WordPress'te 403 Forbidden Error Nasıl Çözülür?

WordPress kullanmaya yeni başladıysanız karşınıza gelebilecek en kötü hatalardan birisi 403 Forbidden Error adını taşıyan hatadır. Bu yazımda söz konusu hatayı nasıl çözebileceğinize değineceğim. Gösterdiğim yollar yaşadığınız bu hatayı çözme konusunda size yardımcı olacaktır ama takıldığınız kısımlar olursa sormaktan çekinmeyin.

403-forbidden-error-hatasi

403 Forbidden Error Nedir?

403 Forbidden Error ve buna benzer diğer tüm hatalar sitenizde belirli problemler yaşandığında ortaya çıkar. Burada adı geçen hata ise sunucunun belirli sayfalara erişimi engellenmesi durumunda ortaya çıkar. Bu hata ile karşılaşabileceğiniz pek şey nokta olabilir. Sitenin yönetim panelinde, güncelleme yaparken, eklenti veya tema yüklerken ve hatta durduk yere bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

403 Forbidden Error almanızın en büyük nedenlerinden birisi eklentilerde yaşanan problemlerdir. Genellikle güvenlik eklentilerinin iyi ayarlanmaması durumunda bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla birlikte bozulmuş bir .htaccess dosyası bu hatanın yaşanmasına neden olabilir. Benzer şekilde sunucu düzeyinde yetkilerin yanlış düzenlenmiş olması bu hatanın alınmasına neden olan bir başka sebeptir. Nadiren dahi olsa sunucu hizmetini aldığınız firmanın yaptığı hatalı ayarlamalar sonucu bu hatayı alabilirsiniz.

Başlamadan önce önerim WordPress sitenizi tamamen yedeklemeli ve yedeği iyi bir şekilde muhafaza etmelisiniz. Daha sonra aşağıda yer alan adımları takip ederek bu hatadan kurtulabilirsiniz.

1. Eklentilerden Oluşan Hata

403 Forbidden Error bir eklenti nedeniyle karşınıza çıktığına inanıyorsanız ilk olarak tüm eklentileri geçici süreliğine devre dışı bırakmalısınız. Buna kullandığınız tüm eklentilerin dahil olduğunu unutmamalısınız. Eğer yaşadığınız sorun ortadan kalkmışsa bu durumda sitenizde bulunan eklentilerden dolayı bu hatayı alıyorsunuz demektir. Bu durumda yapmanız gereken eklentileri tek tek etkinleştirip hataya neden olan eklentiyi saptamaktır.

2. .htaccess Dosyasından Dolayı Oluşan Hata

403 Forbidden Error hatasının oluşmasına neden olan etkenlerin başında .htaccess dosyasında yaşanan bozulmalardır. Bu bozulmaları ortadan kaldırmak oldukça kolaydır. İlk olarak bir FTP programı yardımıyla sitenizin dosyalarına erişim sağlamalısınız. Daha sonra dosyalar içerisinden .htaccess dosyasını bulmalısınız. Ardından bu dosyayı bilgisayarınıza indirip yedeklemeli ve bir sonraki adıma geçmelisiniz.

Bu adımda yapmanız gereken sunucuda yer alan .htaccess dosyasını silmektir. Bu dosyayı sildikten sonra sitenize yeniden erişim sağlamayı denemelisiniz. Eğer sitenize erişim sağlayabiliyorsanız bu durumda .htaccess dosyanızda bir bozulma söz konusu demektir.

WordPress yönetici panelinde Ayarlar kısmından Kalıcı Bağlantılar sekmesine giriş yapın ve hiçbir şeye dokunmadan ayarları kaydedin. Bunu yaptıktan sonra WordPress otomatik olarak yeni ve temiz bir .htaccess dosyası oluşturacaktır.

3. Dosya İzinlerinden Dolayı Oluşan Hata

Sitenizde yer alan dosyanın bir izin seviyesi vardır. Bu izin seviyesi kimin veya kimlerin sitenize ait dosya ve klasörlere erişim sağlayacağını belirtir. Dosya izinlerinde yaşanacak olan hatalar neticesinde sitenize erişim konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Özellikle yukarıda yer alan iki adım da işinize yaramıyorsa bu durumda dosya izinlerinizde bir problem var demektir.

İlk olarak sunucu hizmetini aldığınız yerle iletişime geçip dosya izinlerini kontrol etmelerini sağlamalısınız. Bazı sunucu hizmeti veren yerler bu konuda size destek sunmayı reddedebilirler. Eğer böyle bir yerle çalışıyorsanız mutlaka sunucu değişimine gitmelisiniz. Dosya izinlerinde tek başınıza değişiklik yapmak sizi gerçekten rahatsız edebilir. Gerekirse arkadaşlarınızdan bu konuda destek almalısınız.

dosya-izinleri

Bu işi kendi başınıza yapmak istiyorsanız bir FTP programı yardımıyla site dosyalarına bağlanın. Sitenizin ana klasörüne gidin ve resimde görüldüğü gibi dosya ayarlarına göz atın. Ayarlarda "Dosya İzinleri" veya "File Permissions" adına bir kısım olmalıdır. Bu kısma girerek dosya izinlerini ayrıntılı bir biçimde gözden geçirin.

✔ 744 veya 755 - Sitenize ait WordPress klasörlerinin sahip olması gereken izin değeridir.

✔ 644 veya 640 - Sitenize ait WordPress dosyalarının sahip olması gereken izin değeridir.

Klasör ve dosyalarınızda bu değişiklikleri yaptıktan sonra 403 Forbidden Error ortadan kalkacaktır. Eğer hala problem yaşıyorsanız mutlaka hizmet aldığınız sunucuyla iletişim kurmalı ve bu konuda onları bilgilendirmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap