WordPress'te İki Sütunlu İletişim Formu Nasıl Oluşturulur?

WordPress sitenize iki sütundan oluşan bir iletişim formu eklemek istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Telaşlanmayın size bu konuda sorunsuz bir biçimde yardımcı olmaya çalışacağım.

İletişim formları, siz ve hedef kitleniz için verimli bir iletişim kanalı sağladığı için çok önemlidir. Bu nedenle, gerekli tüm alanları içeren iyi yapılandırılmış bir iletişim formuna ihtiyacınız vardır.

Aynı zamanda, kullanıcıların anlaması için iletişim formunun basit ve anlaşılır olması gerekir. Bunun için iletişim formunuzu satılar veya sütunlara bölebilirsiniz. WordPress sitenizde çok sütunlu bir iletişim formu oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Everest Forms Eklentisini Bulun

İki sütunlu bir WordPress iletişim formu oluşturmanıza izin veren birçok iletişim formu eklentisiyle karşılaşabilirsiniz. Bu eklentilerden hangisini kullanmak istediğinize karar vermek için eklentilerin özelliklerine göz atabilirsiniz. Ben Everest Forms eklentisini kullanmanızı önereceğim.

Everest Forms, WordPress siteniz için her türlü iletişim formu oluşturmanıza izin veren en iyi iletişim formu eklentilerinden biridir. Bu eklenti sayesinde %100 duyarlı olan sınırsız formlar oluşturmayı başarabilirsiniz.

Çoğu ücretsiz iletişim formu eklentisi, çok sütunlu düzen özelliğini sunmaz. Ancak Everest Forms ile 2 sütun düzenine sahip iletişim formunu birkaç tıklama ile oluşturabilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

2. Everest Forms Eklentisini Kurun

Everest Forms eklentisini yüklemek için WordPress kontrol paneline giriş yapın. Ardından Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip edin. Burada arama kutucuğuna "Everest Forms" yazın. Arama tamamlandıktan sonra en üst kısımda Everest Forms eklentisini karşınıza çıkacaktır.

Everest Forms eklentisini bulduktan sonra "Şimdi Kur" butonuna basarak eklentiyi yükleyebilirsiniz. Eklenti yüklendikten sonra "Etkinleştir" butonuna basarak eklentiyi kullanılabilir hale getirmelisiniz. Tüm bu adımları takip ettikten sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

3. Yeni İletişim Formu Oluşturun

Everest Forms eklentisini kurup etkin hale getirdikten sonra WordPress kontrol panelinde Everest Forms sekmesini görebileceksiniz. Yeni bir iletişim formu oluşturmak için Yeni Ekle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Burada çeşitli ücretsiz ve ücretli şablonları görebilirsiniz. Zaman kazanmak için bu şablonlardan birini seçebilirsiniz. Doğrudan birden çok sütun düzenine sahip bir form şablonu seçebilirsiniz. Alternatif olarak sıfırdan başlamayı düşünebilirsiniz.

Simple Contact Form seçeneğini seçmenizi öneririm. Böylece basit iletişim formu düzenini kullanabileceksiniz. İletişim formunu seçtikten sonra karşınıza sürükle bırak aracı çıkacaktır. Burada basit bir biçimde doldurulmasını istediğiniz alanları seçebilirsiniz.

4. Sütun Düzenini Değiştirin

Artık Everest Forms iletişim formuna kolayca 2 sütun ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, form oluşturma aracının sağ tarafına gitmektir. Ardından köşede bir düzenleme düğmesi görebilirsiniz. Düzenle düğmesine tıklamalı ve ardından 2 sütun düzenini seçmelisiniz.

Bunu yaptıktan sonra form alanlarını 2 sütun halinde görüntülemiş olacaksınız. Daha önce olduğu gibi form alanlarını 2. sütuna sürükle bırak şeklinde taşıyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Add Row seçeneğini kullanarak iletişim formuna yeni bir satır ekleyebilirsiniz.

5. İletişim Formunu Ekleyin

2 sütunlu iletişim formunuzu sayfaya eklemek ikinci adım olacaktır. Yapmanız gereken Sayfalar > Yeni Ekle yolunu takip etmektir. Daha sonra burada yazının içerisine Everest Forms ile oluşturmuş olduğunuz formun kısa kodunu yapıştırmanız gerekecektir.

Formunuz kullanıma hazır durumdadır. Sayfayı yayına aldığınız zaman yukarıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşmanız gerekir. Everest Forms yardımıyla 2 sütunlu bir WordPress iletişim formu oluşturmak işte bu kadar kolaydır. Formunuzu dilediğiniz gibi düzenleyebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap