Imsanity: Resim Optimizasyonu Eklentisi

Imsanity çok yüksek boyutlara sahip resimlerin boyutunu otomatik olarak düşürmektedir. Bu eklenti ile resmin yüksekliğini, genişliğini ve kalitesini belirleyebilirsiniz. Gereğinden fazla büyük boyuta sahip olan resimleri yüklediğinizde Imsanity bunu tespit eder ve otomatik olarak onu en uygun boyuta düşürür.

resim optimizasyonu eklentisi

Imsanity aynı zamanda daha önce yüklenmiş resimleri optimize etmek için ek bir özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde daha önce yüklemiş olduğunuz resimlerin boyutlarını düşürebilirsiniz.

Eğer yüksek boyutlu görseller ile sorun yaşıyorsanız, Imsanity kolayca kullanabileceği kullanışlı bir eklentidir.

Özellikleri;

  • Otomatik olarak yüksek boyuttaki resimlerin boyutunu düşürme
  • Daha önce yüklenmiş resimleri iyileştirme ve boyutlarını düşürme seçeneği
  • Resim kalitesini, yüksekliğini ve genişliğini belirleyebilme
  • BMP olan resimleri otomatik olarak JPG yapabilme seçeneği
  • Imsanity etkin hale getirildikten sonra kullanıcının ek bir şey yapmasına gerek yoktur
  • WordPress'te yer alan dahili fonksiyonları kullanmaktadır

Sıkça Sorulan Sorular

Imsanity Nedir?

Imsanity, otomatik olarak yüksek boyuttaki resimlerin boyutunu düşürmenize imkan tanıyan ve yükseklik, genişlik ve kalite gibi nitelikleri belirlemenizi sağlayabilen resim optimizasyonu eklentisi olarak tanımlayabiliriz.

Imsanity Mevcut Resimleri Otomatik Olarak İyileştirebilir Mi?

Hayır, Imsanity daha önce yüklenmiş olan resimleri otomatik olarak iyileştirmez. Ancak eklentinin içerisinde bulunan bir özellik sayesinde bunu yapabilirsiniz. Bulk Image Resize sekmesine göz atarak daha önce yüklemiş olduğunuz resimlerin boyutunu düşürebilirsiniz.

Imsanity Neden Tüm Resimleri Bulamıyor?

Bulk Image Resize seçeneğini kullandığınız zaman eklenti bazı resimleri bulamayabilir. Yüklediğiniz resimlerin bilgileri WordPress'in belirlediği metadata içerisine kaydedilir ve eklenti bilgileri buradan çeker. Eğer resmin boyutunun büyük olduğu burada belirtilmemişse Imsanity ilgili resmi bulamaz.

Neden "File not an image" Hatası Alıyorum?

Bu WordPress'in resimleri yönetmek için kullandığı GD kütüphanesi ile ilgilidir. GD kütüphanesi yüklenen resmin biçimini tanımlamayı başaramazsa bu hatayı alırsınız.

Bu Eklentiye Neden İhtiyacım Var?

Resimler çok farklı noktalardan elde edilmiş görsellerden oluşabilir. Fotoğraf makineleri, telefon kameraları veya profesyonel kameralar gibi ekipmanlar genel olarak bilgisayara aktarılan fotoğrafların boyutunu size oldukça büyük olarak sunar. Bu resmin kalitesinin korunması için bu şekildedir.

Ancak söz konusu ortam Web olduğunda resimlerin en ince ayrıntısına kadar kaliteyi taşımasına gerek yoktur. Resimlerin düşük boyutlarda olması gerekir çünkü resimler sitelerin açılış hızlarını doğrudan etkilemektedir.

Imsanity bu konuda size bir çözüm sunmaktadır. Resmi yüklemeye başladıktan itibaren onun boyutunu düzeltmeye ve küçültmeye çalışır. Gerekli genişliği, yüksekliği ve kaliteyi siz belirleyebilirsiniz. Imsanity bunların hepsini WordPress ilgili resmi işleme almadan gerçekleştirdiği için boyutlandırma sona erdiğinde WordPress her zaman yaptığı işleme sürecini uygulamaya koymaktadır.

Hangi Koşullarda Bu Eklentiyi Kullanmamalıyım?

Siteniz bir tür yüksek kaliteli görseller içermek zorundaysa, yüksek çözünürlüğe sahip resimler taşımalı veya bu açıdan bir depo görevi görüyorsa Imsanity eklentisini kullanmamalısınız.

WordPress Görselleri İyileştirmiyor Mu?

Aslında iyileştiriyor ancak WordPress bir resmi yüklediğinizde kullanıma uygun olarak üç farklı versiyon oluşturuyor. Resim orijinal halde kalıyor, büyük, orta ve küçük olmak üzere üç farklı boyut oluşturuluyor. Ancak bunların hepsi sunucuda ekstra yer kaplıyor. Orijinal resim ise kullanılmadığı halde sunucuda durmaya devam ediyor.

Imsanity Adı Nereden Geliyor?

Insanity kelimesinden türediği apaçık ortada değil mi? Ancak gerçekte Image Sanity Limit tamlamasından yola çıkılmıştır. Bu terim veya tamlama resmin boyutunu kullanıma en uygun olacak şekilde düşürmek anlamına gelmektedir.

Eklenti sayfası  Eklentiyi İndir

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap