi seçilmiş bir alan adıdır.

✔ WordPress kullanımı kolay bir içerik yönetim sistemidir. Herhangi bir sıkıntı yaşadığınız zaman ise fazlasıyla destek bulabilirsiniz.

✔ WordPress yıllardır hizmet veren bir servistir. Güvenlik ve kararlılık açısından daima güncel tutulmaktadır.

WordPress'i bu kadar övdükten sonra blog açarken dikkat etmeniz gereken bir noktadan söz etmeliyim. WordPress iki farklı blog hizmetine sahiptir. WordPress.com adresinden hiçbir zahmete girmeden bir blog adresi açabilirsiniz ama açtığınız blog adresi timurdemir.wordpress.com şeklinde olur. WordPress.org ise benzer sistemin sizin yönetiminizde olduğu versiyonudur.

En İyi 5 Ücretsiz Blog Açma Sitesi

Alan Adı ve Sunucu Seçimi

Bir blog sahibi olacaksanız blog adresinizin bir ismi olmalıdır. Her blog adresinin kendine özgü bir ismi vardır. Örneğin benim blog adresim www.timurdemir.com.tr kendi adım ve soyadımı taşır. Siz de kendi adınızı ve soyadınızı kullanarak bir kişisel blog açabilirsiniz. Önemli olan ilgili alan adının daha önce biri tarafından alınmamış olmasıdır.

Alan adı belirlerken dikkat etmeniz gereken belirli unsurlar vardır. Bu unsurları göz ardı ettiğiniz andan itibaren alan adı kalitenizi düşürmüş olursunuz. Aşağıda yer alan maddeleri gözden geçirerek bir alan adı belirlemeye özen gösterin.

✔ Belirlediğiniz alan adı insanlar tarafından kolay okunabilir, kolay yazılabilir ve kolay hatırlanabilir olmalıdır.

✔ Belirlediğiniz alan adı size özgü olmalı ve sizden bir şeyler taşımalıdır.

✔ Belirlediğiniz alan adı gerekliyse ilgileneceğiniz alan hakkında kelime içermelidir.

✔ Belirlediğiniz alan adı hukuki sorunlar teşkil etmeyecek nitelikte olmalıdır.

Bir alan adı belirledikten sonra onu dilediğiniz alan adı tescil firmasından satın alabilirsiniz. Alan adları yıllık olarak yenileneceği için hanenize yazılacak ilk masraf bu olacaktır. Alan adı belirleme işlemini tamamladıktan sonra bir sonraki aşamaya yani sunucu seçimine geçiş yapabilirsiniz.

Bir alan adı satın aldıktan sonra dilerseniz aynı firmadan dilerseniz farklı bir adresten sunucu hizmeti satın alabilirsiniz. Bireysel bir sunucu paketi işinizi fazlasıyla görecektir. İlk defa blog adresi açacak birisiyseniz alan adı ve sunucuyu aynı firmadan almanızı öneririm. Böylece bir sıkıntı yaşadığınız zaman sorunun daha hızlı çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Blog Adresinin Kurulumu

Kaliteli bir firmadan hizmet alıyorsanız firma sizin yerinize WordPress sitenizin kurulumunu gerçekleştirebilir. Eğer hizmet aldığınız yer kaliteliyse ama bu imkanı size sunmuyorsa üzülmeyin çünkü birkaç tıklamayla blog adresinizin kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz.

Blog adresinizin kurulumu işte bu kadar basittir. Artık elinizde olan bilgilerle WordPress sitenize giriş yapabilirsiniz. Giriş yapıp blog adresinizi kişiselleştirmeye başlamadan önce hangi konuda yazacağınızı iyi düşünmeniz gerekir. Neler yazacağınız yukarıda seçmiş olduğunuz blog açma nedeniyle doğrudan bağlantılıdır. Örneğin amacınız para kazanmak ise yazdığınız alanla ilgili kapsamlı araştırmalar yapmanız gerekebilir.

Blog Adresinin Kişiselleştirilmesi

WordPress siteniz kullanıma hazır olduktan sonra giriş yapıp yönetici paneline ulaşmalısınız. Yönetici paneline girdiğiniz zaman karşınıza çıkan manzara çok karmaşık olmasa bile birazcık can sıkıcı olabilir. Şimdilik işin ince detaylarını es geçeceğim ve size blog adresinizi kişiselleştirme konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

WordPress'te sıkça göreceğiniz kısımlar hakkında açıklamalara aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz. Tüm bu maddeler WordPress yönetici panelinde standart olarak bulunan sekmeleri kapsamaktadır.

Yazılar - Bu kısımdan yeni içerik oluşturabilir veya var olan içerikleri düzenleyebilirsiniz.

Kategoriler - Bu kısımdan yazılarınızı toplayacağınız kategorilere göz atabilirsiniz. Kategoriler aynı konuda yazılmış yazıları tek bir menü üzerinden erişilebilir kılabilirler.

Etiketler - Kategorilerin alt seviyesidir ve bir konunun alt konuları için kullanılabilir. Etiketleri de benzer şekilde kategoriler gibi yazılara tek bir menü üzerinden erişilmesini sağlamak için kullanabilirsiniz.

Ortam - Ortam kısmında sitenize yüklediğiniz medya dosyaları, özellikle görseller yer alır.

Sayfalar - Sayfalar siteniz için oluşturduğunuz statik sayfalardır. Hakkında ve iletişim gibi içerikleri sayfalar kısmından yayınlamanız gerekir.

Yorumlar - Sitenizi ziyaret eden kişiler yazılarınıza yorum yaparsa onları buradan yönetebilirsiniz.

Görünüm - Bu kısımdan sitenizin temasını değiştirebilir ve kullanacağınız temada kişiselleştirme yapabilirsiniz.

Eklentiler - WordPress'in en güçlü yanlarından birisidir. Eklentileri kullanarak sitenize ekstra işlevsellik kazandırabilirsiniz.

Ayarlar - Bu kısımdan WordPress için ihtiyaç duyduğunuz genel tüm ayarlara ulaşabilirsiniz.

Blog adresinize giriş yaptıktan sonra yapmak isteyeceğiniz ilk şey büyük olasılıkla site tasarımını değiştirmek olacaktır. Bu konuda şanslısınız çünkü şu an kullandığınız platform size bu konuda sayısız imkan sunmaktadır. WordPress başlangıç aşamasındaki blog yazarları için ücretsiz temalar sunmaktadır. Bu temalar arasında son derece işlevsel olan birçok tema bulunsa bile özgün bir blog yazarı olmak istiyorsanız ücretli tema almanızı öneririm.

Blog adresinizin tasarımı için var olan temaları kullanabileceğiniz gibi özel bir tasarımcı tutmayı da düşünebilirsiniz. Bir tema satın almak size ortalama 100 TL masraf olacaksa bir tasarımcı tutup tasarım yaptırmak çok daha pahalıya gelecektir. Bu nedenle başlangıç aşamasında hazır temalar kullanmanızı tavsiye ederim.

Blog Adresinde İlk İçerik

Blog platformunu seçtik, alan adını ve sunucuyu hizmetini satın aldık, WordPress kurulumunu gerçekleştirdik, ücretli veya ücretsiz bir tema yükledik ama hala bir blog yazarı değiliz! Blog yazarı olmak istiyorsanız blog adresinizde ilk içeriğinizi yayınlamak zorundasınız.

WordPress'te Yazılar kısmına gidin. Burada oluşturulmuş bir yazı göreceksiniz. Tüm yeni kurulumların ardından WordPress sizin yerinize bir hoş geldiniz mesajı yayınlar. Bu mesajı silin ve kendi mesajınızı oluşturmaya başlayın. Yazacağınız ilk mesajın profesyonelce olmasına gerek yok. Blog adresinizi hangi amaçla açtıysanız ona yönelik bir içerik girebilirsiniz.

İçerik yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size bu başlık altında uzun uzun anlatmaya çalışmayacağım ama okunabilir içerikler oluşturmanız blog yazarlığında başarı için çok önemlidir. Yazım kurallarına dikkat etmek, çok uzun cümleler kullanmamak, alt başlıklara yer vermek gibi temel unsurlara dikkat etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap