Birbirinden Ayrılmaz İkili: SEO ve Backlink

SEO dünyası sürekli değişmeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişim süreci içerisinde birçok farklı spekülasyonla veya yanlış yönlendirme ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Backlink konusunda sürekli dile getirilen spekülasyonlardan bunların en iyi örneğidir.

SEO konusu içeriklerle iç içe olmaya başladıktan sonra ortaya atılan içeriğin her şeyi yıkıp geçeceği düşüncesi bir dönem sonra kırılmaya başlasa bile hala etkin bir biçimde konuşulmaktadır. Bu düşünceyi destekleyen kişiler oluşturulan kaliteli içeriklerle hiçbir çalışma yapmadan sitelerin sıralamaya sokulabileceğini düşünmektedirler. Bunun tamamen yanlış bir düşünce olduğunu söylemek doğru değildir. Çünkü içerik kalitesi arama motoru sıralama sonuçlarında oldukça etkili bir faktördür.

seo ve backlink ikilisi

Ancak kaliteli içeriklerin tüm sorunları çözebileceğini düşünmek yanlıştır. İçerikleri SEO çalışmasının merkezine yerleştirip bunun üzerinden bir takım stratejiler geliştirmek doğru bir yaklaşımdır. Sadece içerik üreterek başarı beşlemek ise yanlıştır. Çünkü SEO çalışmaları sadece içerik üretmekten oluşmamaktadır. Başarı hikayelerini okursanız veya dinlerseniz bu konuda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

İnternet ortamının sitelerden oluşması, bilgilerin siteler üzerinde bağımsız bir biçimde yer alması sonucunda linkler ortaya çıkmıştır. Bu linkler siteleri birbirine bağlayabileceği gibi siteler arasında bağlantı kurulmasına da yardımcı olabilmektedir. Bir sitenin birçok siteden link aldığını yani yönlendirmeye sahip olduğunu düşünürseniz bu sitenin diğerleriyle iyi ilişkiler kurduğu anlamını çıkarabilirsiniz. Ama her şey daima bu kadar samimi ve doğal olarak ilerlemez. Manipülasyon ve yanlış yönlendirmeler sonucunda çöp linkler ortaya çıkarabilir ve sizinle bağlantılı olan diğer linkler size zarar vermeye başlayabilir. Buna dikkat etmek gerekmektedir.

Nitekim, Backlink konusu bu anlatılanlarla ilgilidir. Google'ın defalarca yaptığı linkleri fazla önemseyin, doğal olmalarını sağlayın ve kaliteli içerik üretin tarzı açıklamaları basitçe yorumlarsanız artık linklerin değersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Google akıllı olduğu için ve açıklamalarında birçok şeyi gizli tuttuğu için buna inanmak doğru değildir.

Bir site link almadığı sürece otoritesini ispat etmek konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Önemli olan siteden siteye yönlendirilen linkin kaliteli olmasıdır. Kaliteli link demek, linkin geldiği ana kaynağın kaliteli içeriklerle donatılmış olması ve SEO çalışmasının etik yollarla gerçekleştirilmiş olması anlamına gelmektedir.

Sitenizin gerçek anlamda rekabetçi olmasını ve bulunduğu sektörde arama motoru sonuçları içerisinde üst sıralarda yer almasını istiyorsanız SEO ve Backlink çalışmalarını birbirinden ayrı ele almamalısınız. Bu iki unsur birbirini tamamlamakta ve etik olan yöntemlerle ilerlendiği sürece birbirini olabildiğince desteklemektedir. Linkler olmadan siteler arası bağlantılar kurulamaz. Siteler arası bağlantı kurulamadığı zaman bir sitenin otoritesi belirlenemez. Bu nedenle artık linklerin bir öneme sahip olmadığına yönelik söylentilere inanmamalısınız. SEO çalışmalarını mutlaka uygun Backlink stratejileriyle desteklemelisiniz.

Backlink paketleri ve Backlink stratejileri için www.backlinkmi.com ' u ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (3)

17 Mayıs 2020, 17:17

Google'nin değişen algoritmalarına ayak uydurmak en önemlisi sanırım.

17 Mayıs 2020, 17:17

Merhaba Timur bey. Backlink seçimleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Sadece dofollow backlinler mi seo için faydalıdır. Yoksa nofollow linklerin bir önemli var mıdır ?

17 Mayıs 2020, 17:17

Her ikisinin de faydası vardır. SEO için her ikisi de önemlidir.

Yorum Yap