En İyi 10 Ücretsiz WordPress Kişisel Blog Teması

Kişisel bir blog sitesi açmak istiyorsanız elbette ilk adım olarak kendinize tasarımından memnun kalacağınız bir blog teması bulmaya çalışırsınız. Bek çok kişinin tavsiye ettiği gibi WordPress, içerik yönetim sistemi hususunda tercihiniz arasında yer almalıdır.

Tema deposunun geniş olması ve günden güne daha iyiye gitmesi nedeniyle WordPress'i tercih ederseniz kişisel blogunuzu kişiselleştirme ve düzenleme konusunda daha rahat edersiniz.

Açık konuşmak gerekirse ücretsiz temalar çoğu zaman size istediğinizi veremeyecektir. Çünkü bu temaların kalitesi ücretli temalara göre çok daha düşük olabilmektedir. Fakat bazı ücretsiz temalar, ücretli olan temalara taş çıkartacak derecede iyidirler. Kullanım alanınızın kişisel blog olduğunu düşünürsek ücretli temalara para ödemekten hoşlanmayacak olabilirsiniz.

ucretsiz kisisel blog temasi

Kişisel blog temalarının çok geniş kapsamlı özelliklerinin olması gerekmez ama yine de birçok ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte olmaları gerekir. Burada söz edeceğim 10 ücretsiz WordPress kişisel blog teması arasından kendinize en uygun temayı bulmaya çalışabilirsiniz. Temalar seçilirken yapısal tasarımlarına ve özellikle duyarlı tasarımlar olmalarına dikkat edilmiştir.

1. Highwind https://tr.wordpress.org/themes/highwind/ )

Highwind teması ücretsiz WordPress temaları arasında yer alan en sade temalardan birisidir. Çok fazla karışıklıkla uğraşmadan yazdıklarınızı yayınlamayı başarabilirsiniz. Temiz bir tasarıma sahip olması nedeniyle sitenizi ziyaret eden kişiler yazdıklarınızı rahatça okuyabilme şansını elde ederler.

highwind temasi

Highwind temasını özel kılan en önemli özellik ise üst kısımda adınızı ve fotoğrafınızı kullanarak siteyi tam anlamıyla bir kişisel blog havasına sokmayı başarabilecek fırsata sahip olmanızdır. Yapmanız gereken Gravatar üzerinden kullanmak istediğiniz fotoğrafı yüklemektir. Temanın sahip olduğu temiz tasarım elementleri sayesinde istediğiniz güzellikte bir kişisel bloga sahip olabilirsiniz.

2. Ryu ( https://wordpress.org/themes/ryu/ )

Ryu teması WordPress'i kuran Automattic ekibi tarafından geliştirilen minimal bir yapıya sahip temadır. WordPress'in özellikleriyle tam uyumlu olan bu tema sayesinde tüm fonksiyonları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

ryu theme

Ryu temiz bir yapıya sahiptir. Birden çok fazla fontu kullanabilme imkanı sunan Ryu teması, WordPress tema deposunda yer alan ve minimal özellikleri en uygun şekilde taşıyan temalardan birisidir. Kişisel blog teması arıyorsanız Ryu beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir temadır.

3. Fictive ( https://wordpress.org/themes/fictive/ )

Fictive kesinlikle esneklik arayan ve hikaye anlatmaya bayılan kişilerin tercih edebileceği bir kişisel blog temasıdır. Profesyonellik anlamında alternatif temalardan çok daha düşük bir niteliğe sahip olsa bile seyahat etmeyi seven, fotoğraflarını paylaşıp bir şeyler anlatmaya çalışan kişiler için biçilmiş kaftan bir temadır.

fictive temasi

Gezmeyi seven ve gezdiğiniz yerleri çektiğiniz fotoğraflarla anlatmayı seven biriyseniz Fictive tam size göre bir temadır. Kişisel blog temalarının bazı durumlarda farklılık yaratabileceğinin en güzel örneği bu temadır.

4. Tracks https://wordpress.org/themes/tracks/ )

Çok daha yaratıcı olmayı isteyen bir kişisel blog yazarıysanız Tracks aradığınız tema olabilir. Tracks temasının ilk bakışta fark edebileceğiniz en önemli özelliği büyük resimler kullanmanıza izin vererek resim ve metin uyumluluğunu kusursuz bir biçimde ortaya koyabiliyor olmanızdır.

tracks temasi

Eğer gerçek anlamda topluluktan sıyrılmak ve cesaretli bir adım atmak istiyorsanız Tracks tercih etmeniz gereken bir temadır. Temiz bir tasarıma sahip olmasına rağmen görselden çok metinlere önem veren kişiler tarafından tercih edilebilecek bir tema değildir. Tracks, görsel ve metin içeriklerini bir arada kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir temadır.

5. Writr ( https://tr.wordpress.org/themes/writr/ )

Writr bir dönemin en popüler tema şablonlarından birisine sahiptir. Tumblr tarzı bir blog oluşturmak isteyenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebilecekleri bu tema, sürekli olarak bir şeyler yazıp yayınlamak isteyen kişisel blog yazarları tarafından tercih edilmektedir.

Writr temasi

Writr her ne kadar popüler bir tema şablonuna sahip olsa bile artık çok sık rastlanabilecek bir tema değildir. Temanın sahip olduğu kişiselleştirme özellikleri sayesinde fark yaratmayı başarabilirsiniz. Bununla birlikte profesyonel bir yazar olduğunuzu ima edebileceğiniz en uygun temalardan birisi Writr temasıdır.

6. Sparkling ( https://tr.wordpress.org/themes/sparkling/ )

Sparkling düz ve modern bir tasarıma sahip kişisel blog temasıdır. En büyük artısı ise Bootstrap 3 Framework ile hazırlanmış olmasıdır. Bu tasarım şablonu tam genişliğe sahip tasarımların çok daha kullanışlı ve hoş gözükmesini sağlayabilmektedir.

sparkling temasi

Kişisel blog temam için son derece profesyonel ve modern bir tasarım arıyorum diyorsanız Sparkling kullanmanız gereken temalardan birisidir. Temanın fonksiyonlarından yararlanıp tam anlamıyla eşsiz bir kişisel blog oluşturabilirsiniz.

7. Hueman ( http://presscustomizr.com/hueman/ )

Her ne kadar magazinsel yapıya sahip tasarımlar kişisel blog teması olmaktan biraz uzak olsa bile Hueman şans verilmesi gereken önemli bir temadır. WordPress'in en popüler temaları arasında daima kendine yer bulmayı başarabilen Hueman, magazinsel tasarıma sahip bir kişisel blog oluşturmak isteyenlerin tercih edebileceği güzellikte bir temadır.

hueman temasi

Hueman temasını kullanmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli husus özelliklerinin çok fazla olması ve bunlara hakim olmanızın gerekmesidir. Hueman kur ve yazmaya başla tarzı bir tema olmaktan uzaktır. Eğer sürekli yazacağım, tasarımı modern ve renkli bir tema arıyorum diyorsanız gönül rahatlığıyla Hueman temasını kullanabilirsiniz.

8. Ignite ( https://www.competethemes.com/ignite/ )

Ignite yazdığınız yazılara odaklanılmasını sağlayan güçlü bir temadır. Ignite, sağ veya sol tarafta yan kutucuklara sahip olabilen standart bir tema yapısındadır.

ignite temasi

Ignite, yazılarınıza ekleyeceğiniz resimleri hemen blog yazısının üst kısmına en uygun biçimde ekleyebilen ve bu şekilde bir görünüm sunan eşsiz temalardan birisidir. Klasik blog teması yapılarından hoşlanıyorsanız Ignite tercih etmeniz gereken, temiz ve eskimeyen bir görünüme sahip temadır.

9. Point ( https://mythemeshop.com/themes/point/ )

Point teması çoklu kullanıma uygun olan ücretsiz temalardan birisidir. Bunun yanında kişiselleştirme özelliklerinin diğer temalara göre çok daha iyi olması nedeniyle hem magazinsel hem de standart blog tarzında bir tasarıma uyum sağlayabilecek işlevsellikte bir temadır.

point temasi a

Aradığınız tema her yola gelebilecek türden bir temaysa, yani kişisel blog adresinizi daha sonra magazinsel bir yapıya büründürmek gibi bir düşünceniz varsa Point kullanabileceğiniz bir temadır.

10. Pinboard ( http://demo.onedesigns.com/pinboard/ )

Pinterest gibi bir sosyal medyanın popülerlik kazandığı dönemlerde ortaya çıkan fikirlerden birisi olan Pinboard teması eşsiz yapısıyla dikkat çekmektedir. Fotoğraflarınızı veya çalışmalarınızı sergilemek için bir tema arıyorsanız temiz ve güzel görünüme sahip olan bu tema fazlasıyla işinizi görecektir.

pinboard temasi

 

Kişisel blog açarken açacağınız blog tamamen çalışmalarınızı başkalarına gösterme ve bunu temiz görünümlü bir tema üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız Pinboard tercih etmeniz gereken temaların başında gelmektedir.

Kişisel blog açmak istiyorsanız pahalı temalara para ödemeniz gerektiğini düşünmemelisiniz. Pahalı ve profesyonel temalar ile yarışabilecek güzellikte ve işlevsellikte tasarlanmış ücretsiz temalar bulunmaktadır. Burada belirttiğim temalardan ihtiyacınız olanı kullanarak yola devam etmeyi düşünebilirsiniz.

Etrafta çok fazla ücretsiz tema vardır ama bunlardan hangisinin WordPress ile uyumlu bir biçimde çalıştığını bulmak zorlayıcı olabilir. WordPress'in fonksiyonlarıyla uyumlu olarak çalışabilen temalar kullanmadığınız zaman istediklerinizi yapabilme konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap