Facebook Piksel Nedir? Nasıl Kurulur?

Büyük veya küçük her WordPress sitesi hayatta kalmak için bir hedef kitlesine ihtiyaç duymaktadır. Tıpkı bir blog içeriğini tüketmek için ilgili kişilerin ihtiyaç duyduğu gibi bir e-ticaret mağazasının ürünlerini satın almak için alıcılara ihtiyaç vardır. Hedef kitlesi bir siteyi canlı tutan en temel şeydir.

Herhangi bir WordPress sitesi için çok önemli olduğu için hedef kitlenizi iyi kullanmanız çok önemlidir. Bunu yapabilmek ve hedef kitlenizin davranışlarını anlamak için onları ve aynı zamanda onların faaliyetlerini takip etmeniz gerekir.

Facebook Piksel'in devreye girdiği yer burasıdır. Facebook Piksel, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizdeki etkinliklerini takip etmenize yardımcı olur. Bu sitenize eklediğiniz bir kod parçasıdır. Sitenize kod parçasını eklediğiniz andan itibaren hedef kitlenizi izlemeye başlayabilirsiniz. Şimdi, Facebook Piksel hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeye hazırlanmalısınız.

Facebook Piksel Nedir?

Facebook Piksel, hedef kitleniz hakkında önemli bilgiler almak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Sitenize eklediğiniz kod, ziyaretçilerinizin analizini yapabileceğiniz verileri ayıklar. Daha iyi Facebook reklamları oluşturmak ve oluşturduğunuz reklamları daha iyi hedeflemek için bu verileri kullanabilirsiniz.

Bu izleme pikseli, Facebook reklamlarınızın yalnızca içeriğiniz ile ilgilenenlere ve bu sayede daha fazla dönüşüm elde etmenize yardımcı olur. Sonuç olarak bu durum reklamlardan daha fazla dönüşüm oranı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Şu anda Facebook reklamlarını kullanmıyor olabilirsiniz. Ancak bu, Facebook Piksel'i kullanmamanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Bugünden itibaren Facebook Piksel'i kullanmanızı öneririm. Facebook reklamlarını yayınlamaya karar verdiğinizde bu piksel, reklamları daha etkili bir şekilde hedefleme konusunda size yeterince alakalı veriler sunabilecektir.

Facebook Piksel ayrıca cihazlar arası dönüşümleri analiz edebilmektedir. Ziyaretçiler cihaz değiştirerek bir dönüşüm gerçekleştirmeleri durumunda bunun nasıl olduğunu görebileceksiniz. Ayrıca, Facebook Pixel ile hedef kitlenize benzer bir izleyici kitlesi oluşturabilirsiniz. İzleyicisi kitlesi asıl hedef kitleniz ile benzer ilgi alanlarına sahip olan insanları ifade etmektedir.

Özel olarak, Facebook Piksel size gerekli hedef kitlesi izlenimlerini sunar. İnsanların neden WordPress sitenizi ziyaret ettiğini ve nasıl ziyaret ettiklerini gösterir. Bu bilgiler, etkili Facebook reklamları oluşturmanıza ve hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Facebook Piksel Nasıl Eklenir?

Yeni kullanıcılar genellikle nereden başlayacaklarını bilmedikleri için WordPress sitelerine Facebook Pikseli ekleme konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Facebook Pikseli, sitenize gelen ziyaretçiler hakkında bilgi toplamak ve ardından bunları kullanıp işletmeniz ile daha alakalı bir kitle oluşturmak için kullanabilirsiniz. Böylece Facebook reklam kampanyalarınızı optimize etmeyi başarabilirsiniz.

Daha basit bir ifadeyle, Facebook Piksel, oluşturduğunuz reklamları daha iyi hedeflemeniz ve daha iyi tıklama oranları ve dönüşüm oranları elde etmeniz konusunda size yardımcı olur.

Facebook Piksel'i WordPress sitenize elle veya bir Facebook Piksel eklentisi aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Bu yazıda, her iki yönteme de yer verilmiştir. Yazıdan yararlanarak WordPress sitenize Facebook Piksel'i eklemeyi başarabileceksiniz.

Facebook Piksel'i Elle Ekleme

Facebook Piksel eklentisini WordPress sitenize elle eklemek istediğiniz zaman yapmanız gereken oldukça basittir. Facebook Piksel için size sunulmuş olan kodu alıp WordPress sitenizin header kısmına eklemeniz yeterli olacaktır.

Bu yöntemi uygulamak için önce bir Facebook Piksel Kimliği oluşturmanız gerekmektedir. Henüz bir tane oluşturmamış durumdaysanız bunu Olay Yöneticisi sayfasından yapabilirsiniz. Bu sayfaya gittiğiniz zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır.

Görüntüde yer alan "Başla" mavi butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza Piksel Adı ve Site seçenekleri çıkacaktır. Bunları uygun şekilde doldurmalısınız.

Devam butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan seçeneklerden "Piksel Kodunu Siteye Manuel Olarak Ekle" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Bir sonraki sayfada karşınıza Piksel için oluşturulmuş kod çıkacaktır. Bu kodu alıp WordPress sitenizin header kısmına eklemeniz gerekmektedir.

Kodun yer aldığı en alt kısımda bir test aracı yer almaktadır. Facebook Piksel kodunu başarılı bir şekilde WordPress sitenizin header kısmına eklemiş olduğunuzu düşünüyorsanız buraya URL adresinizi girerek bir test gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook Piksel'i WordPress Eklentisiyle Ekleme

Facebook Piksel eklentileri size piksel kodunu sitenize ekleme yeteneğinden daha fazlasını sağlayacaktır. Çünkü bu eklentiler özel hedef kitleleri oluşturmanıza izin verirler. Bu nedenle bu iş için bir WordPress eklentisi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bu yazı genelinde Facebook Piksel'i WordPress sitenize eklemek için Pixel Caffeine eklentisi kullanılacaktır. Eklentiyi doğrudan WordPress'in eklenti deposunda bulabilir ve kolayca kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Pixel Caffeine eklentisini yükleyip aktif ettikten sonra aşağıdaki şekilde bir görüntüyle karşılaşmış olacaksınız.

Daha önce oluşturmuş olduğunuz Facebook Piksel kimliğiniz girerek başlayabilir veya Facebook hesabınız ile bağlanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede Facebook Piksel'i yüklemek daha kolay olacak ve tüm gelişmiş özelliklerden yararlanabileceksiniz.

Daha pratik olması açısından Facebook'la Giriş özelliğinden yararlanmanızı öneririm. Eklentinin Facebook hesabınıza bağlanmasına izin verdikten sonra bağlanmak istediğiniz reklam hesabınızı seçmeniz gerekecektir.

Reklam hesabınızı doğru şekilde seçtikten sonra Apply butonuna basarak Facebook Piksel'in kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

İşte bu kadar basit. Şimdi Facebook Piksel'i yüklediğinize göre etkinliği izlemek isteyebilirsiniz. Bunun için Dashboard sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Pixel Caffeine eklentisi içerisinden dilerseniz özel hedef kitleleri oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için Custom Audiences sekmesini kullanmanız gerekmektedir. Buna ek olarak dönüşüm etkinlikleri oluşturarak pazarlama faaliyetlerinizi bir üst noktaya taşıyabilirsiniz. Bunu yapmak için Conversion Events sekmesini kullanmalısınız.

En İyi Facebook Piksel WordPress Eklentileri

Daha önce belirttiğim gibi Facebook Piksel ile hedef kitlenizi izlemeye başlamak için sitenize kod eklemeniz gerekir. WordPress sitenizde bunu yapabilmek için iki farklı yöntemin olduğunu söylemiştim. Kodu elle eklemeyi değil eklenti ile eklemeyi tercih edecekseniz bu konuda pek çok farklı seçeneğe sahip olduğunuzdan da bahsetmiştim.

WordPress sitenize Facebook Piksel'i eklenti ile eklemek için yukarıda yer alan Pixel Caffeine eklentisi örneğinden yararlanabilirsiniz. Şimdi size o dahil olmak üzere birkaç eklenti hakkında daha bilgi vereceğim. Böylece WordPress siteniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz eklentiyi kullanabileceksiniz. Hazırsanız WordPress için en iyi Facebook Piksel eklentilerinden bazılarına göz atalım.

Aşağıdaki eklentileri incelemeye başlamadan önce Facebook'un sunmuş olduğu Official Facebook Pixel adını taşıyan eklentiye göz atmak isteyebilirsiniz. Bu eklenti sitenize Facebook Piksel'i eklemek için size yardımcı olacaktır. Ancak ekstra özellikler için tüm işlemleri Facebook hesabınızdaki Olay Yöneticisi üzerinden yapmak zorunda kalabilirsiniz.

1. Pixel Cat

WordPress için geliştirilmiş olan bu Facebook Piksel eklentisi, piksel kodunu birkaç dakika içinde WordPress sitenize eklemenizi sağlamaktadır. Facebook'un yeniden hedefleme ve dönüşüm izlemesi bu Facebook Piksel eklentisi aracılığıyla sitenizde ayarlamak oldukça kolaydır.

Pixel Cat, miktar ve para birimi de dahil olmak üzere dönüşüm etkinlikleri göndererek Facebook dönüşümlerini izlemenizi sağlamaktadır. Bu şekilde Facebook reklam kampanyalarınızı takip edebilir ve optimize etmeyi başarabilirsiniz.

Bunun dışında, bu WordPress eklentisi aynı zamanda yeniden hedefleme kitleleri oluşturmanıza olana sağlamaktadır. Okumak için blog yazıları ve ürünlerin görüntülenmesi gibi etkinlikler için ayrıntılı bilgiler verebilmektedir. Bu etkinlikler şaşırtıcı bir yeniden hedefleme kitlesi oluşturmada önemli bilgilerdir.

Ayrıca, kullanımı kolay bir arayüz aracılığıyla reklamlarınızın yatırım getirisini izlemek için piksel etkinliği parametrelerini özelleştirmeyi başarabilirsiniz. Pixel Cat ayrıca ziyaretçilerinizi görüntülenen sayfalara göre bölümlere ayırmanıza olanak sağlamaktadır. Bu, Facebook Pixel etkinliklerini ziyaretçilerinizin görüntülediği belirli sayfalarda, yayınlarda, kategorilerde ve etiketlerde ayarlama yapabilmeniz anlamına gelmektedir.

WordPress için geliştirilmiş bu Facebook Pixel eklentisi, tek bir kod parçasını kullanmadan WordPress sitenize Facebook Piksel'i eklemenize yardımcı olan kullanımı kolay bir platforma sahip olmanız anlamına gelmektedir. Search Event adını taşıyan etkinlik arama özelliğiyle sitenizdeki aramaları takip edebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sitenizde ne aradıklarını analiz ederek uygun optimize çalışmaları yapabilirsiniz.

Pixel Cat, ekip üyelerinizi Facebook Piksel verilerinden hariç tutmanıza izin verir. Ekip üyeleri verileri genellikle piksel verilerinizin yanıltıcı olmanıza neden olabilir. Çünkü bunlar takip etmeniz gereken ziyaretçiler değildirler. Bu WordPress eklentisi kullanarak ekip üyelerini her zaman izleme dışında bırakabilirsiniz.

Eklentinin en iyi bölümlerinden biri ise eklentinin tamamen ücretsiz olmasıdır. Pixel Cat eklentisini doğrudan WordPress deposundan indirebilir ve WordPress sitenize herhangi bir ücret ödemeden yükleyebilirsiniz. Ancak, eklentinin ücretli bir sürümü de vardır. Bu sürüm sayesinde dinamik ve özel etkinlikler ayarlayabilirsiniz.

2. Pixel Caffeine

Bu eklentinin, Facebook Piksel ve Facebook ürün kataloğunu yönetmenize yardımcı olan en kolay ve en güçlü eklenti olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle yazının içerisinde bu eklentiyi kullanarak bir örnek vermeye çalıştım. Pixel Caffeine eklentisinin en önemli özelliği ise kesinlikle ücretsiz olması diyebilirim.

Bu eklenti, sertifikalı bir Facebook pazarlama ortağı ve Facebook Ads partneri olan AdEspresso tarafından geliştirilmiştir. Eklentinin sahip olduğu güç ve işlevsellik buradan gelir. Pixel Caffeine eklentisinin içerisinde bulabileceğiniz pek çok şey vardır. Fakat sıralı bir biçimde bahsetmek gerekirse özellikle şunlardan bahsetmek çok daha doğru olacaktır.

  • Kolay Kurulum - Sadece tek bir tıklamayla sitenizin tamamında çalışabilen bir Facebook Piksel'i elde etmeniz mümkündür. Bunu yapabilmek için tek bir kod kullanmanıza bile gerek yoktur.
  • Gelişmiş Özel Hedef Kitleler - WordPress için geliştirilmiş bu Facebook Piksel eklentisi, standartlara ve müşteri olaylarına dayalı hedef kitleleri oluşturmanıza olana sağlamaktadır.
  • WooCommerce ile Dinamik Facebook Reklamları - Bu eklenti aynı zamanda WooCommerce ile entegre olabilmektedir. Site ziyaretçilerinizi, takip ettikleri ürün, kategori ve etiketlere göre otomatik olarak izlemektedir. Eklenti daha sonra bunları dinamik olarak Facebook veya Instagram'daki reklamlarla yeniden hedeflemektedir.
  • Ürün Kataloğu Yönetimi - Pixel Caffeine, kullanıcıların mağazaları için tek bir tıklamayla ürün kataloğu oluşturmasını sağlamaktadır. Böylece onları Facebook'a kolayca yükleyebilirsiniz. Gelişmiş filtreler, tam olarak istediğiniz ürünlerle ürün kataloğu oluşturmanıza olanak sağlamaktadır.

3. Facebook Pixel by PixelYourSite

Bu eklenti tek bir tıklama yaparak Facebook Piksel'i WordPress sitenize eklemenize izin veren premium bir eklentidir. Eklenti, WordPress siteleri ve WooCommerce mağazaları içerisinde belirli sayfalar için belirli etkinlikleri başlatmanıza izin verebilmektedir.

Eklenti, sizi tüm kodlama sorumluluklarından kurtaracaktır. Bir butona tıklayarak sitenize Facebook Piksel kimliğinizi ekleyebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde, reklamları yeniden hedefleme ve reklamlar için optimize çalışmaları için sitenizdeki verilerden yararlanabilirsiniz.

Facebook Pixel by PixelYourSite, her birinin kendi özelliklerine ve sınırlamalarına sahip üç farklı fiyatlandırma planına sahiptir. Başlangıç planının maliyeti 150$ olup sadece 1 sitede kullanımı desteklemektedir. Fiyatı 189$ olan gelişmiş plan, eklentiyi 10 farklı WordPress sitesine yüklemenize olana sağlamaktadır. Fiyatı 500$ olan ajans planı ise 100 siteye kadar destek sunmaktadır.

4. Insert Headers and Footers

Bundan en sonda bahsetmeyi uygun gördüm çünkü kendisi aslında bir Facebook Piksel eklentisi değildir. Eklentinin ana işlevi, kullanıcıların WordPress sitelerinin footer ve header kısımlarına kod eklemelerini sağlamaktır. Bu, zaman zaman sorun haline gelen tema düzenlemelerinden kurtulmanız anlamına gelebilmektedir.

Insert Headers and Footers eklentisi komut dosyaları ve kodlar eklemeyi daha da kolaylaştıran basit bir arayüze sahiptir. Eklentinin kurulumu oldukça kolaydır. Herhangi bir WordPress temasına basit bir biçimde Google Analytics, Yandex Metrica ve diğer analiz araçlarına ait kodları eklemenizi sağlamaktadır. Ayrıca, herhangi bir WordPress temasına özel CSS eklemek istiyorsanız yine bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Sonuç

Artık Facebook Piksel'i WordPress sitenize nasıl kuracağınızı bildiğinize göre hedef kitleleri filtreleme ve Facebook reklamlarını daha iyi optimize etme şansı elde edebileceksiniz. Reklamlarınız artık daha hedefli olacak ve tıklama ile dönüşüm oranlarını yükseltmek adına doğru kişilere ulaşacaktır.

Kitlenizi iyi kullanmak sahip olduğunuz sitenin başarısı için oldukça önemlidir. Bunu yapabilmek için elbete sitenize gelen ziyaretçiler hakkında daha faydalı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Facebook Piksel ve WordPress kullanmanız durumunda bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap