Blog Verilerinizde Mobil Aramaların Önemi

Bundan birkaç yıl önce olsa muhtemelen mobil aramaları pek önemsemeyecek durumunda olurdunuz. Bugün gelinen nokta ise bambaşka bir dünyaya kapı açıyor. Mobil aramalar her geçen gün masaüstü aramalar ile arasındaki makası kapatmaya devam ediyor. Dolayısıyla uzmanlar tarafından dile getirilen blog optimizasyonu önerilerinde mobil uyumluluk daima en başta yer alıyor.

Basit bir soruyla başlamak gerekiyor. Blog adresinizin Google'ın Mobil Uyumluluk Testi'nden geçebildi mi? Eğer bu testi başarıyla geçmişseniz siteniz mobil uyumlu demektir. Eğer bu testi geçemediyseniz işiniz ciddi anlamda zor demektir. Çünkü mobil aramalardan yoksun kalmanız söz konusudur. Bu da hızla gelişen mobil arama pazarından gerektiği şekilde yararlanamadığınız anlamına gelmektedir.

 • Mobil Aramaların Egemenliği

Arama motoru pazarında ciddi kırılmalar çok sık yaşanmaz. Google daima lider durumdadır. Google ne derse o gerçekleşir gibi bir algı bile söz konusudur. Bu nedenle Google'ın attığı her adımı yakından takip etmeniz ve blog adresinizde gerekli değişimleri gerçekleştirmeniz gerekir.

Çok fazla değil, bundan birkaç ay önce Google bir uyumluluk testi yayınladı ve artık mobil uyumluluğun bir sıralama faktörü olduğunu açıkladı. Yıllardır mobil uyumlu bir biçimde hizmet veren bloglar açısından bir sıkıntı görünmüyordu. Ancak optimizasyonu yeni yeni gerçekleştirecek bloglar ciddi değişimler geçirmeye başladılar.

Google'ın attığı bu mobil uyumluluk boş bir adım değildi. Arama egemenliğinin yavaş yavaş masaüstü sistemlerden mobil sistemlere doğru kaydığının farkında olan Google kararlı bir adım atarak sıralamada yer almak isteyen sitelerin mobil uyumlu olması gerektiğini açık bir şekilde dile getirdi.

Kısaca belirtmek gerekirse artık blog adresiniz mobil uyumlu değilse siz arama motoru sonuçlarında gerilere doğru gitmeye hazırlanabilirsiniz.

 • Mobil Optimizasyon

Blog adresinin mobil optimizasyonu basit gibi görünen ama kapsamlı bir iştir. Kapsamlı olması gözünüzü korkutmamalıdır. Birkaç adımda sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilir ve eksikliklerini kapatabilirsiniz.

 1. Sitenizin mobil uyumluluk testini geçip geçmediğini kontrol edin.
 2. Siteniz mobil uyumluluk testini geçemediyse sitenin bu konuda eksikliklerini kontrol edin.
 3. Eğer gerekliyse tasarımınızı değiştirin.
 4. Tasarımınız mobil uyumlu ise eksik görülen diğer unsurları düzeltmeye çalışın.
 5. Sitede yer alan tüm görsellerin mobil cihazlardan görüntülenebilir olduğundan emin olun.
 6. Mobil cihazlarda sitenizin hızının yeterli olduğundan emin olun.
 7. Mobil cihazlardan görüntülenme verilerini inceleyin ve verilerden yola çıkarak eksikliklerinizi kapatın.
 8. Veriler size yeterli bilgileri sunmuyorsa bu konuda profesyonel destek almaya çalışın.

Yukarıdaki adımları inceleyerek sitenizin mobil cihazlardan kolayca görüntülenebilir yapıda olup olmadığını kontrol edebilir ve gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Mobil Dönüşümler

Tahmin edebileceğiniz gibi her blog adresinin bir dönüşüm hedefi vardır. Daha fazla ziyaretçi almak bir dönüşüm hedefi değildir. Alınan ziyaretçiye istenilen eylemi yaptırabilmek bir dönüşüm hedefidir. Bu hedefler bir şey satın almak, reklamlara tıklamak, abone olmak, yorum yapmak, içerikleri sosyal medyada paylaşmak veya daha farklı unsurlardan oluşabilmektedir.

Blog adresinizin dönüşüm hedefi blog adresinizden beklentinizle ilgilidir. Gelen ziyaretçileri bu dönüşümlere yönlendirmeyi başardığınız zaman blog adresiniz doğru yolda demektir. Çünkü blog adresiniz için belirlediğiniz hedef ortadadır ve siz bu hedefi yerine getiriyorsunuz demektir.

Dönüşümlerin mobil açısından önemi ise mobil cihazlardan siteyi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarının farklı olabilmesidir. Bu nedenle mobil verileri incelerken çok daha özenli hareket etmeli ve mobil dönüşüm konusunda gerekli iyileştirmeleri yerine getirmeye çalışmalısınız.

İster kabul edin isterseniz etmeyin. Mobil platformlar geleceğin masaüstü platformları olmaya adaylar. Artık hareketlilik, anında işlem yapabilme, anında arama gerçekleştirebilme, dilediğin her yerden bir şeylere erişim sağlayabilme gibi durumlar büyük öneme sahipler. Bu büyük öneme sahip olan unsurların her birisi mobil aramaları her geçen gün daha önemli hale getirdiği için blog adresiniz mobil uyumlu olması bir gereksinimden çıkıp bir zorunluluğa dönüşmüş vaziyettedir. Çok geç olmadan blog adresinizi mobil uyumlu hale dönüştürmeli ve blog adresinizin mobil aramalardan faydalanmasını sağlamalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (4)

17 Mayıs 2020, 17:17

Sırf Google'ın çıkarttı mobil uyumlu etiketini sitemin yanına almak için mobil uyumlu yaptım :) şimdide slow load var geç açılan sitelere darbe vuruyor google

17 Mayıs 2020, 17:17

Kişisel Blogum mobil uyumluluk testinden başarılı bir şekilde geçti. Uyumluluk sorunu yaşamıyorum. Bilgi için teşekkür ediyorum.

17 Mayıs 2020, 17:17

Sitenin mobil uyumlu olması önemli olduğu konusuna katılıyorum fakat mobil uyumluluğun anlamlı olabilmesi için sitenin konusunun da buna müsait olması gerekir düşüncesindeyim. Örneğin sadece veri tabanı programlama üzerine paylaşımlar yapan bir sitenin mobil uyumlu olması o kadar da gerekli bir şey değildir. Bununla birlikte Google yine de siteye filan bakmadan bunu şart koşmuş

17 Mayıs 2020, 17:17

Merhabalar,

Mobil site artık kesinlikle şart oldu. Günlük hayatımda bazen etrafı gözlemlediğimde (telefondan kafamı kaldırdığımda :) ) insanların elinde hep akıllı telefon veya tablet var. İnternet paketleri de artık daha ucuza mal edilebildiği için mobil internet kullanımı arttı. Dolayısıyla sitemize günlük 1000 kişi ulaşıyorsa 500'ü en az mobilden oluyor. Geleceğin favorisi mobil internetindir. Masaüstü veya lap top bilgisayarlar dahi eskisi gibi kullanılmıyor. Makale için teşekkür ederim.

Saygılar.

Yorum Yap