SEO Çalışmaları Ne Kadar Zaman Alır?

Doğruyu söylemek gerekirse SEO çalışmalarına başlamak çok basittir. Çok az bilgisi olan bir kişi dahi bu çalışmalara başlangıç yapabilir. Hatta siz istemeden olsa bile bu çalışmaları kendi başınıza yapmış olabilirsiniz.WordPress kullanıcıları için konuşacak olursak, sitenin adını ve sloganını girdiyseniz bu çalışmalar için ilk adımı atmışsınız demektir. Devamı ise sağlıklı stratejilere, uygulanabilir planlara ve sağlam adımlara gebe durumdadır.

Bir SEO stratejisi belirlemek dahi tüm problemlerinizi çözmeyecektir. Bu stratejiyi uygulamak, yerinde ve zamanında yeni düzenlemeler yapmak gibi unsurlarla uğraşmanız gerekecektir. Ancak sizi zorlayacak en önemli aşama yeni yeteneklere sahip olmak ve yeni stratejiler geliştirmektir.

seo calismalari

Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız en kolay çözüm bir ajans veya uzman ile anlaşarak SEO çalışmalarınızı ona yaptırmaktır. Bu şekilde ekstra strateji üretmekle uğraşmazsınız ancak bu tip çalışmalar yapmak maliyet açısından belirli bir yüke sahip olmanız anlamına gelmektedir. Ufak bir blog sahibiyseniz veya küçük bir işletmeniz varsa bu maliyeti karşılayacak duruma sahip olamayabilirsiniz. Diğer taraftan herhangi bir yere bağımlı olmadan çalışmak aşırı vakit alıcı olabilir ve sizi daha üretken olmaktan alıkoyabilir.

Çalışmaları kendiniz yapabilir veya bir yer ile anlaşarak bu çalışmaları yaptırabilirsiniz. Bunun için karar vermeden önce ilk olarak SEO çalışmalarının ne kadar vakit alacağını bilmelisiniz.

SEO Çalışmalarının Uygulanma ve Etki Süresi

Dürüst olalım. Her site kendine yönelik sorunlara sahiptir. Her sitenin mevcut durumu bir diğerine göre farklılık gösterecektir. Bunun yanında bilinmesi gereken bir diğer durum çalışmalar için anlaşılacak kişinin kabiliyeti, sorunları tespiti ve çözüme yönelmesi ile strateji geliştirme süresinin belirgin etkiye sahip olmasıdır.

Bu etkenlerin dışında her firmanın kendine özgü yöntemleri, strateji belirleme işlemleri, analiz ve araştırma çalışmaları bulunmaktadır. Bunların tamamı SEO çalışmalarının uygulanma ve etki süresini etkileyecektir. Nitekim kesin olarak söylenebilecek tek durum rekabeti yüksek bir anahtar kelime için sıralamaya sahip olmak diğer anahtar kelimelere göre çok daha zor ve haliyle vakit alıcıdır.

Hedefiniz açık bir şekilde ortada bile olsa çalışmalara ayıracağınız vakit yaklaşımınıza göre değişiklik gösterecektir. Bunun bir diğer anlamı, ortaya koyduğunuz çalışma planında iş yükünün ağırlığı ne tarafta ise o kısımda daha fazla vakit ayırmanızın gerekeceğidir. Bununla birlikte kullanacağınız araçlar diğerlerine göre farklı olabileceğinden uygulayacağınız yöntemlerin farklı olmasını ve sonucunda harcayacağınız vaktin fazla veya az olabilmesini sağlayabilecektir.

Sitenin yeniden tasarlanması, site haritasının yeniden yapılandırılması ve güncellenmesi, site içerisinde uygun gezintinin sağlanması, başlık ve meta etiketlerin düzeltilmesi, 404 hatalarının düzeltilmesi, site hızının ve güvenliğin iyileştirilmesi gibi unsurlar çalışmalarınızın başlıca başlıkları olacaktır.

Site içi iyileştirmelerin yapılması, analizlerin gerçekleştirilmesi ve yeniliklerin takip edilmesi karşınıza çıkabilecek en önemli stratejik adımlardan birisidir. Bunu içerik geliştirme ve üretme, site dışı iyileştirme çalışmaları ve etkileşim kurma adımları, analizler ve çalışmalara ait verilerin gözden geçirilmesi diğer stratejik adımlardır.

Bu yoğun çalışmaların gerçekte ne kadar vakit alacağına yönelik net ve kesin bir bilgi iletmek söz konusu olmayacaktır. Her stratejinin kendine özgü bir zaman dilimi olabileceği gibi bu zaman dilimlerinde fazlalıklar veya eksiklikler olabilecektir. Bunların hepsi çalışmayı yapacak kişinin çalışma yöntemlerine ve prensiplerine göre farklılık gösterecektir. Dolayısıyla SEO çalışmaları ne kadar zaman alır sorusunun net bir cevabı yoktur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

17 Mayıs 2020, 17:17

Basit kelimelerde kısa sürede SEO etkisini gösterir ancak rekabetli kelimelerde zaman alır. Rekabetli kelimelerde ne kadar zaman alacağı ise özgünlüğüne, hitine, SEO'ya uygunluğuna,yorum sayısına göre değişebilir.

17 Mayıs 2020, 17:17

Evet yazımın kısaca özetlenmiş hali. Teşekkür ederim katkılarınız için.

Yorum Yap