WordPress Beyaz Ekran Hatası (Çözüm)

WordPress'i ne kadar zamandır kullanıyorsunuz bilemem ama uzun süredir kullanan birisiyseniz beyaz ekran veya boş ekran hatasıyla birkaç kez karşılaşmış olmalısınız. Söz konusu durum WordPress hataları olduğu zaman en can sıkıcı hataların başında beyaz ekran hatası gelmektedir. Beyaz ekran hatası aldığınız zaman WordPress yönetici paneli dahil hiçbir şeye erişmeyi başaramazsınız.

Ekranda karşınızda sadece beyaz bir ekran olduğu için hataya neden olan sebebi de öğrenmeniz mümkün değildir. Bununla birlikte beyaz ekran hatasının WordPress sitenizin belirli bir kısmında yaşanıyor olması sizi biraz daha çileden çıkartabilir. Yazılar sayfasına erişebilirken, Eklentiler sayfasına erişemiyor olabilirsiniz.

WordPress beyaz ekran hatası karşılaşabileceğiniz en sinir bozucu hatalardan birisidir. Bu hatanın ortadan kaldırılmasını sağlayan çeşitli çözümler bulunmaktadır ama bu çözümleri denemeden önce mutlaka sitenizin yedeğini almalısınız.

wordpress-beyaz-ekran-cozumu

WordPress Beyaz Ekran Hatası - Çözümler

WordPress beyaz ekran hatası çözümlerine göz atmadan önce ilk olarak bu hatayı neden aldığınızı anlamanız gerekir. Beyaz ekran hatasıyla karşılaşıyor olmanızın en büyük nedeni bellek açısından sorunlar yaşıyor olmanızdır. Bellek açısından sorun yaşamanıza neden olabilecek en önemli etkenler ise kötü kodlanmış bir eklenti veya tema ve sunucu tarafında yaşanan sıkıntılardır.

Bazı durumlarda beyaz ekran hatası sunucu hizmeti aldığınız firmadan kaynaklı olabilir. Birden fazla siteniz varsa ve hepsinin sunucusu aynı firmada ise bu siteleri kontrol ederek benzer sayfalarda beyaz ekran hatasının olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Eğer benzer sorunlarla diğer sitelerde de karşılaşıyorsanız bu durumda sunucu kaynaklı bir problem yaşıyorsunuz demektir.

Çözüm 1 - Önbelleği Temizleme

WordPress beyaz ekran hatasını sadece sitenizi görüntülerken alıyorsanız yani yönetici panelinde herhangi bir kısımda bu tür bir sorun yoksa probleme neden olan unsur önbellek eklentisi olabilir. Önbellek eklentisinin sahip olduğu dosyaları temizleyip yeniden önbellekleme yaparak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sitenizde yaşadığınız beyaz ekran hatası bu şekilde çözülmediyse veya yönetici paneli içerisinde beyaz ekran hatası alıyorsanız bu durumda bellek limitinde, eklentide, temada veya WordPress'in temel dosyalarında bir problem olabilir.

Çözüm 2 - PHP Bellek Limitini Yükseltme

WordPress beyaz ekran hatasının yaşanmasına neden olan etken PHP bellek limitinin dolmuş olmasıdır. Bu durumda söz konusu bellek limitini yükseltmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

✔ WordPress sitenizin bulunduğu sunucuya bağlanın. Sunucuya bağlanma işlemini eğer varsa cPanel üzerinden yapabilirsiniz, eğer yoksa FTP istemcisi ile bağlanmayı düşünebilirsiniz.

✔ Sitenizin dosyalarına giderek wp-config.php isimli dosyayı bulun ve bu dosyanın yedeğini alın.

✔ Şimdi wp-config.php dosyasını açın ve ana php etiketinin içerisine aşağıdaki kodu yazın. Kodda yer alan "128M" rakamını ihtiyaç duyduğunuz bellek miktarıyla değiştirmelisiniz.

Kod: define('WP_MEMORY_LIMIT', '128M');

Çözüm 3 - Eklentileri Devre Dışı Bırakma

WordPress beyaz ekran hatasının yaşanmasına neden olan sorunu bellek miktarıyla çözemiyor olabilirsiniz. Özellikle varsayılan bellek limiti 256M, 512M veya 1024M gibi yüksek miktarlardan oluşuyorsa sorununuz bellek limitinde değil demektir. Problemin asıl kaynağı muhtemelen bir eklenti veya temadır.

Herhangi bir eklenti nedeniyle oluşan beyaz ekran hatasını çözmek istiyorsanız ilk olarak tüm eklentileri devre dışı bırakmalısınız. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

✔ WordPress sitenizin bulunduğu sunucuya bağlanın. Sunucuya bağlanma işlemini eğer varsa cPanel üzerinden yapabilirsiniz, eğer yoksa FTP istemcisi ile bağlanmayı denemelisiniz.

✔ Sitenizin dosyalarına giderek wp-content klasörü içerisinde yer alan plugins klasörünü bulun ve bu dosyanın yedeğini alın.

✔ Şimdi plugins dosyasına sağ tuşla tıklayın ve dosyanın adını değiştirip plugings.deactivate yapın. Klasörün adı değiştikten sonra sitenizde kullandığınız tüm eklentiler devre dışı kalmış olacaktır.

Bu adımların ardından kullandığınız eklentileri tek tek aktif edip hataya neden olan eklentiyi tespit etmeye çalışmalısınız. Zaman alıcı olabilir ama beyaz ekran hatasından kurtulmak istiyorsanız bu deneme-yanılma yöntemini uygulamalısınız.

Çözüm 4 - Varsayılan Temaya Geri Dönme

WordPress beyaz ekran hatasını bellek yükseltme veya eklentileri devre dışı bırakma yöntemiyle çözemediyseniz öyleyse problem bir temadan kaynaklanıyor olabilir. Temadan dolayı bu problemi yaşıyorsanız varsayılan temaya geri dönmeniz gerekir.

✔ WordPress sitenize yukarıda belirttiğim yöntemlerden herhangi birisiyle bağlanın.

✔ Sitenizin dosyalarına giderek wp-content klasörü içerisinde yer alan themes klasörünü bulun. Bu dosyanın içerisinde son kullandığınız aktif temanın klasörü yer alacaktır. Bu klasörün yedeğini alın.

✔ Şimdi az önce yedeğini almanızı söylediğim tema klasörünü silin. WordPress otomatik olarak varsayılan temaya geri dönmenizi sağlayacaktır.

Sitenizin temasını varsayılan temaya çevirdikten sonra yaşadığınız problem ortadan kalkıyorsa bu durumda aktif olarak kullandığınız temanın kodlarında bir problem var demektir. Genel olarak bu problem temaya ait functions.php dosyasının içerisindeki kodlarda son kısımda ekstra boşluk yer almasından dolayı kaynaklanır. Bu boşlukları silerek sorunu çözebilirsiniz. Bu boşlukları silmek işinize yaramıyorsa kullandığınız temanın kodları gerçekten kötü yazılmış demektir. Maalesef kullandığınız temayı değiştirmeniz gerekmektedir.

Çözüm 5 - WordPress'i Baştan Yükleme

Yukarıda yer alan çözümler bir işe yaramıyorsa WordPress'in çalışmasını sağlayan temel dosyalarında bir bozulma söz konusu olabilir. Bu tür bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman yapmanız gereken WordPress'i baştan yüklemektir. Bu biraz zor olabilir ama hatanızı çözmek için bu yönteme başvurmanız gerekebilir. Eğer bu hata ile karşılaşmak istemiyorsanız WordPress dosyalarında bilmediğiniz değişiklikleri yapmamaya özen göstermelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap