Blog Adresiniz İçin Link Oluşturma

Her blog yazısı için linklerin değeri asla küçümsenmemelidir. İçerik kalitesinin aksine blog yazılarınız bulunmuyor olabilir ve bunun nedeni arama motorlarının blog adresinizi önemli veya değerli bulmamasıdır. Bunun için bir takım optimizasyon çalışmaları yapmalı ve arama motorlarının sizi görmesini sağlamalısınız.

Siz nasıl bir yerden uzak bir yere giderken bir araç kullanıyorsanız, arama motorları da siteden siteye yollarını takip edebilmeleri için linklere ihtiyaç duyarlar.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO için sadece linkler önemli değildir. Ancak birçok uzman kişi linklerin popüler sayfaları veya önemli sayfaları arama motorunda belirlenmesi konusunda bir role sahip olduklarına inanmaktadır.

Blogunuz İçin Doğru Link Oluşturma

Arama motorlarının algoritmasıyla iyi geçinmek istiyorsanız bu konuda linklerden yardım alabilirsiniz. Linkler bir sayfanın güvenirliğini, otoritesini ve sayfanın popülerliğini belirlemek konusunda etkin role sahiptirler.

Link Kavramını Anlamak

Link türleri oldukça çeşitlidir ve link oluşturma çalışmalarınız kapsamında bu farklılıklar önemlidir. Bir site veya blog adresi oluşturduktan sonra o otomatik olarak linkler oluşturur ve bu linkler diğer sayfalar veya siteler tarafından kullanılarak içerikle etkileşim kurulmaktadır.

Bu tip bir durumda yapmanız gereken link biçimlerinin gücünü kullanmaktır. Bunu yapmak için ise diğerlerinin isteyebileceği şekilde güçlü içerikler oluşturarak yapabilirsiniz. Bu tür linkler doğal yazı linkleri olarak nitelendirilirler ve doğal bir şekilde diğer sitelerde veya sayfalarda ortaya çıkarlar. Bunlar için SEO çalışmaları kapsamında herhangi bir çalışma yapmaya gerek yoktur.

link olusturma

Diğer taraftan link oluşturmak için farklı blog yazarlarına ulaşarak onlardan sitenizin linkini yazılarında kullanmalarını isteyebilir veya belirli dizinlere link kaydı yapabilirsiniz. Bunun için belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Bu tür bir yaklaşımda oldukça uzun bir süreçten geçebilirsiniz ve sunmuş olduğunuz linkin değerini ispatlamanız veya anlatmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda çeşitli formlar doldurmak zorunda kalabilirsiniz veya link kaydı hakkını kazanabilmek için belirli işlemler yapmanız gerekebilir.

Bunların yanında doğal açıdan herhangi bir yazı değeri bulunmayan linkler oluşturabilirsiniz. Forum imzaları ve kullanıcı profillerinde yer alan linkler bunlara örnek olarak verilebilir.

Bu tür linkler SEO açısından diğer linklere göre oldukça düşük değerlere sahiptirler. Arama motorları genel olarak bu tür ucuz linklerin durumuna göre kullanan siteleri cezalandırırlar.

Link Oluşturmada Temel Unsurlar

Bir link ancak SEO açısından bir role sahipse değerlidir. Blog adresiniz için bir linkin işe yaraması adına belirli unsurlar hesaba katılır ve arama motorları bu unsurları değerlendirmeye alır.

blogunuz icin link olusturma

Çapa Metni

Başarılı bir link oluşturmak için hedeflenen sayfa için uygun bir metin belirlenmelidir. Buna çapa metni adı verilir ve arama motorlarına önemli sinyaller gönderirler. Çapa metni bir linkte ne yer aldığını anlatan metinlerdir ve arama motorları bu metinlerin veya kelime gruplarının kullanılan sayfa, hedeflenen sayfa ve kullanıcılar açısından faydalı veya uygun olup olmadığına bakmaktadır.

Bir sayfadan doğru anahtar kelimelerle yönlendirilen linkler söz konusu sayfa için son derece önemli olacaktır ve bu sayfanın belirtilen anahtar kelimeler için daha iyi bir sıralama elde edebilmesine destek olacaktır.

Yerel Popülerlik Unsuru

Linkler sitelerden oluşturulur ve bunların etrafı belirli konulardaki içeriklerle çevrilidir. Bu yazılar genellikle belirli bir topluluğa hitap edecek şekilde olurlar ve arama motoru faaliyetleri açısından topluluğun dahil olduğu başlıkta veya konuda değerlendirilirler.

Bu nedenle sitenize dışarıdan gelen linkler benzer konularda yazılara sahip sitelerden geliyor olmalıdır.

Linkin Bağı

Sitenize yönlendirilen bir link arama motoru tarafından gereksiz kapsamına alınmışsa bu durumda sizin sitenizin de gereksiz olarak nitelendirilmesi mümkündür.

Sitenize gelen gereksiz linkleri nasıl kaldıracağınız konusunda daha önce yazmış olduğum makaleye göz atmak isterseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Ağlardan Alınan Linkler

Arama motorları sosyal ortamlarda paylaşılan linkleri diğer link türlerine göre daha az karşılaştırma potansiyeline sahiptir. Ancak bu durum sosyal linkleri değersiz kılmamaktadır. Sosyal platformlarda içeriğinizi paylaşarak onlara yeni bir erişim potansiyeli katabileceğinizi unutmamalısınız.

Son Sözler

Arama motorları yeni olan linkleri eski olanlara göre daha fazla kıyaslar. Arama motorlarının tepesinde yer alan sitelerin sürekli aynı yeri koruması, sürekli yerinde sayması durumunda pek mümkün değildir. Bu nedenle sürekli yeni linkler kazanmaya çalışmalı ve blog adresinizi pazarlanabilir tutmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap