Blog Resimleri SEO İçin Nasıl Optimize Edilir?

Görsel pazarlama sürekli konuşulan bir konudur ve blog adreslerimizde resimleri kullanmak bununla birlikte gelen bir diğer olgudur. Her ikisi de SEO açısından pozitif etkiye sahiptirler. Eğer bu noktaya kadar resimlerinizi hiç optimize etmeyi düşünmediyseniz veya bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu konuda yararlanacağınız bir yazı yazmayı uygun gördüm.

blog resimleri ve seo

Resimlerin nasıl optimize edildiğini öğrendikten sonra bile bunu uygulamayı düşünmezseniz büyük bir hata yapmış olursunuz. Şimdi Blog resimleri SEO için nasıl optimize edilir? sorusunun cevabını vermeye başlayayım.

Dosyayı odaklanılan anahtar kelimenin adı geçecek şekilde kaydedin

İlk olarak yapmanız gereken resimleri anahtar kelimenin geçeceği şekilde kaydetmektir. Bunu yaparken arama motorlarını kandırmayı düşünmeyin. Bu başlı başına bir hata olacaktır. Bunun yerine anahtar kelimeyi en iyi şekilde yansıtan resmi kullanmayı deneyin.

Resimlerin Alt Metin kısmını daima doldurun

Bir resme baktığınız zaman genellikle o resimde neler olduğunu anlatabilirsiniz. Ancak arama motorları bunu yapamazlar. Bu konuda arama motorlarıyla bağlantı kurmanın en kolay yolu resimde neler anlatıldığını onlara aktarmaktır ve bunun için Alt Metin kısmını kullanmanız gerekir. Burada kullanacağınız yazının arama motoruna iletilecek bir mesaj olduğunu düşünün. Maksimum olarak 5 kelimeye yer verin ve anahtar kelimeyi kullanmaya çalışın.

Dosya boyutunu olabildiğince ufak tutarak resimlerin hızlı yüklenmesini sağlayın

Kalite önemlidir ancak kaliteden ödün vererek resimlerin boyutunu küçültmeye çalışmamalısınız. Bunun yerine çeşitli araçlar kullanarak kayıpsız sıkıştırmalar gerçekleştirmeli ve resimleri bu şekilde siteye yüklemeye çalışmalısınız.

Sitenizin hızı bu resimlerin boyutlarıyla doğru orantılı olacaktır ve siteniz ne kadar hızlıysa arama motorları sizi daha çok sevecektir.

Altyazıları kullanmaya çalışın

Resim altyazıları ile arama sıralaması arasında doğrudan bir bağ yoktur ancak bunlar hemen çıkma oranlarını etkileyebilirler. Hemen çıkma oranları ile anlatılmak istenen birinin sitenize gelmesi ve ardından herhangi bir şeye tıklamadan anında çıkmasıdır.
Genel olarak bunun olmasını istemezsiniz çünkü bu tip bir durum sayfanızın kötü olduğunu ima edebilir. Resimlere tanımlayıcı altyazılar ekleyerek bunun olmasını biraz olsun engelleyebilirsiniz.

Resimler İçin SEO Dostu Alt Metin Nasıl Yazılır?

Resimlerin SEO için optimize edilmesi hakkında çok şey öğrenmiş olabilirsiniz. Öğrenilen optimize yöntemlerinden bir tanesi mutlaka resimler için alt metin kullanmak gerektiğidir.

Alt Metin nedir hala öğrenemediyseniz bu durumda ufak bir tanım yapmak doğru olacaktır. Alt Metin resimler için belirlenen ve arama motorlarının resimleri anlamasını sağlayan tanımlayıcı bilgilerdir. Siz bir resme bakarak onun ne anlattığını anlayabilirsiniz ancak arama motorları resimlerin ne anlattığını yönlendirmeler olmadan anlayamazlar.

Resimler arama motorlarında sıralama yapmak için size fazlasıyla yardımcı olsalar bile bu alanı boş bırakmanız durumunda onlardan tam olarak yararlanmanız söz konusu olmaz. Bu alandan faydalanırken verim alabileceğiniz en önemli durum ise anahtar kelimeleri kullanabilecek olmanız ve arama motorlarının bunları görebilecek olmasıdır.

Resimde yazı varsa bunu Alt Metin kısmında mutlaka kullanın

Seçmiş olduğunuz Alt Metin kısmında farklı terimler olsa bile resimde yer alan bir yazıyı burada kullanmak genellikle iyi bir tercihtir. Örneğin firma logolarının yer aldığı yerlerde kişiler firma adını Alt Metin alanında kullanmazlar ancak bunu bir kez daha düşünmeli ve firma adını logo resminde kullanmaya çalışmalısınız.

Alt Metin kısmını kısa tutun

Bunu bir tweet gibi düşünün. Kural basittir, alt metin kısmı 5-15 kelime aralığında olmalıdır. Burada gereğinden fazla kelime kullanırsanız arama motorlarının bunları tanımlaması zor olacaktır. Kısa olan alt metinler sayfanın daha hızlı açılmasını sağlarlar ve hedefleriniz arasında yer almalıdır.

SEO için belirlediğiniz anahtar kelimeleri Alt Metin kısmında kullanın

Alt metin kısmında anahtar kelimeleri kullanma şansına sahip olsanız bile bu konuda dikkatli olmalısınız çünkü arama motorları sizi anında cezalandırabilir. Anahtar kelime doldurma gibi yöntemler kullanmadığınızı belirtmek için anahtar kelimeleri doğal olarak kullanmaya çalışın ve resimleri doğal bir şekilde tanımlayın.

Seçeceğiniz Alt Metin yazıları konusunda anlamlı olmaya çalışın

Alt metin kısımlarını doldururken mutlaka okuyuculara anlamlı gelecek metinler seçin. Maksimum verim almak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmanız ve arama sıralamasına etki edeceğini bilmeniz gerekir. Alt metin konusunda iyi iş çıkarmak istiyorsanız bir resmi neden kullandığınızı açıklayacak şekilde kelimeler seçmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (3)

17 Mayıs 2020, 17:17

Gayet faydalı bir yazı olmuş. Özellikle seo kriterlerinin gelişmesi ile birlikte resimlerinde yorumlanması gerekti. Botların resimleri algılayabilmesi için kullanılması gereken parametrelerin kullanılması çok önemli. Özellikle alt ve title parametreleri resimleri görsel aramalarda üstlerde listelenmesine olanak sağlayacaktır. Benim şöyle biz tezimde var. Üst sırada çıkarılmak istenilen görsel öğenin backlinkler ile güçlendirilmesi onun üstlerde listelenmesine büyük katkılar sağlayabilir. Makale ve emeğiniz için teşekkürler

17 Mayıs 2020, 17:17

Yazı için teşekkür ederim çok faydalı bir makale olmuş

Abdullah
17 Mayıs 2020, 17:17

Açıklayıcı bir yazı olmuş sitem üzerinde öğrendiğim bilgileri uygulamaya çalışacağım kolay gelsin

Yorum Yap