Anahtar Kelime İle Google ‘da Yükselme

Bir anahtar kelime için Google'da hızlı bir biçimde sıralama yapmak biraz zordur ancak imkânsız değildir. Uygun SEO, içerik pazarlama ve link oluşturma stratejileri ile Google veya diğer arama motorlarında yüksek sıralamaya sahip olabilirsiniz ancak bunu gerçekleştirebilmek için biraz sabır ve çaba gereklidir.

Bu bir gecede olabilecek bir iş değildir. Bu konuda hemfikir olmamız gerekiyor. Daha yüksek kaliteye sahip içerikler üretmek ve kitle ile daha güçlü ilişkiler kurmayı sağlayacak inanılmaz bir yöntem yoktur.

Bazı kişiler bir anahtar kelime için Google'da hızlı bir şekilde sıralama yapabileceğinizi söyler ancak blog adresini yeni açmış, birkaç yazı girmiş bir kişi birkaç gün içerisinde Google'da sıralamaya sahip olamaz. Bir şekilde ilgili konu çerçevesinde otoriteye sahip olmalıdır, blog adresi düzenli bir şekilde güncelleniyor olmalıdır.

Anahtar Kelime İle Yükselmek İçin Neler Yapmalıyım?

Anahtar Kelime Araştırması: Bu sıralama için gerekli ilk adımdır ve son derece önemlidir. Eğer bu kısmı es geçerseniz büyük bir hata yapmış olursunuz. Bu tıpkı hiçbir şey bilmeden hedef belirlemeye benzemektedir. Bu nedenle Google'da sıralama yapmak istediğiniz birkaç kelime belirlemelisiniz ancak yüksek rekabet oranına sahip anahtar kelimelerden uzak durmaya çalışmalı, daha düşük rekabet oranına sahip ve arama hacmi yüksek olan anahtar kelimelere odaklanmalısınız.

anahtar kelime

Aylık olarak 10 veya 20 arama alan bir anahtar kelime için sıralama yapmaya çalışmak zaman kaybıdır ve genel olarak belirli bir miktar aylık aranma oranına sahip kelimelerin sıralama yapmak için ideal oldukları düşünülmektedir. Bunun için Google'ın Anahtar Kelime Aracı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İlgi Alanınızı Hedefleyin: Niş yani ilgi alanını belirlemek birçok açıdan faydalıdır. Her bir alandan rastgele anahtar kelimeler seçmeniz durumunda Google sıralamanız çeşitlilik gösterecektir ancak hiçbir zaman tek bir kelimede iyi olma şansına sahip olamazsınız.

Bir niş belirledikten sonra sıralama yapmak istediğiniz anahtar kelimeleri bu niş üzerinden planlamalı ve mümkün olduğunca seçmiş olduğunuz niş veya ilgi alanına sadık kalmalısınız.

Backlink Oluşturmak: Backlink konusunda çok şey duymuşsunuzdur. Bu kadar çok şey duymanızın ardında yatan gerçek ise bunun tamamen arama motoru optimizasyonu konusunda önemli olmasıdır. Bu konuda ise dikkat etmeniz gereken unsur elde edeceğiniz backlinklerin kaliteli olmalarıdır. Eğer bir şekilde kendinizi kaptırıp her yerden link almaya çalışırsanız düşük kaliteli linkler çalışmalarınızı olumsuz etkileyecektir. Belirlemiş olduğunuz niş etrafında yer alan sitelerden ama kaliteli olan sitelerden link almaya çalışmalısınız.

Eğer kısa süre içerisinde çok fazla link alırsanız bu durumda Google size şüpheyle yaklaşmaya başlayacaktır ve size uyarı gönderecektir. Bu nedenle her şeyi sabırla yapmalı ve aşırıya kaçmaktan uzak durmalısınız.

Sayfa İçi Optimizasyon: Bu, Google'da bir anahtar kelime için sıralamaya sahip olabilmek adına diğer önemli bir husustur. Sayfalarınızı arama motorları için uygun bir şekilde optimize ederseniz daha hızlı bir biçimde sıralamaya sahip olursunuz. Sitenize içerik hazırlarken sitede yer alan eski yazılara linkler vermeli ve link faydasının hepsine yayılabilmesini sağlamalısınız. Bu aynı zamanda diğer yazılara da trafik çekebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Sayfa içi optimizasyon yaptığınız zaman çapa metinleri doğru bir biçimde kullandığınızdan emin olmalısınız. Buraya tıklayın demek yerine uygun anahtar kelime ile link kullanmalısınız. Bir yazı içerisinde diğer yazılara yönlendireceğiniz linkler mutlaka yazı ile ilgili olmalıdır.

Sayfa Dışı Optimizasyon: Bu kısım bir önceki kısma benzemektedir ancak eski yazılara link vermek yerine kendi alanınızda otorite sahibi diğer sitelere link vermeyi düşünmelisiniz. Bu sizin aldığınız trafiğin başka sitelere aktarılması anlamına gelebilir ancak Google'a sizi tanımlamak konusunda bir sinyal göndermeniz son derece önemlidir. Google sizi tanımladığı zaman hangi niş çevresinde paylaşımlar yaptığınızı belirleyecektir.

Kendi belirlediğiniz niş çerçevesinde diğer blog yazarları ile ilişkiler kurmak istiyorsanız bu kısım son derece faydalıdır. Eğer içeriğinizi gerçekten yararlı buluyorlarsa bu durumda sitenize link verebilirler ve sayfalarınıza ekstra değer katmış olurlar.

Anahtar Kelimeleri Uygun Biçimde Kullanın: İyi anahtar kelimeler bulmak önemlidir ancak bunları içerikte kullanma şekliniz de çok önemlidir. Ana anahtar kelimeyi yazınızda kullanmaya çalışmalı ancak doldurma yönteminden uzak durmalısınız. Anahtar kelimeyi başlıkta kullanın, yazının adresinde kullanın, alt başlıklarda kullanın, meta açıklama kısmında kullanın ve resimlerin alt niteliğinde kullanın. Mümkünse anahtar kelimeyi kalın veya italik yazın ve onları ön plana çıkarın.

Bazı blog yazarları anahtar kelimenin bir yazı içerisinde kullanım miktarını merak ederler ancak bu anahtar kelimenin yazı içerisindeki genel yoğunluğu ile ilgili bir durumdur. Hiçbir zaman kesin ve net bir rakam yoktur.

Bir anahtar kelime için Google'da hızlı bir biçimde sıralama almak için burada yer alan ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. Ancak her zaman istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Becerilerinizi geliştirmeye çalışmalı, düzenli güncellemeler yapmalı ve çok çalışmalısınız. Kendi belirlediğiniz niş etrafında yüksek kaliteli içerikler üretmek konusunda devamlılık sağlamalısınız.

Bu yazının bir anahtar kelime için Google'da hızlı bir biçimde sıralama almak konusunda size yardımcı olabileceğini umut ediyorum. Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ve daha fazla iyi ve etkili içerik için abone olmayı unutmayın.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (3)

17 Mayıs 2020, 17:17

Güzel Döküman İçin Eline Sağlık Arkadaşım

murat kaya
17 Mayıs 2020, 17:17

Üstad çok açıklayıcı olmuş teşekkürler..

17 Mayıs 2020, 17:17

Teşekkür ederim Murat Bey. Faydalı olabildiysem ne mutlu.

Yorum Yap