RSS Kaynağından Bazı Kategoriler Nasıl Çıkartılır?

WordPress sitenizde yer alan RSS kaynağından belirli kategorileri çıkartmak mı istiyorsunuz? Birçok site sahibi ürettikleri bazı içerikleri RSS kaynağında gözükmesini istemezler. Bu yazıda size belirli kategorileri WordPress RSS kaynağından çıkarma konusunda yardımcı olacağım. Yazının sonuna geldiğiniz zaman dilediğiniz kategoriye ait yazıların gözüktüğü bir WordPress RSS kaynağına sahip olacaksınız.

rss-den-kategorileri-cikarmak

Birinci Yöntem: Ultimate Category Excluder Eklentisini Kullanmak

Birinci yöntem bir eklenti kullanmanızı gerektirir. Ultimate Category Excluder eklentisini kullanarak kolayca belirli bir kategoriyi RSS kaynağından kaldırabilirsiniz. Eklentiyi bulun ve yükleyin. Yükleme işlemini tamamladıktan sonra Ayarlar kısmında Category Excluder adında bir sekme açılacaktır.

rss-den-kategori-cikarmak

İlgili sekmeye giriş yapın ve sitenizdeki kategorilere ait mevcut ayarları görüntüleyin. Hangi kategorinin besleme kaynağında gözükmesini istemiyorsanız "Exclude from Feeds?" kısmında yer alan kutucuğuna tik atın. Daha sonra ayarları kaydedin. Artık arzu ettiğiniz kategori WordPress RSS kaynağından çıkarılmıştır.

İkinci Yöntem: Kodlarda Düzenleme Yapmak

Bu yöntemde yapmanız gereken WordPress'in kodlarında değişikliğe gitmektir. Eğer kodlama konusunda biraz olsun bilginiz varsa bunu kolayca yapabilirsiniz. Görünüm kısmından Düzenleyici sekmesine giriş yapın ve ardından "functions.php" dosyasına gelerek aşağıdaki kodu yapıştırın.

function exclude_category($query) {
	if ( $query->is_feed ) {
		$query->set('cat', '-5, -2, -3');
	}
return $query;
}
add_filter('pre_get_posts', 'exclude_category');

Yukarıda kodda rakamların bulunduğu yere kategoriye ait ID numarasını bulmalısınız. Bunun için Yazılar -> Kategoriler kısmına giderek düzenleme bağlantısına göz atabilirsiniz. Bu bağlantıda yer alan ID bilgisini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki kod birden fazla kategoriyi RSS kaynağından çıkartmak istiyorsanız işinize yarayacaktır.

Aşağıdaki kod ise tek bir kategoriyi çıkartma konusunda işinizi görecektir.

function exclude_category($query) {
	if ( $query->is_feed ) {
		$query->set('cat', '-15');
	}
return $query;
}
add_filter('pre_get_posts', 'exclude_category');

Basit bir biçimde bu kodda yer alan rakamsal değeri değiştirin. Gerekli değişikliği yaptıktan sonra istediğiniz kategori RSS kaynağından çıkarılmış olacaktır.

Bu yazının RSS kaynağından belirli kategorileri çıkartma konusunda size yardımcı olabildiğini umut ediyorum. Bu konuda sorularınız varsa bunları bana iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap