9 Ücretsiz Ama Donanımlı WordPress Galeri Eklentisi

WordPress galeri eklentileri açısından bugünlerde fazlasıyla iyi alternatifler sunmaktadır. Her eklenti görsellerin sitenizde daha iyi ve daha düzgün görüntülenmesi konusunda farklı farklı avantajlar sunmaktadır. Ancak iş seçim yapmaya geldiği zaman her şey bir anda karışmaya başlar çünkü seçim yapma konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini veya eklentiler arasındaki farklılıkları bilmezsiniz.

Bazı eklentiler çok fonksiyonlu olmalarına rağmen bazıları birkaç özellik sunarlar ama aynı zamanda kullanımları aşırı kolay olur. Bazılarının ince detayları sizi sıkabilir ve bu yüzden onları kullanmayı düşünmeyebilirsiniz. Burada bahsedeceğim her eklenti ücretsiz olduğundan özelliklerinden sadece ücretsiz versiyonlarında belirtildiği şekilde faydalanabilirsiniz. Bazılarının ücretli versiyonları bulunur ve dilerseniz bu yükseltmeleri yapmayı düşünebilirsiniz.

wordpress ucretsiz galeri eklentisi

WordPress'te Galeri Eklentisi Seçme

WordPress'in dahili olarak sunulan galeri eklentisi işlevsellik ve estetik açısından çok iyi değildir. Her ne kadar pek çok konuda size yardımcı olsa bile yerine farklı bir eklentiyi düşünmeniz kimseyi şaşırtmayacaktır. Bunun için eklentilerin ne durumda olduğunu gözlemlemeye başlayabilir ve ardından nihai kararı vermeye geçebilirsiniz.

  • Aktif Kullanıcı: Eğer WordPress'te bir eklenti kullanacaksanız bu eklentinin pek çok kullanıcı tarafından kullanılıyor olması önemlidir. Bu rakamlar size bir eklentinin ne kadar iyi ve hatta ne kadar popüler olduğunu gösterir ama sorunsuz olduğunu göstermez. Bununla birlikte tespit edilen sorunların diğer eklentilerden daha hızlı bir biçimde çözüldüğünden emin olabilirsiniz.
  • Özellikler: Bir galeri eklentisi size ne tür avantajlar sunmalıdır? Birden fazla galeriye ihtiyacınız olacak mı? Animasyonlar, efektler veya daha başka özellikler gerekli mi? Bunları derinlemesine düşünmek zorundasınız.
  • Hız: Galeri ne kadar hızlı yükleniyor? Sitedeki kullanıcı deneyimini ne kadar etkiliyor? Bu sorulara cevap bulmalısınız. Görsellerin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için herhangi bir düzenleme yapamıyorsanız o eklentiyi kullanmanızın bir anlamı yoktur. Görsellerin sıkıştırılması için size zorluk çıkarmamalıdır.
  • Kullanım Kolaylığı: Bir eklentinin kullanım kolaylığını test etmek için onu yüklemeniz gerekir. Bir eklentiyi yüklemeli ve bir galeri oluşturmaya çalışmalısınız. Galeri oluştururken kullanımının ne kadar kolay olduğuna rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Envira Gallery

Çok iyi sonuçlar elde edebileceğiniz kullanımı kolay bir başka eklentiyle tanışın. Envira Gallery ile oluşturulan galeriler hızlıca yüklenir ve aynı zamanda duyarlıdır. Bu eklenti WordPress paneline Envira Gallery adında bir seçenek ekler. Bu sayede galeri eklemek oldukça basit bir hale dönüşür. İsim belirleme ve görselleri ekleme yaparak anında bir galeri oluşturabilirsiniz.

Özelleştirme seçenekleri olan bu eklentide sütunları ayarlayabilir, küçük resim boyutlarını düzenleyebilir, animasyonlar ekleyebilir, düzeni belirleyebilir ve bunun gibi daha birçok şey yapabilirsiniz. Galeriler herhangi bir yazı, sayfa veya bileşene eklenebilir niteliktedir.

Eklenti Adresi: https://wordpress.org/plugins/envira-gallery-lite/

NextGEN Gallery

WordPress galeri eklentilerinin çekirdeği dersem yanılmış olmam. Milyonlarca site bu eklentiyi kullanmaktadır. Bunlardan birisi de siz olabilirsiniz. Bu eklenti oldukça popüler olduğu kadar kullanım açısından avantajlı bir eklentidir. Ortam dosyaları içerisinde, sunucu dosyalarından veya kendi bilgisayarınızdan resimler ekleyerek bir galeri oluşturabilirsiniz. NextGEN kullanarak birkaç galerinin bir arada olduğu albümler oluşturabilirsiniz.

NextGEN Gallery eklentisi galeri eklemek için yazı editörüne bir buton ekler. Bir galeri ekledikten sonra galerinin nasıl görüntüleneceğini belirlersiniz. Küçük resimler, kayan resimler, görsel tarama veya etiket bulutu şeklinde galerileri oluşturabilirsiniz. Albümler için iki farklı görüntülenme seçeneği yer almaktadır. Bunlardan birisini kullanabilirsiniz.

Eklenti Adresi: https://tr.wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/

WP Canvas - Gallery

WP Canvas - Gallery eklentisi varsayılan WordPress eklentisinin özelliklerini geliştirir. Bu eklenti ile WordPress paneline ek buton veya menü eklenmez. Bir yazıya veya sayfaya galeri eklemek istediğiniz zaman karşınıza daha fazla seçenek çıkar. Sütun miktarını belirleme ve görsel boyutlarını ayarlama WordPress tarafından sunulan seçeneklerdir. Bu eklentiyi yüklediğiniz zaman daha fazla boyut seçeneği, görüntüleme seçeneği, alt yazı ekleme seçeneği ve bunun gibi özelliklere sahip olursunuz.

Bir ziyaretçinin görsele tıkladığı zaman karşısına çıkacak açılır pencere boyutunu özel olarak belirleyebilirsiniz. Bu eklenti WordPress'in kendi galerisinde yer alan işlevleri genişletmek kaydıyla size daha kullanışlı galeriler oluşturma imkanı sunar.

Portfolio Gallery

Portfolio Gallery eklentisi profesyonel görünen galeriler ekleme konusunda size yardımcı olur. Oluşturulan bu galerilere galeri yerine portföy denmektedir. Bir portföye kolayca görseller ekleyebilir, bunların alt yazılarını belirleyebilir, açıklamalar yazabilir ve her görsele linkler ekleyebilirsiniz.

Bu eklenti bir galeri için birçok farklı seçeneklerle birlikte gelir. Standart küçük resim görünümü ve açılı pencere şeklinde görüntüleme bunlardan bazılarıdır. WordPress'teki görsel metin editörünün üst kısmına bir galeri ekleme butonu eklenir. Bu sayede galeriler eklemeyi başarabilirsiniz. Bu eklentinin kullanımı oldukça kolaydır. Görseller hızlı yüklenir ve aynı zamanda duyarlıdır.

Eklenti Adresi: https://tr.wordpress.org/plugins/portfolio-gallery/

Gmedia Gallery

Gmedia Gallery eklentisi fotoğraf paylaşmak için önemli bir eklentidir. Bir galeride yer alan görsele tıklandığı zaman tam boyutu açılı pencere içerisinde gösterilir. Bu açılır pencere içerisinde ise sosyal medya ağlarında paylaşım için gerekli olanaklar yer alır.

WordPress paneline bir galeri seçeneği eklemek yerine bir sayfa veya yazı editöründe Gmedia butonu yer alır. Varsayılan olarak bu eklenti bir video oynatıcı, müzik oynatıcı ve galerileri gösterme konusundaki seçeneklere sahiptir. Bu seçenekler eklentide modül olarak tanımlanmıştır. Varsayılan olarak yedi farklı modül bulunmaktadır. Bu modülleri kolayca ekleyebilirsiniz. Bu eklentinin bir ücretsiz eklenti olmasına rağmen çok fazla özelliği vardır ama kullanımı biraz karmaşıktır.

Eklenti Adresi: https://tr.wordpress.org/plugins/grand-media/

Photo Gallery

Photo Gallery eklentisi bir galeriyi standart küçük resim görünümünde gösterir. Bir görselin üzerine gelindiğinde görsel bir miktar büyür. Görsele tıklandığında ise açılır bir pencere içerisinde görselin büyük hali gösterilir. Eklentinin kullanımı oldukça kolaydır. Eklenti WordPress paneline bir seçenek ekler ve galeri eklemek bir yazı eklemeye benzer şekildedir.

Bu eklentiyi kullanarak Instagram ve Flickr üzerinden görseller ekleyebilirsiniz. Varsayılan olarak görsellerin belirtilen dizinde yer alması gerektiği söylense bile mevcut ortam kütüphanesi üzerinden görsel dahil etme seçeneğini ayarlar kısmından devreye sokabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde ayrıca oluşturduğunuz galerilere Watermark ekleyebilirsiniz.

Eklenti Adresi: https://wordpress.org/plugins/photo-gallery/

Foo Gallery

Foo Gallery, oluşturduğunuz galerileri farklı biçimlerde görüntülemenizi sağlayan bir eklentidir. Bu eklenti yüklendikten sonra WordPress paneline otomatik olarak FooGallery seçeneği ekler. Burada yer alan seçenekleri kullanarak kolayca bir galeri ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz görsel yazı editörü içerisinden galeri ekleyebilirsiniz.

Foo Gallery eklentisi birçok farklı şablonla gelir. Bunların içerisinde en dikkat çekici olan duyarlı galeriler oluşturmanızı sağlayan şablondur. Birçok galeri şablonunun küçük resim boyutu belirleme, görsel linki seçenekleri ve diğer düzenleme seçenekleri bulunur. Eğer bir açılır pencere kullanmak istiyorsanız FooBox eklentisini ayrıca yüklemeniz gerekir.

Eklenti Adresi: https://tr.wordpress.org/plugins/foogallery/

Photospace Gallery

Photospace Gallery eklentisi mevcut WordPress galerisini genişleten bir eklentidir. Galeri sol kısımda bir küçük resim şeklinde gözükür. Bu eklentiyi yüklendikten sonra Photospace Gallery seçeneklerini Ayarlar kısmında yer alan menü sekmeleri arasında görebilirsiniz. Bu ayarlara göz atarak bir galeri sayfasında yer alabilecek pek çok özelliği düzenleyebilirsiniz.

Bu eklentinin kullanımı oldukça kolaydır. Aynı zamanda mevcut WordPress galerisini genişletmesi kullanım açısından kolaylık sağlamaktır. Sizi çok fazla uğraştırmayacak bir galeri eklentisi arıyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Eklenti Adresi: https://tr.wordpress.org/plugins/photospace/

WP Photo Album Plus

WP Photo Album Plus güçlü bir galeri eklentisi olarak belirtilebilir. Bu eklentiyi kullandığınız zaman ziyaretçiler resimlerinize oy verebilir veya yorum yapabilir. Tüm bu ayarları devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak etkileşimi ön planda tutan bir siteniz varsa bu seçenekler işinize yarayabilir.

Bu eklentiyi ayarlamak diğer galeri eklentilerine göre çok daha zordur. Fakat ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra pek çok kişiselleştirme seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ayarlar bir tür tablo listesi şeklindedir. Dilediğiniz tabloya tıklayarak ayarları düzenleyebilirsiniz. Bu eklentinin çok fazla özelliği vardır ama en olumsuz yanı kafa karıştırıcı olabilmesidir.

Birçok insan galeri eklentileri konusunda farklı düşüncelere sahip olabilir. Burada yer alan ücretsiz galeri eklentileri arasından işinize en çok yarayanı seçebilir ve sitenizin kalitesini yükseltebilirsiniz.

Eklenti Adresi: https://wordpress.org/plugins/wp-photo-album-plus/

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap