Sıralama Kaybetmeden Blogger'dan WordPress'e Geçiş Yapma

Blog yazarlığına başlangıç için Blogger çok özel bir servistir. Kontrol ve kişiselleştirme konusunda kullanıcısına çok az imkan tanıyan Blogger zaman içerisinde kendisini geliştiren blog yazarlarına yeterli gelmediği için yazarlar alternatif servislere yönelmeyi tercih eder. WordPress bu konuda en iyi alternatiflerden birisidir.

Bu yazıda arama motorlarında sahip olduğunuz sıralamaları kaybetmeden Blogger'dan WordPress'e güvenli bir biçimde nasıl geçiş yapabileceğiniz anlatılmaktadır. Bu rehberden faydalanarak işinizi garantiye alabilir ve servisler arası geçişlerin en sorunlu yanlarından birisi olan sıralama kaybetmekten kurtulabilirsiniz.

Sıralama kaybetmeden Blogger'dan WordPress'e geçiş için ilk olarak sitenizin yükünü kaldırabilecek, iyi yapılandırılmış ve kaliteli bir yerden hizmet satın almalısınız. Sunucu satın alım işlemini tamamladıktan sonra alan adınızı tanımlama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Blogger'dan WordPress'e geçiş için ilk adımı atabilirsiniz.

1. Blogger'dan Blog Adresinizi Dışa Aktarma

İlk olarak Blogger'da yer alan blog adresinizi dışa aktarmalısınız. Blogger paneline girin ve Ayarlar -> Diğer kısmına geçiş yapın ve burada yer alan "İçeriği Yedekle" butonuna basın. Karşınıza ufak bir pencere gelecek, burada "Bilgisayarıma Kaydet" seçeneğine tıklayarak size sunulmuş olan XML dosyasını indirmelisiniz.

bloggerdan-wordpresse-gecisbloggerdan-wordpresse-gecis-2

2. WordPress'te Blog Adresinizi İçe Aktarma

WordPress panelinize giriş yapın ve Araçlar -> İçe Aktar kısmına geçiş yapın. İçe aktarma sayfasındayken en üstte yer alan Blogger seçeneğine tıklayın. Bunu gerçekleştirdikten sonra bir bilgilendirme mesajıyla karşılarsınız. Blogger Importer eklentisini yüklemenizi öneren bu bilgilendirme üzerinden eklentiyi indirip aktif hale getirmelisiniz.

bloggerdan-wordpresse-gecis-3

 

Import Blogger sayfasındayken WordPress sizden XML dosyasını yüklemenizi ister. Bir önceki adımda indirmiş olduğunuz XML dosyasını seçerek yükleme işlemini başlatmalısınız. WordPress yazıları tek tek eklemeye başlayacaktır. Ekleme işlemi bitince yazıları atamak istediğiniz yazarı belirlemenizi isteyecektir. Yazarı belirledikten sonra başarılı bir biçimde Blogger'dan WordPress'e geçiş yapmış olacaksınız.

bloggerdan-wordpresse-gecis-4

bloggerdan-wordpresse-gecis-6

3. Kalıcı Bağlantıları Düzenleme

Normal şartlarda burada yapacağınız düzenlemelerde arama motoru optimizasyonu açısından en faydalı kalıcı bağlantı yapısını tercih etmeniz gerekir. Fakat siz Blogger'dan WordPress'e geçiş yapmış birisi olduğunuz için kalıcı bağlantı ayarınız olabildiğince Blogger adresinizde kullanılan yapıya benzemelidir.

bloggerdan-wordpresse-gecis-7

Kalıcı bağlantıları düzenlemek için Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar kısmına geçiş yapın, burada "Ay ve İsim" seçeneğini seçerek ayarları kaydedin. Bu sayede kalıcı bağlantılarınız Blogger'da kullandığınız yapıyla benzer olacaktır.

4. Yönlendirmeleri Yapma

Yönlendirmeler aktif ziyaretçilerinizi yeni adresinize yönlendirmek ve yazılarınızı okutabilmek için gereklidir. Yönlendirmeleri yaparken adım adım ilerlemeli ve asla işinizi şansa bırakmamalısınız.

bloggerdan-wordpresse-gecis-10

Blogger hesabınıza giriş yapın. Blog ayarları kısmına gelin ve buradan Şablon seçeneğine tıklayın. Şablon kısmında sayfanın alt kısmına inin ve "Klasik Şablona Çevir" bağlantısına tıklayın. Klasik şablona geçiş yaptıktan sonra "HTML Düzenle" seçeneğine erişim sağlayabilirsiniz. Burada yer alan kodları silmeli ve aşağıdaki kodu girmelisiniz. Kodda yer alan http://www.example.com/ adreslerinin bulunduğu yerlere kendi sitenizi yazmalısınız.
[php]


 

 


[/php]

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra gerekli yönlendirmeleri en iyi şekilde uygulamış olursunuz. Artık sitenizi ziyaret eden kişiler yeni WordPress sitenize başarılı bir biçimde yönlendirilir.

5. Beslemeleri Yönlendirme

bloggerdan-wordpresse-gecis-8

Bu yönlendirmeleri yapsanız dahi RSS beslemelerini yönlendirmiş olmazsınız. Bu yönlendirmeyi yapmak için ayrı bir düzenleme yapmanız gerekir. Blogger hesabınızda Ayarlar -> Diğer kısmına giriş yapın ve "Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL'si" seçeneğinin bulunduğu alandaki adresi yeni adresinizin besleme kaynağı ile değiştirin.

Bu adımı da yerine getirdikten sonra Blogger'dan WordPress'e geçişi sıralama kaybetmeyecek şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Bu konuyla ilgili sorularınız varsa bunları bana Sorular kısmından veya yorum alanından ulaştırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap