Site İçeriği SEO İçin Nasıl Denetlenir?

SEO amacıyla site içeriği denetlemek veya kontrol etmek bir süredir negatif bir durum olarak görülüyor. Zaman alıcı olduğu doğru olabilir ancak içerik pazarlamacıları siteyi başarıya ulaştırmak için bunun kesinlikle gerekli olduğuna inanıyorlar.

Google’ın gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri ve geliştirmeleri sayesinde SEO kuralları ve yöntemleri sürekli değişiyor. SEO çalışmalarınızı yeniden gözden geçirmek ve stratejilerinizi yeniden düzenlemek değişikliklere uyum sağlamak adına önemlidir.

SEO için siteyi denetlemek stresli veya zor olmamalı ancak öncesinde plan yapmalı ve ekibinizi analiz yapma konusunda ikna etmelisiniz. Ne aradığınızı bilmeli, ne tür değişiklikler yapacağınızı ve size bu konuda yardımcı olacak araçları tespit etmelisiniz.

SEO denetlemesi için nelere bakılmalıdır?

Bir kontrol ve denetim aşamasına geçmeden önce SEO performans verilerinde neler aradığınızı ve site içeriğiyle yakalamak istediğiniz hedefleri bilmelisiniz. Hedefler konusunda bir liste oluşturduktan sonra bir kontrol listesi oluşturmalı ve aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz:

 • Analizleri toplamak: SEO denetiminin kilit noktalarından birisi verilerin içerisine dalıp site içeriğiyle ilgili olanları analiz etmektir. Bu veriler sürekli değişiklik gösterdikleri için bunları alt başlıklarda ele almak işinizi kolaylaştırabilir.
 • Hedeflenen anahtar kelimeleri analiz etmek: Daima hedeflediğiniz ve sık sık kullandığınız anahtar kelimeleri analiz etmelisiniz. Site içerikleri arasından performans değişikliği gösterenleri tespit etmelisiniz. Son dönemlerde ön plana çıkan anahtar kelimeler konusunda araştırmalar yapmalı ve yakın gelecekte bu kelimelerin üzerine yoğunlaşmaya çalışmalısınız.
 • Alan adı problemlerini tespit etmek: Sizinle bağlantılı olan istenmeyen veya fayda sağlamayan alan adlarını veya alt alan adlarını tespit etmelisiniz. Kısacası sitenizi etkileyebilecek 301 sayfalarından kurtulmalısınız.
 • Site haritasını takip edin: Bir XML site haritası oluşturmak arama motorlarının sitenizi daha kolay görmesini sağlamak için gereklidir. Bu nedenle olası site haritası hatalarına karşı daima site haritasını kontrol etmelisiniz.
 • Dizinlenen sayfaları araştırın: Sitede yer alan tüm sayfaların doğru bir biçimde dizine eklendiğinden emin olmak için arama motoru üzerinden site genelinde arama yapmalısınız.
 • Linkleri kontrol etmek: Sitenize yönlendirilen kırık linkler olmadığından emin olmalısınız. Denetlemenin bir parçası olarak rutin olarak dahili linklerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Bir yazı içerisinde mutlaka bir veya iki dahili linke yer vermelisiniz.
 • Site hızı ve yüklenme hızını kontrol edin: Daima sitede yer alan sayfaların hızlı bir biçimde yüklendiğinden emin olmalısınız. Aksi taktirde ziyaretçiler siteden kaçacaklardır. Yüklenme hızınızı önemli ölçüde iyileştirmek için çeşitli farklı adımlar atabilirsiniz.
 • Yaptıklarınızı kayıt altına alın: Yukarıda belirtilenler doğrultusunda sitede hatalar tespit ettiğiniz zaman bunları daima kayıt altına alın. Yaptığınız değişiklikleri bir sonraki denetleme çalışmasında tekrar kontrol edebilir ve gelişimleri daha sağlıklı bir biçimde değerlendirebilirsiniz.

 

SEO Denetlemesi İçin Kullanışlı Araçlar

Google Site Yöneticisi Araçları ve Google Analytics elbette denetleme sırasında size yardımcı olabilecek araçlardır. Ancak dilerseniz size yardımcı olabilecek farklı araçlardan destek alabilirsiniz.

 • Open Site Explorer: Bu araç Moz tarafından sunulmaktadır ve size link veren siteleri göstermektedir. Uygunsuz veya kırık linkleri kontrol etmek istiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda rakiplerinizin linkleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.
 • Screaming Frog: Bu araç sitenizi olduğu gibi tarar ve potansiyel SEO problemlerine karşı size veriler sunar.
 • MySiteAuditor: Bu araç belirli sayfaları veya açılış sayfalarını kontrol etmek için işinize yarayabilir. Bu araç sayesinde çeşitli sayfaları birbiriyle karşılaştırabilirsiniz.

Neden Düzenli Olarak SEO Denetlemesi Gerçekleştirmelisiniz?

Başlangıçta buna biraz değindim. Düzenli olarak denetleme gerçekleştirmeniz durumunda sitede neler olup bittiğini daha iyi anlayabilir ve performansı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Yaptığınız her şeyi kayıt altına alarak denetlemeleri daha kolay hale dönüştürebilirsiniz. Düzenli olarak denetleme yapmanızın başlıca nedenleri şunlardır:

 • Algoritma güncellemeleri ve site yöneticisi kılavuzu değişiklikleri.
 • İçeriklerin hızlıca eskimesi.
 • Site hataları, kırık linkler, trafik kayıpları.
 • Siteye gelen uygunsuz ve kalitesiz linklerin kontrol edilmesi.
 • Sitenin performansında yaşanacak düşüşlerin ardında yer alan nedenlerin saptanabilmesi için denetimler size yardımcı olabilmektedir.

SEO denetimini nasıl gerçekleştiriyor olursanız olun bu konuda bilgili kalmaya devam etmeli ve yukarıdaki unsurları kontrol etmelisiniz. Başlangıçta zorlanabilirsiniz ancak bir sonraki denemeleriniz eskisinden daha kolay olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

Derya Sezgin
17 Mayıs 2020, 17:17

SEO için içerik denetlemesi o kadar önemli ki her yazımda bu kadar detaylı olmasa da elimden geldiğince her şeye dikkat etmeye çalışıyorum. Bu yazıda ise en ince detaylar dahi yer alıyor

Yorum Yap