Negatif SEO Nedir? Negatif SEO Nasıl Önlenir?

Negatif SEO yönteminin çalışma şekli bir siteye karşı aktif bir biçimde doğal olmayan linkler oluşturmaktır. Google’a binlerce işe yaramaz link olduğunu göstermeniz halinde site Google’dan ceza alır, arama motoru sonuçlarından komple silinebilir ve bu tip bir durumda bir şey yapamazsınız.

Bu size bir problem olarak gözükmese ve sahip olduğunuz siteyi çok fazla etkilemese bile buna karşı önlem almak gerekir. Kısacası sitenizi bu negatif SEO probleminden muaf tutmalısınız.

Bunu neden yapacağınızı soruyorsanız cevabı oldukça basittir. Negatif SEO problemine karşı kendinizi korumaya çalışırken aynı zamanda pozitif SEO oluşturmak için kullanacağınız yöntemleri kullanırsınız. Bunu bir sayı dizisi olarak düşünün ve sıfırdan başlamanız gerektiğini bilin. Eğer 15 rakamına kadar çıkmışsanız ve -10 şeklinde bir etkiyle karşılaşırsınız bu sizi büyük bir şekilde açıkta bırakmayacaktır. Sitenin otorite sahibi olmasını sağlayarak Google’a güvence verebilirsiniz ve bu tür saldırılardan veya girişimlerden kendinizi koruyabilirsiniz.

negatif seo nedir

Negatif SEO 'nun Etkilerinden Nasıl Kurtulurum?

Kendinizi negatif SEO problemine karşı korumak istiyorsanız takip etmeniz veya değerlendirmeniz gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birçoğu yeni kurulmuş veya hali hazırda kurulmuş sitelerde işe yarayabilmektedir. Nitekim birçoğu zaten yeni bir sitenin temel adımlarından bir tanesidir.

Sitenin Güvenliğini Sağlayın

En güçlü ve en tehlikeli negatif SEO saldırıları sitenin ele geçirilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Sitenizde yer alacak herhangi bir güvenlik problemi daima sıkıntı yaratacaktır. Sitenize saldırmak isteyen bir kişi güvenlik açıklarından yararlanır ve sayfalarınızı siler, veritabanınıza zarar verir veya hesabınızı çalar. Ancak bazıları bu yöntemlere başvurmadan sayfalarınıza gereksiz linkler bırakırlar ve kendilerine yönetici yetkisi verip siteden çıkarlar. Eğer hızlı ve sessizce hareket ederlerse bunların olduğunu ancak ceza aldığınız zaman fark edebilirsiniz.

Bu tür saldırılardan korunmak için şifrelerinizin güçlü ve eşsiz olduğundan emin olmalısınız. Sunucuyu en güncel güvenlik yöntemleriyle güncel tutmalısınız. Bu kısacası kullandığınız site yazılımının yani WordPress gibi içerik yönetim  sistemlerinin güncel olması anlamına gelmektedir. Mümkün oldukça güvenlik eklentileri kullanmalısınız. Ekstra güvenlik size zarar vermeyecektir.

Eğer sitenizde birden fazla yazar bulunuyorsa ve bu kişiler yönetici yetkisine sahip olmak zorunda değillerse onların yetkilerini kısıtlayın.

Sosyal Profiller Oluşturun ve Kullanın

Negatif SEO problemiyle başa çıkmak için trafik, link ve kitle oluşturmalısınız. Bunu yapabilmenin en önemli yolu sosyal medyayı kullanmaktır. Sosyal medya pazarlamacılığı fazla karmaşık değildir. Bir yazı oluşturabilir, bunu sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz ve daha sonra sosyal medya hesabınızı aktif tutmaya çalışırsınız.

Yeni kurulmuş bir site için temel sosyal medya platformları dışında pek fazla şeye ihtiyaç duymazsınız. Facebook, Google+ ve Twitter sizin için yeterlidir.

Hedefiniz mevcudiyetinizi ispat etmek ve sitenizden bağımsız olarak bir itibar oluşturmaktır. Negatif SEO saldırılarını ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar Twitter veya Facebook gibi yerlerin sıralamasını etkileyecek güçte olamazlar.

Sosyal profiller aktif olduğu sürece kullanıcılarla iletişim kurabilirsiniz. Siteniz saldırıya uğramış ve hatta arama motorlarından silinmiş olsa bile bunu yapabilirsiniz.

Kayda Değer İçerikler Oluşturun

Sitenizde yer alan içerikler önemlidir. İçerik link çeker. İçerik kullanıcı getirir. İçerik kullanıcının geri dönmesini sağlar. İçerik aynı zamanda negatif SEO kapsamında link yağdırmak için kullanılır.

Sitenizde belirli miktarlarda içeriğin bulunması son derece önemlidir. Birkaç sayfaya sahip siteler negatif SEO tarafından daha kolay etki altına alınırlar. Birkaç sayfaya sahip olduğunuz zaman ve bu sayfalar etki altına alındığı zaman tüm site etki altına alınmış demektir. Birkaç sayfanın yer alması demek uygun link gelişi konusunda sınırlama demektir ve negatif link gelişi durumunda dengelenme sağlanamaz. Düşük miktarda içeriğe sahip olmak demek sitenin düşük kalitede olması demektir ve binlerce link gelmesi durumunda Google’da farklı algılar oluşmaya başlamaktadır.

negatif seo

Eğer mümkünse sitenize her gün, özellikle hafta içi yazı girmeye çalışın. Hafta sonu ise hazırlık yapın ve diğer görevlerle uğraşın. Elbette oluşturacağınız içerikler bazı standartları karşılamak durumundadır. İçeriklerin yüksek kalitede olduğundan emin olun, belirli bir miktar uzun olmalarını ve yeterli miktarda değere sahip olmalarını sağlayın.

Organik Linkler Oluşturun

Organik linkler her türde ve her boyutta olabilir, düşük kaliteli veya yüksek kaliteli olabilirler. Follow ve Nofollow niteliğine sahip olabilirler. Çeşitli türdeki link profiline sahip olmanız halinde gereksiz link saldırılarından korunmak için gereklidir. Onların silahı miktardır, sizinki ise kalite ve çeşitlilik.

Linkleri Reddetme Konusunda Aktif Olun

Google’ın link reddetme aracını kullanarak negatif SEO ile mücadele edebilirsiniz. Bu aracı kullanırken aktif olun. Google Analytics servisini sitenize tanımlayın ve onaylayın. Gelen linkleri takip edin. Eğer beklenmedik bir biçimde onlarca veya yüzlerce link geldiğini görüyorsanız bu linkleri bir kenara not edin.

Google’ın link reddetme aracını kullanırken linkleri tek tek reddetmek yerine alan adını komple reddedin. Bu yöntem sayesinde her link ile tek tek uğraşmak zorunda kalmazsınız, bir alan adını komple reddetmiş olursunuz. Zamandan tasarruf edebilir ve gelen diğer linklere daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Bu konudaki yazmış olduğum makaleyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Hedeflenen Sayfaları Geliştirin

Negatif SEO saldırıları sitenin zayıf noktalarını hedef alır. Saldırılar sitenin en zayıf noktasından başlatılır ve etkinin diğer sayfalara dağılması istenir. Hedef alınan ilgili sayfaları güçlendirerek bu tip bir problem kendinizi koruyabilirsiniz.

İtibar Oluşturun

Alanınızda yer alan diğer blog yazarları ile iletişim kurun. Özellikle belirli bir itibara sahip olan ve siteleri iyi durumda olan yazarlarla iyi geçinmeye çalışın. Aksi taktirde sizi negatif SEO problemiyle karşı karşıya bırakacak sinsi bir rakip ile karşılaşabilirsiniz.

İtibar oluşturmanız halinde diğer blog yazarlarının güvenini kazanırsınız. Bu kişiler siteniz etkilendiği zaman size yardımcı olmaya çalışırlar. Tüm işi kendiniz yapmak zorunda kalmazsınız, size yardımcı olmak için iyi bir yere sitenizin linkini yerleştirebilirler. Saldırılar ile mücadele etmek konusunda size farklı yöntemler tavsiye edebilirler.

Sonuç olarak negatif SEO etkisinden gerçekten korunmak istiyorsanız onu yenebilecek kadar güçlü olmalısınız. Nitekim bu seviyeye gelebilmek için ekstra zaman ve yatırım  gereklidir. Hedefiniz sitenizin zayıf noktalarını güçlendirmek ve uygun yollardan sitenin büyümesini sağlamaktır.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (4)

Yunus Kalkan
17 Mayıs 2020, 17:17

Negatif Seo konusunda böyle bir detaylı anlatım arıyordum açıkcası. Geniş bilgiler için teşekkür ederim. Seo konusunda bir kaç backlink v.b şeyleri bilip bu işe girmek yetmiyor. Seo'nun diğer dallarını, site sağlığını ve bu tip negatif, black seo olaylarını da bilmek gerekiyor. Seo ayrıntılarda gizli gerçekten.

17 Mayıs 2020, 17:17

Ben teşekkür ederim yorumunuz için. Haklısınız SEO ile ilgili bilmediğimiz o kadar şey var ki. Her gün yeni bilgiler öğreniyoruz bunun için araştırmayı ve öğrenme açlığımızı hiç bir zaman son buldurmamalıyız.

Samet Yiğit
17 Mayıs 2020, 17:17

Negatif seo hakkında yapmış olduğunuz bilgilendirme için çok teşekkürler. Google bu konuda büyük bir adım atarak disavow gönderimine imkan sağlayarak webmasterlere büyük bir kolaylık sağladı.

17 Mayıs 2020, 17:17

Ben teşekkür ederim ilginiz için.

Yorum Yap