WordPress Admin Panel Hızlandırma

WordPress admin panelinin gereğinden yavaş olduğunu mu hissediyorsunuz? Bunun nedeni pek çok farklı sorun olabilir. Kontrol etmeden ve gerekli testleri yapmadan sorunun ne olduğunu bulamazsınız. Bu yazımda sorunun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacağım. Böylece WordPress admin panelinizi hızlandırmayı başarabileceksiniz.

wp-admin-panel-hizlandirma

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

✔ W3 Total Cache Eklentisi

W3 Total Cache eklentisi doğrudan admin panelinizi yavaşlatacak bir unsur değildir ama burada yer alan Object Cache özelliğini aktif hale getirmişseniz admin panelinin yavaşlaması söz konusu olabilir. Bu eklenti her ne kadar kullanışlı olsa bile çoğu kişi eklenti ayarlarını doğru yapmadığı için sitesinde çeşitli yavaşlamalar görebilmektedir. Problemi çözmek için bahsettiğim özelliği devre dışı bırakabilir veya farklı bir önbellek eklentisi kullanmayı düşünebilirsiniz.

✔ CloudFlare Ayarları

*CloudFlare kullanan site sahipleri için öneri; 

CloudFlare sitenizi hızlandırır ve bununla birlikte sitenizin daha güvenli olmasını sağlar. Fakat bu hizmetten verim alabilmek için ayarların doğru yapıldığından emin olmalısınız. Ayarlar doğru bir biçimde yapılmamışsa WordPress admin panelinde yavaşlamalar meydana gelebilir.

CloudFlare hesabınıza giriş yapın ve Page Rules kısmına geçin. WordPress admin paneli için özel ayarlar belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için URL alanı kısmına kendisiteniz.com/wp-admin* yazarak aşağıdaki düzenlemeleri yapın:

Browser Integrity Check - On

Always Online - Off

Security Level - High

Browser Cache TTL - 30 Minutes

Cache Level - Bypass

Disable Apps

Disable Performance

Page Rules sayfasındaki ayarları bu şekilde yaptığınız zaman WordPress admin paneliniz için özel ayarlar belirlemiş olursunuz ve eğer admin paneli yavaşsa onu hızlandırmayı başarabilirsiniz.

✔ Eklentileri Kontrol Etme

WordPress'te kullandığınız eklentiler admin panelinin yavaşlamasına neden olabilir. Bunun için eklentileri kontrol etmeniz gerekmektedir. Tüm eklentileri devre dışı bırakarak tek tek hepsini aktif hale getirerek admin panelinin hızını kontrol etmelisiniz. Bununla birlikte eklentiler için aşağıdaki düzenlemeleri yapmayı düşünmelisiniz.

✚ Kullanmadığınız eklentileri silmelisiniz.

✚ Arka planda sürekli çalışan eklentileri kullanmaktan vazgeçmelisiniz.

✚ Çok fazla eklenti kullanarak sitenize işlevsellik kazandırmış olamayacağınız için eklenti kullanımını minimum düzeye indirmelisiniz.

Plugin Performance Profiler eklentisini kullanarak yavaş yüklenen eklentileri tespit etmeye çalışın.

✔ WordPress Heartbeat Eklentisini Kullanma

Admin paneli içerisinde ne kadar fazla dolaşırsanız sitenize o kadar fazla yük bindirmiş olursunuz. Bunun için çoklu yazara sahip olan WordPress sitelerinde Heartbeat eklentisini kullanmak her zaman daha iyi olabilir. Eklentide yapacağınız basit bir ayarlama ile admin panelindeki yükü hafifletebilirsiniz.

hearbeat-control-eklentisi

WordPress Heartbeat eklentisini yükledikten sonra Ayarlar kısmından Heartbeat Control sekmesine gelin. Burada "Override heartbeat frequency" adını taşıyan değeri 60 saniye olarak belirlemelisiniz. Bu yapacağınız ayarlama sayesinde WordPress sitenizi aşırı yükten kurtarmış olacaksınız.

✔ Güncellemeleri Kontrol Etme

Bazı kişilere WordPress admin paneline gelen güncellemeleri çok umursamazlar. Bu güncellemeler her şeyin daha iyi bir biçimde çalışması için getirilmektedir. Gerektiği zaman WordPress'i, eklentileri ve temaları güncelleyerek sitenizi en iyi şekilde aktif tutmaya çalışmalısınız.

✔ Sunucu Değiştirme

Yukarıdaki adımların herhangi birisi işinize yaramadıysa sunucu değiştirmenin zamanı geldi demektir. Siteniz ve aynı zamanda kullandığınız sitenin WordPress admin paneli yavaşsa daha iyi bir sunucu kullanmayı düşünmelisiniz. Sunucu değişimini yapmadan kodlama konusunda bilgisi olan birisine sitenizin temasını kontrol ettirmek iyi bir fikir olabilir. Bazı durumlarda kötü kodlamaya sahip temalar kullanıcısına bu tür problemler yaşatmaktadır.

WordPress admin paneli yavaşsa buradaki çözümler problemi ortadan kaldırmanızı sağlayabilir. Admin panelinin yavaş olması gerçekten sinir bozucu bir durum olabilir. Fakat yapacağınız ufak düzenlemelerle bu sorunu yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap