Kalite Güncellemesi: Google Değişiklik Olduğunu Onayladı

Bu ayın başlarına doğru birçok site yöneticisi Google sıralamalarında önemli değişikliklerle karşılaştı. Nihayet Google bu sıralama değişikliklerinin nedenini bizlerle paylaştı.

google guncellemesi

Görsel ve Yazı Kaynağı: Search Engine Land

Bu hayal ürünü değildi. Google’ın sonuçları bu ayın başından itibaren değişmeye başladı ve Google resmi olarak bu değişikliğin içerik kalitesi ile ilgili olduğunu onayladı. Google bu güncellemesine “Kalite Güncellemesi” adını verdi.

Bu ayın başlarında bazı yayıncılar Google arama sonuçlarında değişiklikler olduğunu fark etti. Bu durum Google yetkililerine sorulduğunda ise Panda ve benzeri güncellemelerle ilgisinin olmadığı belirtildi. O günden bu yana daha fazla rapor söz konusu oldu ve insanlar bu güncellemeye gizli güncelleme adını verdiler çünkü bir şeylerin olduğu ortadaydı ancak Google bir şey belli etmiyordu.

Artık Google’dan bir açıklama geldi. Google güncellemenin gereksiz siteler ve yöntemlerle ilgili olmadığını aksine sıralama algoritmasının çekirdeğinde kaliteli içerikleri belirleme sinyalleri konusunda değişiklikler yapıldığını belirtti.

Her ne kadar Google durumun bir tür değişiklik olduğunu belirtse bile sıralamalarda yaşanan yoğun değişimler nedeniyle bunun bir güncelleme olduğunu kabul etmemiz gerekiyor çünkü ciddi anlamda fark edilir değişiklikler söz konusu oldu. Bu güncelleme artık onaylandığına göre artık nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda fikir sahibi olabiliriz.

Google kalite güncellemesi konusunda detayları paylaşmadı. Bundan önce yapılan açıklamalardan yola çıkarak kalite unsurunun birden fazla kriter göz önünde bulundurularak hesaplandığını hatırlayabiliriz. Bu güncelleme ile Google’ın bazı kriterleri diğerlerinden daha ön plana çıkardığını söyleyebilmek mümkün.

Bu önemli güncellemenin ardından birçok kişi bir şeyler söyledi ancak sıkça tartışılan durum Google’ın nasıl yapılır ve bilgi veren siteleri hedef alması oldu. Ancak bilgi veren siteler görünürlük açısından ön plana çıksalar bile haber sitelerinde de ciddi anlamda görünürlük artışlarının ve düşüşlerinin olduğu belirtiliyor.

Bu durum ise Google’ın açıklaması ile örtüşüyor çünkü herhangi bir tür sitenin hedef alınması söz konusu olmuyor. Bunun anlamı yapılan güncellemenin gerçekten algoritmanın kendisinde yapılan değişikliklerle ilgili olmasıdır. Çıkarılacak en değerli sonuç budur.

Eğer yapılan bu düzenlemelerden etkilenmişseniz Google’ın daha önce paylaşmış olduğu kalite ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. Bu kalite ipuçları şu şekildedir:

Kaliteli İçerik Üretin

İyi bir site oluşturmanın kilit noktası hedef kitle için en iyi deneyimi sunmaktır. Bunu yapmak için ise özgün ve yüksek kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Eğer insanlar sitenizi kullanışlı ve özel bulurlarsa geri gelebilirler veya kendi sitelerinden sizin sitenize link verebilirler. Bu zaman içerisinde daha fazla kişiye ulaşmanız demektir.

İçerik oluşturmaya başladığınız zaman sitenizin aşağıdaki niteliklere sahip olduğundan emin olmalısınız.

Kullanışlı ve bilgilendirici: Bir restoran için site açacaksanız yer, hizmet süresi, iletişim bilgisi, menü ve gelecek etkinlikler hakkında bir blog oluşturmalısınız.

Diğer sitelerden daha değerli ve kullanışlı olmak: Eğer bir köpek nasıl eğitilir bu konuda yazıyorsanız hazırladığınız yazıların diğer sitelerde yer alanlardan daha değerli olması ve onlardan farklı bir bakış açısı sunması gerekir.

Güvenilirlik: Sahip olduğunuz güvenilirliği orijinal araştırmalar, dipnotlar, linkler, incelemeler ve testler ile gösterin. Yazar biyografisi veya gerçek müşterilerden değerlendirmeler sitenin güvenilirliğini ve itibarını önemli ölçüde yükseltir.

Yüksek kalite: Site içeriğinin özel, spesifik ve yüksek kalitede olması gerekir. Karmaşık ve dağınık olmamalı veya diğer siteleri çok fazla kaynak olarak kullanmamalıdır. Oluşturulan içeriğin öncelikli olarak ziyaretçiler için oluşturulması olması gerektiğini unutmayın. Kullanıcı deneyiminiz iyi değilse siteniz arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olmayacaktır.

Etkileşim: Sitenize resimler ekleyerek, ekibinizi dahil ederek veya kendinizi tanıtarak renk katın. Ziyaretçilerin anlatım, stil veya fonksiyonel hatalarla rahatsız edilmemesini sağlayın. Sitenizde yer alan reklamlar çok fazla ise ziyaretçiler bundan hoşlanmayabilirler. Düzenli güncellemeler, yorumlar ve sosyal medya bileşenleri sayesinde ziyaretçilerle etkileşim kurun.

Ayrıca sitenizin güvenilir olmasını istiyorsanız aşağıdakileri unsurları da önemseyin:

Bozuk link veya yanlış bilgiler gibi hatalar, dil bilgisi hataları veya anlatım yanlışları, çok fazla reklam kullanımı ve gereksiz yorumlar gibi unsurlardan uzak durmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (9)

17 Mayıs 2020, 17:17

Timur güzel bir noktaya değinmişsin daha önce de defalarca söylenen ancak birçok blogger'ın dikkat etmediği içerik konusu artık insanların dikkatini sıralama kayıpları ile çekecektir. İçerikleri farklılaştırmak orjinal bir sunum yapmak aslında her blogger'ın harcı değil. Herkes özgün yazamıyor ve bunu yapamayan tüm blog yazarları bloguna yazı yazmaktansa önce nasıl yazılacağı konusunda fikir sahibi olmalıdır. Ayrıntılı yorumun için teşekkürler.

17 Mayıs 2020, 17:17

Ben teşekkür ederim Ramiz.

17 Mayıs 2020, 17:17

Bu konuda bende deneyimlerimi aktarabilirim. Gerçekten herkesin beklediği 21 Nisan güncellemesi mobil uyumluluk üzerine gelmesi beklenirken

17 Mayıs 2020, 17:17

Ayhan Bey mobil uyumluluk da artık sıralamalarda önemli bir faktör. Buna ek olarak kalitenin öne çıkarılacak olması gerçekten hakkıyla bir şeyler üreten ve kaliteli olduğu halde arka planda kalan blog sahipleri ve blog yazarları için sevindirici bir durum.

17 Mayıs 2020, 17:17

Mobil uyumlu web sitelerini bir adım öne geçtiklerini gözlemliyorum.

17 Mayıs 2020, 17:17

Bu değişiklik benim işime yaradı.

17 Mayıs 2020, 17:17

Bu güncellemeyi aniden farkettim ve yabancı webmaster sitelerini inceledeğimde oradada olmuş ve bize daha sonra geldi. Bazı sitelerime yaradı bazılarına ise yaramadı. Tebrik ederim güzel yazı.

Kayhan
17 Mayıs 2020, 17:17

Mobil uyum ve kaliteli içerik için yapılmış güzel bir güncelleme faydasını görüyorum.

17 Mayıs 2020, 17:17

Google her şeyde olduğu gibi burada da bizi istediği gibi yönlendirmeye tabi tutmuştur. Aslında adamlar haklı ama benim aklımın alamadığı nasıl bunca yazılımı yapıp bu süreçlerle başa çıkabiliyorlar.Kolay iş değil.

Yorum Yap