Yoast SEO vs WordPress All in One SEO Pack

WordPress kullanan ve aynı zamanda SEO çalışmalarıyla ilgilenen birisiyseniz size yardımcı olabilecek bir eklenti kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu eklenti seçiminde diğer eklentilerin arasından sıyrılmayı başaran iki önemli oyuncu vardır. Bu iki önemli oyuncudan bahsedeceğim bu yazıda hangisini neden tercih etmeniz gerektiği konusunda size bilgi vereceğim. Yoast SEO ve WordPress All in One SEO Pack arasından tercih yapmak istediğinizde burada verilen bilgileri gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz.

yoast-seo-mu-all-in-seo-mu

Başlamadan önce eklentiler hakkında ufak bilgiler paylaşmak istiyorum. Yoast SEO, 2010 yılında Joost de Valk tarafından geliştirilmiş olan ve kısa süre içerisinde kendini gösteren bir eklentidir. All in One SEO Pack ise 2007 yılında Michael Torbert ve Steve Mortiboy ikilisi tarafından geliştirilmiştir. Alanında kısa sürede tek eklenti olmayı başarsa bile Yoast SEO eklentisinin geliştirilmeye başlanmasıyla karşısına dişli bir rakip çıkmıştır.

Yoast SEO vs All in One SEO Pack - Kurulum Kolaylığı

Bu eklentileri değerlendirirken ilk olarak kurulum kolaylığı meselesini konuşmak istedim. Kurulum, eklentileri yükledikten sonra atacağınız ilk adım olduğu için bu alanda öne geçmeyi başaran eklenti diğerine göre biraz daha avantajlı sayılmaktadır. Birçok kullanıcı eklentiyi nasıl kullanacağını bilmediği için onu kaldırabilmektedir.

Yoast SEO eklentisini WordPress panelinden yükleyip etkin hale getirdikten sonra kurulum aşamasına geçebilirsiniz.

✔ Etkinleştirme işleminin ardından Yoast SEO size bir tur önerir ve bu tur sayesinde eklentinin içerisinde yer alan tüm özellikleri bir çırpıda görmüş olursunuz.

✔ Bununla birlikte eklentinin içerisinde yer alan ayarlar belirli gruplara ayrılmıştır. Bu gruplama özelliği sayesinde kullanıcılar hangi ayarın nerede olduğunu daha kolay bulabilmektedirler.

✔ Yoast SEO eklentisinin ayar seçeneklerinin bulunduğu tüm sayfalarda yardım butonu yer alır. Bu butona basarak ilgili seçenek hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

All in One SEO Pack eklentisini WordPress panelinden yükleyip etkin hale getirdikten sonra kurulum aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

✔ Etkinleştirme işleminin ardından WordPress ana panelinin sol tarafında eklenti ayarlarının bulunduğu seçenek aktif hale gelmiş olur.

✔ Bu seçeneğe tıklayarak eklentinin ayar sayfasına ulaşabilirsiniz. All in One SEO Pack eklentisinin tüm ayarları tek bir sayfada yer alır. Yeni başlayan kullanıcılar açısından bu biraz karmaşık olabilir ama tüm ayarları tek bir sayfadan yapabilmek bazen daha işlevsel olabilir.

✔ Her ayar seçeneği farklı bölümlerde yer alır ve her bölümde bir yardım ikonu yer alır. Bu ikona tıklayarak ilgili seçenek hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Her iki eklenti de kurulumun ardından kullanıcıya sayısız seçenek sunuyor olsa bile kurulum açısından Yoast SEO bir adım öndedir. Ayar seçeneklerini farklı sayfalarda ele alması, her sayfada yardım kısmının bulunması ve ayarların olabildiğince basit bir arayüzle sunulması onu bir adım öne çıkartmaktadır.

Yoast SEO 1 - 0 All in One SEO Pack

Yoast SEO vs All in One SEO Pack - Günlük İşlemler

Günlük işlemlerden kasıt yayınlanan her yazı için SEO ayarlarının yapılmasıdır. Bu açıdan eklentileri karşılaştıracak olursak aslında her ikisinin de kendine özgü yönteminin olduğunu kolayca görebiliriz. Yine de bir kazananın çıkacağı kıyaslama biçiminde eklentileri ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir.

Yoast SEO oldukça güçlü bir içerik analiz aracına sahiptir. Her yazı oluşturma sayfasında, kategori ve etiket düzenleme sayfasında karşınıza çıkabilecek bu içerik analiz aracı yazılarınızı SEO açısından en iyi hale dönüştürmek için size inanılmaz bir avantaj sunmaktadır.

✔ Yazı editörünün hemen alt kısmında yer alan Yoast SEO içerik analiz aracı anahtar kelime, meta açıklama ve başlık konusunda size arama motoru sonuç sayfasındaki görüntüye benzer bir görüntü sunar. Bu sayede yazınızın arama sonuçlarında nasıl görüneceğini kolayca görebilirsiniz.

✔ Benzer yerde okunabilirlik analizi seçeneği yer alır. Bu seçenek sayesinde yazının kullanıcılar tarafından okunabilirliğini test edebilirsiniz. Eğer okunabilirlik açısından kırmızı ışık söz konusuysa yazınızda biraz daha düzenleme yapmanız gerekiyor demektir.

✔ Bu alanda karşınıza çıkacak olan ikinci seçenek ise profesyonel veya yarı profesyonel kişiler tarafından kullanılabilecek ayarları içerir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız ikinci seçeneğe dokunmamalısınız.

✔ Son ve üçüncü seçenek ise sosyal ayarlarla ilgilidir. Sosyal paylaşım esnasında ilgili yazı için farklı bir görsel ve meta açıklama kullanmak istiyorsanız bu kısımdan düzenleme yapabilirsiniz. Bu kısımda düzenleme yapmazsanız ana başlık ve meta açıklama kullanılacaktır.

All in One SEO Pack ise yazı için SEO niteliklerinin belirlenmesi konusunda biraz daha sade bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Yazı editörünün hemen alt kısmında yer alan alandan yazıyla ilgili gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

✔ Bu alanda başlık ve meta açıklama bilgileri yer alır. Bu bilgileri doldurarak söz konusu yazıyı arama motorları açısından iyileştirmeyi başarabilirsiniz.

✔ Sosyal düzenleme olarak ise All in One SEO Pack'in ufak bir eklentisi vardır. Bu eklentiyi yükleyip aktif hale getirdiğiniz zaman sosyal düzenleme seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Her iki eklenti günlük çalışmalar için ideal olsa bile Yoast SEO'nun sahip olduğu içerik analiz ve okunabilirlik analiz aracı onu bir adım öne çıkartmaktadır. All in One SEO Pack bu konuda Yoast SEO'ya göre daha basit bir yaklaşım sunmaktadır.

Yoast SEO 2 - 0 All in One SEO Pack

Yoast SEO vs All in One SEO Pack - Türkçe Dil Desteği

WordPress'te sunulan eklentilerin birçoğu Türkçe dil desteği sunmamaktadır. Bu açıdan bakarak iki eklentiyi Türkçe dil desteği konusunda değerlendirmenin doğru olduğunu düşünmekteyim. Bu kısımda çok kısa bir kıyaslama yaparak bir sonraki kıyaslama seçeneğine geçiş yapacağım.

✔ Yoast SEO, Türkçe dil desteği sunan eklentilerden birisidir. Türkçe dil desteği açısından Yoast SEO kararlı sürümünde %71 gibi bir orana sahiptir. Yani eklentinin %71'lik kısmı başarılı bir biçimde çevrilmiştir. Ancak bu çevirilerde bazı hatalar yer alabilmektedir.

✔ All in One SEO Pack, Türkçe dil desteği sunan eklentilerden birisidir. Türkçe dil desteği açısından All in One SEO Pack kararlı sürümünde %95 gibi bir orana sahiptir. Yani eklentinin %95'lik kısmı başarılı bir biçimde çevrilmiştir.

Türkçe dil desteği açısından All in One SEO Pack'in şimdilik muazzam bir avantajı bulunmaktadır. Bu açıdan bir puan elde edecek olan All in One SEO Pack'in Türk kullanıcılar açısından çok daha anlaşılır olduğunu söylemek mümkündür.

Yoast SEO 2 - 1 All in One SEO Pack

Yoast SEO vs All in One SEO Pack - Ek Özellikler

Sayfa içi SEO çalışmalarının büyük bir kısmı meta etiketler üzerinden ilerlese bile teknik olarak çok daha farklı çalışmaların altına imza atmak isteyebilirsiniz. Bu açıdan her iki eklenti de sayısız özellik sunmaktadır fakat birisine puan vermek gerektiği için kıyaslama açısından bir seçim yapmak gerekmektedir.

✔ Yoast SEO eklentisinin XML Site Haritaları, Breadcrumbs, Open Graph Meta Tags, Google Search Console Entegrasyonu ve SEO Verilerini İçe/Dışa Aktarma ek özellikleri bulunmaktadır. Bununla birlikte eklentinin Local SEO, Video SEO ve News SEO gibi ücretli ama işlevsel eklentileri bulunmaktadır.

✔ All in One SEO Pack eklentisinin XML Site Haritaları, Dosya Editörü, Kötü Bot Engelleme, Open Graph Meta Tags, Performans İzleme ve SEO Verilerini İçe/Dışa Aktarma ek özellikleri bulunmaktadır.

Yoast SEO ücretli versiyonuyla çok daha gelişmiş bir araç olabilmektedir. Ücretsiz kullanımda her iki eklentinin benzer ek özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün ancak iş ücretli kullanıma geçtiğinde Yoast SEO bir adım öne geçmektedir.

Yoast SEO 3 - 1 All in One SEO Pack

Yoast SEO vs All in One SEO Pack - Destek ve Ücretli Versiyon

Destek ve ücretli versiyon açısından durum biraz daha karmaşık. Her iki eklenti de benzer bir yaklaşıma sahip olsa bile içlerinden birisi diğerine göre çok daha avantajlı diyebilirim.

✔ Yoast SEO ücretsiz versiyonu kullanan kişilere doğrudan destek vermemektedir. All in One SEO Pack de benzer yaklaşıma sahip olarak ücretsiz versiyonu kullanan kişilere destek sunmamaktadır.

✔ Yoast SEO tek bir site için 69$ fiyat etiketine sahiptir ve birden fazla sitede kullanılmak istendiğinde bu miktar artış göstermektedir. All in One SEO Pack ise yıllık 79$ fiyat etiketine sahip olmasına rağmen tek satın alımda birden fazla sitede kullanım imkanı sunmaktadır.

Fiyatlandırma ve ücretli versiyona sunulan destek açısından All in One SEO Pack eklentisinin bariz bir avantajı bulunmaktadır. Yıllık satın alınabilen tek bir lisans ile birden fazla sitede kullanım hakkı kazanmak son derece makul bir seçenektir.

Yoast SEO 4 - 1 All in One SEO Pack

Maç sonucu her şeyi anlatmaktadır. İki eklenti arasından tercih yapacak olursanız bu sonuca göre hareket etmeyi düşünebilirsiniz. Fakat, ücretli versiyonu kullanmak istiyorsanız ve içerik analizi konusunda kendinizi geliştirmişseniz All in One SEO Pack eklentisini tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ücretsiz versiyonu kullanacaksanız ve bu çalışmalara yeni başlamışsanız Yoast SEO eklentisini tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap