Görseller İçin SEO: Alt Etiketi ve Başlık Etiketi

Yazılarınızın içerisinde görsellere yer vermenizin nedeni ziyaretçilerin dikkatini çekmelerini sağlamaktır. Görseller ne kadar iyi seçildiyse yazıda vermek istediğiniz mesaj o kadar etkili bir biçimde ziyaretçiye iletilecektir. Ancak, bu görsellere ait alt etiketlerinin tanımlamasını yapmadığınız zaman çok büyük bir niteliği eksik bırakmış olursunuz. Alt etiketi ve bunun yanında görsellerin başlıkları arama motorlarının ilgili görselleri daha kolay tespit edebilmesi anlamına gelmektedir.

Biraz tanımlama, biraz yol gösterme içeren bu yazımda sizlere alt etiketinden ve görsellerde yer alan başlık etiketinden bahsedeceğim. Bunlardan bahsederken bunların iyileştirilmesinin neden önemli olduğunu öğreneceksiniz. Son olarak ise söz konusu iyileştirme yani optimizasyon işlemlerinin nasıl yapılabileceği konusunda bilgi vereceğim. Yazıyı baştan sona okuduğunuz zaman alt etiketi, görsellerin başlık etiketi ve bunların optimizasyonu konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olabileceksiniz.

Alt Etiketi Nedir?

Alt etiketi görsellerin sayfaya eklendikten sonra sahip oldukları HTML kodunda yer alan bir niteliktir. Bir görseli yüklerken alt etiket belirlemeniz söz konusu değildir. Ancak sayfaya ekleme sırasında içerik yönetim sisteminizin imkanları doğrultusunda alt etiket belirleme yoluna gidebilirsiniz veya bunu doğrudan HTML kodu üzerinden halledebilirsiniz.

Konumuz büyük ölçüde WordPress içerik yönetim sistemi üzerinden ilerleyeceği için bu konuda daha net bilgi verilebilir. Bir görseli yazı editörü içerisine doğrudan eklediğiniz zaman alt etiketi otomatik olarak boş kalır ve yazı editöründeki “Metin” kısmına girip görsel için belirlenen kodu bulduğunuz zaman alt etiketini buradan düzenleyebilirsiniz.

Alt etiketi, söz konusu görselin ne olduğunu ve sayfa içerisindeki fonksiyonunu belirtir. Bu sebepten ötürü, görselin kullanıldığı alan ve çevresindeki metin arasında bir bağ kuracak şekilde alt etiketini düzenlemeniz çok daha doğru olacaktır. Alt etiketi ekran okuyucuları ve görme engelli insanlar için kullanılan önemli bir niteliktir. Teknik olarak ise arama motoru tarayıcıları tarafından okunabilen bir alandır.

Başlık Etiketi Nedir?

Görsel başlığı veya başlık etiketi, bir görsel hakkında doğrudan bilgi veren ve yer aldığı sayfada fare imleci görselin üzerine getirildiği zaman ortaya çıkan bilgidir. Bu nedenle harekete geçirici mesajlar genel olarak görsel başlığına eklenmektedir. Bu etiketin kullanım durumu isteğe bağlıdır ve alt etiketi kadar fonksiyonu geniş bir etiket değildir.

Sayfada yer alan görselin ekstra harekete geçirici mesaj içermesini istiyorsanız görsel başlığını iyileştirmeyi düşünebilirsiniz. Çok büyük etkilere sahip olacağını düşünmeseniz bile yeri geldiğinde başlık etiketinin işe yarar sonuçlar sunduğunu görebilirsiniz. Ancak boş bırakmanız durumunda çok bir şey kaybetmiş olmazsınız.

Alt etiketi mutlaka iyileştirmeniz gereken bir niteliktir. Sadece arama motorları açısından değil aynı zamanda görme engelli insanlar için sitenizde bu düzenlemeyi yapmalısınız. Bununla birlikte görsel başlığı veya başlık etiketi iyileştirilmesi şart olan bir nitelik değildir. Bunu es geçseniz bile çok büyük bir sorun teşkil etmeyecektir.

Alt Etiketinin SEO Açısından Önemi

Alt etiketinin neden önemli olduğunu Google’ın kendi açıklamasından dahi öğrenebilirsiniz. Google site yöneticilerine “mükemmel alt metinleri” oluşturmaları yönünde bir tavsiyede bulunmaktadır. Bunun bir getirisi olarak Google’ın alt etiketinde belirtilen bilgilere değer verdiğini düşünebilirsiniz.

Her ne kadar sayfaya görsel yerleştirerek gereken ilgiyi oluşturduğunuzu düşünseniz bile işe arama motorları açısından da bakmalısınız. Arama motorları görselleri tanımlarken alt etiketinde belirtilen bilgilerden yararlanır. Bu nedenle alt etiketi ve SEO arasında önemli bir bağ bulunmaktadır.

Alt etiketi SEO açısından çok değerli olduğu için bazı site yöneticileri bu durumu kötüye kullanmaktadırlar. Alt etiketinde yer alan metnin içerisini anahtar kelimelerle doldurma yoluna giderek daha fazla ziyaretçi almaya çalışmaktadırlar. Bu yanlış bir uygulamadır ve sonuçları arama motoru sonuç sayfasında gerilere doğru gitmek dahi olabilir.

Alt etiketini düzenlerken olabildiğince bağlamsal bilgi sunmalısınız. Bunun anlamı uzun ve açıklayıcı bilgilere yer verme şansınızın olduğudur. Tanımlayıcı bilgiler verdiğiniz sürece alt etiketini ve yeri geldiğinde başlık etiketini en uygun şekilde kullanabilirsiniz.

WordPress’te Alt Etiketinin İyileştirilmesi

WordPress kullanan bir site yöneticisiyseniz işiniz oldukça kolaydır. Seçmiş olduğunuz görseli siteye yükledikten hemen sonra alt etiketi için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak gelişmiş seçenekler arasından başlık etiketini de düzenleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap