Link Oluşturma Neden Önemlidir?

İnternet genişledikçe ve arama motorları kendilerini geliştirdikçe hazırladığınız içeriklerin bulunmasını sağlamak çok daha önemli bir durum haline geldi. İçeriğini tanıtmak isteyen veya ön plana çıkarmak isteyenler gün geçtikçe e-posta pazarlamacılığı, ücretli reklamlar ve diğer farklı yöntemlere başvurmaktadırlar.

Bu çalışmaların her birisi hazırlanan içeriği, dolayısıyla tanıtılan ürünü müşterilerin önüne getirmek için bir fırsat anlamına gelmektedir. Fakat link oluşturma çalışması yapmadan bunu gerçekleştirebilmek pek olası gözükmemektedir.

link olusturma

Eskiden kalma yöntemlerin büyük bir bölümü artık pek işe yaramamaktadır. İnsanlar hızlıca erişebildikleri bilgileri okumaya ve bu bilgilere göz atmaya özen göstermektedirler. Bunun bir getirisi olarak hazırladığınız içeriklerin platformlar arası görüntülenmesinin kolay olması ve sosyal medyada iyi tanıtılması büyük önem arz eder.

Link Oluşturma Çalışmalarının Etkisi

Eski pazarlama yöntemlerinden sıyrılıp yeni pazarlama yöntemlerine yönelip arttıkça link oluşturma çalışmaları daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü link oluşturma çalışmaları yeni pazarlama ve tanıtım yöntemleriyle etkileşim halindedir. Arama motorlarında karşımıza çıkan reklamların yani ücretli reklamların tıklanma oranı oldukça düşüktür. Buna rağmen, arama motorlarında karşımıza çıkan organik arama sonuçlarının tıklanma oranı çok daha yüksektir.

Arama motorları sonuçları gözden geçirilecek olduğunda ise insanlar çoğunlukla ilk 3 sonuca tıklamaya özen göstermektedir. İlk 3 sıranın altında kalan sonuçlar geri planda kalmakta ve insanların dikkatini çekmemektedir. Bunun anlamı, tahmin edebileceğiniz gibi trafik sahibi olmak istiyorsanız hazırladığınız içeriklerin ilk 3 sıra içerisinde yer alması şarttır. Bunu başaramıyorsanız hazırladığınız içeriklerin arama motoru ve trafik değerleri açısından bir niteliği olmayacaktır.

Link oluşturma arama motorlarında sıralamanızı yükseltmek için etkili yöntemlerden birisidir. Bazen birileri çıkıp link oluşturmanın bir etki etmediğini dile getirse bile bunlara pek aldırış etmemelisiniz. İnternet linklerden meydana gelen bir yapıdır. Linkler olmadan birbirinden bağımsız sitelerin birbirleriyle etkileşim kurabilmesi mümkün değildir. Google gibi arama devleri bunun bilincindedir ve her geçen gün siteler arası etkileşimin daha doğal yollardan gerçekleştirilmesi için algoritmasını güncelleme yoluna gitmektedir.

Popüler ve yüksek otorite sahibi sitelerden link alan sitelerin sıralamada üst sıralara yükselmesi çok daha makul bir durum. En azından algoritmaya göre bu tür bir sonuç ortaya çıkıyor. Bunun bir diğer önemli yanı ise elbette içerik pazarlamanın değerli olmasını sağlamasıdır. Link oluşturma içerik pazarlama yapılmadan ortaya konan bir çalışma olursa size hiçbir değer kazandırmayacaktır.

İçerik üretmek ve dolayısıyla link kazanmak, bunu popüler ve büyük adreslerden gerçekleştiriyor olmak bir marka olarak size farklı bir anlam daha kazandırmaktadır. Büyük markalarla iletişim ve etkileşim kurmayı sürdürdükçe onların radarında olmayı da sürdürürsünüz. İçerikleriniz kaliteli olmaya devam ettikçe sizinle daha fazla çalışmayı isteyebilirler veya bir sonraki pazarlama çalışmalarında sizinle birlikte hareket etmeyi düşünebilirler.

Her şey bunlarla sınırlı mı? Link oluşturmanın daha farklı katkıları mı yok mu?

Link oluşturmanın bir pazarlama taktiği olduğu gerçeğini asla unutmamalısınız. Tıpkı ücretli reklamlar verme gibi link oluşturma da yeri geldiğinde ücretli bir çalışma olma özelliğine bürünebilir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta ücretli reklamlar ile link oluşturma arasında yer alan harcama farkıdır. Bir marka olarak belirli bütçeniz varsa veya bir blog yazarı olarak kısıtlı bütçeye sahipseniz ücretli reklamlardan daha çok link oluşturma çalışmalarınıza ağırlık vererek bütçenizden daha az ama daha fazla etkili harcama yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Link Oluşturma Stratejisi

Link oluşturma ayrı bir stratejik yaklaşım gerektirir ama bu yaklaşımları diğer pazarlama çalışmalarından bağımsız olarak gerçekleştirme şansına sahip olamazsınız. Link oluşturma, gerçekleştirdiğiniz tüm diğer pazarlama çalışmalarının sonuca geçiş esnasındaki köprü görevine sahiptir.

İçerik oluşturmayı başardınız ve şimdi bu içeriği farklı kanallardan dağıtmayı düşünüyorsunuz? Elinizde bir değil birden fazla içerik kopyası yer alıyor ama her birinin verdiği mesaj aynı doğrultuda. Bunların hepsini anlaştığınız ve link verme konusunda size imkan sunan popüler sitelerde paylaşmaya başlayabilirsiniz. Bu köprüyü geçmeye başladığınız anlamına gelir. Köprünün diğer ucunda bulacağınız sonuçlar ise her anlamda sürprize açık olacaktır çünkü sonuçlar sizin pazar analizi ve hedef kitle analizi başarınıza bağlı olacaktır.

Link oluşturma konusunda daha fazla şey söylenebilir ama neden önemli olduğunu anlamak için burada yer alan bilgilerin yeterli olduğunu düşünüyorum. Link oluşturma eskiyen pazarlama stratejilerinden kurtulup yeni pazarlama stratejilerine ayak uydurma konusunda öğrenilmesi gereken çalışmalar bütünüdür. Link oluşturma, arama motorlarında daha yüksek sıralara sahip olmak için gerçekleştirebileceğiniz bir çalışmadır. Link oluşturma, popüler siteler ve hedef kitleleriyle etkileşimi daha iyi duruma getirmek için yapmanız gereken çalışmalar anlamına gelir.

Daha fazlası mı? Şimdilik bu kadar. Link oluşturma konusunda daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız blog adresimi takip etmeye devam edin.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap