Twitter’ın Arama Özelliğini Etkili Biçimde Kullanmak

Birçok arama motoru artık işleri hızlandırmak ve kullanıcıyı en kısa sürede aradığına ulaştırmak için uğraşıyor. Google arama motoru işlevi bakımından bunu gerçekleştirebiliyor. Ancak iş sosyal medya kanallarına geldiğinde arama motorları diğer bilindik arama motorlarının dışında işleyiş gösteriyor. Her birinin kendine özel bir arama motoru veya arama özelliği bulunuyor.

Twitter bu tür arama özelliklerine sahip sosyal ağlardan bir tanesi. Birçoğumuz Twitter üzerinden arama yapmaya alışkınızdır ancak işimizi kolaylaştıracak ipuçlarından habersiz olabiliriz. Bu yazıda Twitter’ın arama özelliğini kullanırken size vakit kazandıracak ve işinizi kolaylaştıracak ipuçlarına yer vereceğim.

Aramaları Kaydetmek

Twitter’ın arama özelliğinde aramaları kaydetme seçeneğinin bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu seçenek sayesinde geçmişte yapmış olduğunuz aramaları görebilir veya sıkça yaptığınız aramalara kolayca erişebilme şansını elde edebilirsiniz. Twitter’ın arama özelliğinde bulunan aramaları kaydetme seçeneğini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Twitter hesabınıza giriş yapın.
 2. Üst kısımda yer alan arama kutucuğuna gelin ve aramak istediğiniz terimi girin.
 3. Arama yaptığınız terimin sağ üst köşesinde yer alan kaydet butonuna basarak yaptığınız aramayı kaydedin.

twitter arama ozelligi 1

Artık yaptığınız arama terimini kaydetmiş bulunuyorsunuz. İlerleyen zamanlarda bu terimi tekrar kullanmak için daha fonksiyonel bir fırsata sahip olacaksınız. Her üyeliğin 25 adet arama kaydetme hakkı bulunuyor. Bu nedenle seçici davranmanız gerekiyor.

Daha önce kaydettiğiniz aramalara hemen ulaşmak istiyor musunuz? Oldukça basit. Arama kutucuğuna gelin ve herhangi bir şey yazmayın. Karşınıza kaydedilen aramalar şeklinde bir seçenek çıkacaktır. Buraya tıklayıp ilgili terimi kullanarak yeni sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Eğer kaydedilen aramalardan bir terimi silmek istiyorsanız bu da oldukça basittir. Hemen ilgili terimin yanında yer alan X işaretine tıklayarak ilgili terimi kaydedilen aramalardan silebilirsiniz.

twitter arama ozelligi 3

Twitter Arama Bileşeni

Twitter’ın arama özelliğinden faydalanırken kullanabileceğiniz bir diğer fonksiyon size sunulan arama bileşenidir. Arama bileşeni, yaptığınız aramayı en kolay biçimde sitenize yerleştirmek için kullanabileceğiniz kodlardan oluşan bir bileşendir. Bunu sitenizde yer alan Sidebar kısmına koyarak belirli aramaları ön plana çıkarabilirsiniz.

 1. Twitter hesabınıza giriş yapın.
 2. Üst kısımda yer alan arama kutucuğuna gelin ve arama yapmak istediğiniz terimi girin.
 3. Ardından arama sonuçları sayfasında sol üst köşede yer alan “…” kısmına tıklayın.
 4. Bu yolu takip ettikten sonra yeni bir sayfa karşınıza çıkacaktır ve burada sitenizde kullanabileceğiniz bileşeni özelleştirme fırsatına sahip olacaksınız.
 5. Oluşturduğunuz bileşen kodunu alıp sitenizde kullanarak yapılan aramayı ön plana çıkarabilirsiniz.

[caption id="attachment_1941" align="aligncenter" width="783"]twitter arama ozelligi 4 Görsel 1[/caption] [caption id="attachment_1942" align="aligncenter" width="646"]Görsel 2 Görsel 2[/caption]

En Alakalı Sonuçları Bulmak

Twitter arama özelliği içerisinde size birkaç farklı seçenek sunar. Yaptığınız aramaları en popüler, tümü ve takip ettiğiniz kişiler şeklinde üç biçimde görebilirsiniz. Basit bir şekilde bunların anlamı şu şekildedir:

 • En popüler sekmesi Twitter’da en çok RT edilen veya paylaşılan sonuçları size gösterir ve herhangi bir eleme veya filtreleme yapılmamaktadır.
 • Tümü sekmesinde ise yaptığınız arama terimiyle ilgili tüm sonuçlar karşınıza çıkar.
 • Takip ettiğiniz kişiler sekmesine tıkladığınız zaman ise sizinle en alakalı sonuçlara ulaşmış olursunuz.

Arama sonuçlarında yaptığınız aramayla ilgili herhangi bir sonuç bulunmuyorsa yaptığınız aramayı gözden geçirmelisiniz. Genelde bu durum yaptığınız aramanın çok spesifik olmasından veya çok genel olmasından kaynaklanır. Twitter’ın arama özelliğini çok daha etkin bir biçimde kullanmak istiyorsanız gelişmiş arama seçeneğini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

17 Mayıs 2020, 17:17

Güzel bir makale olmuş

17 Mayıs 2020, 17:17

Merhabalar. Makaleniz çok güzel olmuş

Yorum Yap