PageRank Değerini Yükseltmek İçin Önemli Yöntemler

Güncelleme: 11.02.2015 - Yeni SEO güncellemeleri itibariyle PageRank değerinin önemi kalmamış olarak gözükmektedir.

PageRank, arama motorları tarafından kullanılan bir link analiz algoritmasıdır. Bu yazıda PageRank değerinin nasıl yükseltilebileceğine değinilmiştir.

PageRank Değeri Nasıl Ölçülür?

PageRank, arama motorları tarafından yapılan çeşitli algoritmalar tarafından ölçülmektedir. PageRank, sitenizde yer alan link sayısına göre değerlendirilmektedir. Bu linkler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Backlinkler.
 • Gelen linkler (Inbound links).
 • Dahili linkler (Internal link).
 • Harici linkler (External links).
 • No-Follow niteliğindeki linkler.
 • Do-Follow niteliğindeki linkler.

Google ve diğer PageRank siteleri bu linkleri incelerler ve siteye 1-10 arası bir değer verirler. Bu değeri yükseltmek için aşağıda yer alan önemli yöntemden faydalanabilirsiniz.

PageRank Değeri Nasıl Yükseltilir?

Yüksek Kaliteli İçerik

PageRank değerinizi yükseltmek istiyorsanız mutlaka okuyucuların paylaşabileceği eşsiz kalitede içeriklere sahip olmalısınız.

Site Kaydı

PageRank değerinizi yükseltmek için yüksek kaliteli Backlinkler elde etmeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmenizin en iyi yolu sitenizi dizin sitelerine veya makale dizinlerine kaydetmektir.

Aşağıda yer alan dizin siteleri ve makale dizinleri bunun için idealdir:

 • DMOZ
 • Yahoo Directory
 • Best of the Web
 • Ezine Articles
 • Article Base
 • Go Articles

Ziyaretçi Yazarlığı

Bu en çok kullanılan ve en iyi tekniklerden birisidir. Birçok blog yazarı bu seçeneği diğer yazarlara sunarlar ve bu sayede backlink alırlar. Ziyaretçi yazarlığı yapacağınız siteler sizin alanınız ile ilgiliyse bu durumda PageRank değerinizi yükseltme konusunda size yardımcı olabilirler.

Link Değişimi

Bu en eski yöntemlerden birisidir ancak hala etkilidir. PageRank değerinizi yükseltmek için yüksek PageRank değerine sahip sitelerden link alabilirsiniz. Bu sayede ilk olarak iyi bir PageRank değerine, ardından ise daha fazla trafiğe sahip olursunuz.

Siteyi Güncel Tutmak

Google içeriği yeni ve eşsiz olarak siteleri gerçekten sefer. Ne kadar fazla yazıya sahip olursanız Google sitenizi o kadar fazla tarar ve bir o kadar fazla PageRank değerini yükseltme şansına sahip olursunuz.

Diğer Blog Adreslerine Yorum Yapmak

Yorum aşaması PageRank değerinin iyi olması için son derece önemlidir. Blog topluluğu içerisinde sosyal olmanız gerekmektedir. Bazı blog adresleri Do-Follow nitelikte olurlar ve bu adreslerde yer alan yazılara yorum yaparak backlink elde edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Sosyal imleme PageRank yükseltmek için son derece etkili bir yöntemdir çünkü farklı sosyal sitelerde sayfanızı paylaşarak backlink ve trafik almış olursunuz. Sosyal imleme konusunda size yardımcı olacak popüler siteler şunlardır:

 • Facebook
 • Google Plus
 • Pinterest
 • Squidoo
 • Digg
 • Hub Pages
 • Stumble Upon

Site Erişilebilirliği

Sitenize uzun bir süre erişim sağlanamazsa Google sıralamanızı düşürebilir. Bu nedenle sitenizin daima erişilebilir olduğundan emin olmalısınız.

Yaygın Olarak Aranan Anahtar Kelimeleri Kullanın

İnsanların aradığı anahtar kelimeleri bildiğiniz sürece sitenize daha fazla ziyaretçi alabilirsiniz. Daha fazla ziyaretçi ise daha iyi PageRank değeri anlamına gelmektedir.

Site Reklamı

Siteniz için bir reklam oluşturabilir ve farklı sitelere reklam verebilirsiniz. Bu sayede backlink ve trafik elde edersiniz.

Birden Fazla Sayfa Oluşturun

Eğer sitenizde birden fazla sayfa oluşturursanız dahili link yapınızı güçlendirirsiniz ve PageRank değerinizi yükseltirsiniz.

Forumlara Katılın

Google sürekli güncellenen forumları sever ve bu forumlardan backlink alırsanız PageRank değerinizi yükseltebilirsiniz.

İmzaları Kullanın

Sitelerdeki üyeliklerde genellikle imza kısmı yer alır. Buralarda site linkini kullanabilirsiniz. E-postalarda veya forum mesajlarında imzanızı kullanabileceğinizi unutmayın.

Google PageRank Değerini Ne Zaman Ölçer?

Google PageRank değerini yılda üç veya dört kez ölçer. Bunun anlamı Google, PageRank değerini üç ayda bir tekrar hesaplayacaktır. (kesin değildir.)

Uygunsuz Yöntemleri Asla Kullanmayın

Eğer uygunsuz veya yasal olmayan yöntemler kullanırsanız Google’dan ceza alabilirsiniz. Google oldukça akıllıdır ve onu kandırabileceğinizi düşünmemelisiniz. Google, politikalara uygun olmayan teknikleri kullandığınızı fark ettiğini zaman sizi engelleyecektir. Bu tür tekniklerden uzak durmalı ve uygun tekniklerle site trafiğini yükseltmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Özgüven Sahibi Olmak ve Özgüven Geliştirme başlıklı makalemizde Özgüven ve Özgüveninizi desteklemek için yapmanız gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap