Birbirinden Kullanışlı 10 WordPress Üyelik Eklentisi

WordPress'in klasik üyelik sistemi hoşunuza gitmiyor olabilir. Üyelik, giriş yapma ve çıkış yapma sistemini güçlendirmek istiyor olabilirsiniz. İnsanların sitenize daha kolay bir biçimde üye olmasını sağlamak ve markanızın varlığını sitenizin her yanında hissettirmek ister misiniz? Birazdan sizinle paylaşacağım birbirinden kullanışlı 20 eklentinin herhangi birisiyle bunu başarabilirsiniz.

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Ücretli ve Ücretsiz 10 WordPress Üyelik Eklentisi

Burada yer alan eklentilerin bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretlidir. Peşin hükümle ücretli olanların doğrudan çok daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Eklentiler size üyelik ve giriş sistemini güçlendirme, aynı zamanda iki adımlı giriş yapabilme ve bunun yanında giriş sayfalarını yönlendirme imkanı sunabilmektedir.

Ultimate Branding ( Ücretli Eklenti )

Ultimate Branding eklentisi markalaşma anlamında size destek olabilecek güçlü bir eklentidir. WordPress admin panelinden giriş sayfasına, giriş sayfasından sitenin pek çok noktasına kadar her alanda markanızı ön plana çıkartma fırsatı yakalamak istiyorsanız bu eklenti size yardımcı olabilir.

Ultimate Branding eklentisi ücretli bir eklentidir. Kullanıcı oluşturma ve giriş yapma sayfalarını tamamen istediğiniz gibi dizayn edebilme imkanını size sunar. Bu sayede WordPress altyapısını kullanıyor olsanız bile kendi logonuzu, kendinize özgü arka planı ve diğer unsurları üyelik ve giriş sayfasında gösterebilirsiniz.

Eklentiye Göz At

Clef Two-Factor Authentication ( Ücretsiz Eklenti )

Clef Two-Factor Authentication eklentisi WordPress'e daha güvenli giriş yapmanızı sağlayan bir eklentidir. Clef eklentisini kullanmak isterseniz bir akıllı telefona sahip olmak zorundasınız. İki adımlı giriş doğrulaması şeklinde çalıştığı için akıllı telefon olmadığı zaman kullanışsız bir eklentiye dönüşmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek hemen bu eklentiyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

✔ App Store veya Google Play Store üzerinden Clef uygulamasını indirin.

✔ WordPress Eklentiler kısmından Clef eklentisini yükleyin.

✔ Telefonunuzda bir Clef profili oluşturun.

✔ Artık hazırsınız. Clef oluşturduğunuz bu profil yardımıyla siteye girişinizi sağlayacaktır.

Sitenize giriş yaparken artık kullanıcı adı ve şifrenizi kullanmak yerine giriş yapmaya çalıştığınız zaman karşınıza çıkan Clef dalgasını kullanmanız gerekecektir. Bunun için ekranda çıkan dalgayı telefonunuza okutup senkronizasyonu sağlamanız gerekmektedir.

Eklentiye Göz At

New User Approve ( Ücretsiz Eklenti )

New User Approve eklentisi WordPress sitenizde yeni üyelik almış birinin üyelik girişi yapmadan önce üyeliğin onaylanmasını gerektiren bir eklentidir. WordPress varsayılan durumda kişi üyelik alır almaz ona giriş bilgilerini içeren bir e-posta gönderir. Bu e-postayı gönderdikten sonra kişi bilgileri kullanarak siteye giriş yapabilmektedir.

New User Approve eklentisi bu sürece bir adım daha ekler ve giriş bilgileri iletilmeden önce üyeliğin yöneticiler tarafından onaylanmasını gerekli kılar. Bir kişi üyelik aldığı zaman hemen size bir bildirim e-postası gelir ve bu e-postada onaylama veya reddetme şeklinde seçenekler yer alır. Üyeliği onaylamanız durumunda karşıdaki kişiye üyelik bilgileri bir e-posta yoluyla gönderilir ve siteye giriş yapma izni verilmiş olur.

Eklentiye Göz At

Cimy User Extra Fields ( Ücretsiz Eklenti )

Cimy User Extra Fields eklentisi WordPress'te üyelik alınırken kullanıcının doldurabileceği yeni alanlar eklemenize yardımcı olur. Bu eklenti sayesinde ad, soyad, rumuz, site ve şifre gibi alanları üyelik ekranına dahil edebilirsiniz. Eklentinin tek kusurlu yanı ise çok geç güncelleme almasıdır.

Cimy User Extra Fields eklentisi reCATPCHA desteği sunmaktadır. Her ne kadar geç güncellenen bir eklenti olsa bile yeni WordPress sürümlerinde çalışabilmektedir. Bu eklentinin alternatifini bulup kullanmak içinizin daha rahat etmesini sağlayabilir ama ücretsiz olduğu için şans vermeye değer bir eklentidir.

Eklentiye Göz At

Peter's Login Redirect ( Ücretsiz Eklenti )

Peter's Login Redirect eklentisi hakkında uzun uzun bir şeyler yazmak pek mümkün değil çünkü yaptığı tek iş geleneksel giriş sayfasını farklı bir sayfaya yönlendirerek size yardımcı olmaktır. Genel olarak kullanıcı sitenize giriş yaptığında Başlangıç sayfasına yönlendirilir. Bu eklenti sayesinde bunu değiştirebilirsiniz.

Kullanıcılar sitenize girdikten sonra onları profillerine yönlendirmek iyi bir fikir olabilir. Benzer şekilde onları doğrudan ana sayfaya veya varsa sitenizde foruma yönlendirebilirsiniz. Tüm bunlar size kullanıcıyı Başlangıç kısmı gibi sitenizin arka planından uzak tutma imkanı tanır. Siz dilerseniz bunu bir adım öteye götürerek pazarlama çalışmasının bir getirisi olarak kullanıcıyı kampanya veya özel fırsat sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Eklentiye Göz At

Customize Admin ( Ücretsiz Eklenti )

Customize Admin eklentisi WordPress Başlangıç sayfanızı özelleştirmeye ve yeniden düzenlemeye yardımcı olan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde giriş yapma ekranına özel bir logo yükleyebilirsiniz. Buna en olarak giriş yaptıktan sonra Başlangıç ekranında karşınıza çıkan bileşenleri kolayca yönetebilirsiniz.

Her ne kadar çok işlevsel bir eklenti gibi gözükmese bile giriş ekranına özel bir logo eklemenize yardımcı olması bile oldukça ihtiyaç duyulan bir gereksinimini karşılamasına yardımcı olmaktadır. Eklentinin sunduğu basit imkanlardan faydalanarak sitenize daha özel bir yapı kazandırabilirsiniz. Sitenizde ziyaretçilerin üyelik oluşturma imkanı varsa bu eklentiyi kullanmayı düşünmelisiniz.

Eklentiye Göz At

Theme My Login ( Ücretsiz Eklenti )

Theme My Login eklentisi WordPress üyelik, giriş ve şifremi unuttum sayfalarını kullandığınız temaya uygun olacak şekilde yeniden tasarlamanızı sağlar. Varsayılan /wp-login/ sayfasının yerine yeni bir sayfa oluşturmanızı sağlar ve bu sayfayı temada yer alan mevcut şablonlara göre düzenlemeniz konusunda size yardımcı olur. Bununla birlikte üyelerinize sitenizde yer alan sağ veya sol bileşenlerden siteye giriş yapabilme imkanı tanır.

Bu eklentiyle siteye giriş yapan ve siteden çıkan kullanıcıları farklı bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Kullanıcılara üye olurken şifre belirleme imkanı tanırsınız. Buna ek olarak ise ziyaretçilere üyelik alma durumunda bir onay e-postası gönderebilirsiniz. WordPress üyelik sistemini zenginleştirmek istiyorsanız bu eklenti size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Eklentiye Göz At

Modal Login ( Ücretli Eklenti )

Modal Login eklentisi oldukça iyi tasarlanmış ve en iyi şekilde geliştirilmiş bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde çok daha iyi gözüken giriş formları oluşturabilmeniz mümkündür. Bunun yanında kullanıcıları giriş yaptıklarında veya çıkış yaptıklarında belirli sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Bu eklenti sayesinde özel üyelik e-postaları oluşturabilirsiniz. İhtiyaç duymanız halinde kullanıcılara üyelik ekranında şifre oluşturma şansı tanıyabilirsiniz. Oluşturacağınız üyelik formlarının renklerini dilediğiniz tonda yapabilir ve istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Eklentiye Göz At

UserPro - User Profiles with Social Login ( Ücretli Eklenti )

UserPro eklentisi WordPress üyelik eklentisi denildiği zaman bulup bulabileceğiniz en güçlü eklentilerden birisidir. Bu eklenti sayesinde üyelik formlarında yer alan alanları çoğaltabilir ve aynı zamanda özel bir üyelik formu tasarımına sahip olabilirsiniz. Eklentinin en iyi yanı ise sosyal etkileşim konusunda size sayısız imkan sunmasıdır.

UserPro eklentisini kullanarak kullanıcılara sosyal medya hesaplarıyla giriş yapabilme özgürlüğünü tanımış olursunuz. Bunun yanında kullanıcıların üyelik esnasında e-posta aboneliği gerçekleştirmesine imkan tanıyabilirsiniz. Birbirinden farklı ve kapsamlı diğer özellikleri sayesinde bu eklenti WordPress üyelik sisteminizi muazzam bir biçimde geliştirecektir.

Eklentiye Göz At

Sidebar Login ( Ücretsiz Eklenti )

Sidebar Login eklentisi sayesinde sitenizde kullandığınız sağ veya sol kısımlara Ajax ile güçlendirilmiş bir giriş formu koyabilirsiniz. Bu eklentiyi kullandığınız zaman kullanıcılar sitenizde giriş yaptıkları zaman otomatik olarak giriş yapmadan önceki sayfaya yönlendirilirler. Bu ayarı dilediğiniz gibi özelleştirebilecek olduğunuzdan kullanıcıları isterseniz farklı bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Basit bir biçimde eklentiyi Görünüm - Bileşenler kısmından sitenizin sağ veya sol kısımlarına ekleyebilirsiniz. Ekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra dilediğiniz özelleştirme ayarlarını yapabilirsiniz. Bu sayede giriş formunu ve aynı zamanda üyelik girişi işlemini sitenize en uygun şekilde özelleştirmeyi başarabilirsiniz.

Eklentiye Göz At

WordPress üyelik eklentisi aramaya son verip burada size sunduğum önerileri kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklentileri seçerken özellikle düzenli olarak güncellenen eklentileri seçmeye çalıştım. Her bir eklentinin özellikleri diğerlerinden farklı olsa bile özellikle ücretli eklentilerde bu özelliklerin hepsinin bir arada olduğunu görebilirsiniz. Fırsatınız ve imkanınız varsa ücretli eklentileri kullanmayı tercih etmeniz sizin için çok daha doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap