Tarihte İlk Kez Mobil İnternet Kullanımı Masaüstünü Geçti

Dün sabah StatCounter’ın basın toplantısında açıkladığı sonuçlara göre tarihte ilk kez mobil ve tabletteki internet kullanımı masaüstü internet kullanımını geçti.

2016 Ekim ayındaki internet kullanımının %51,3’ü mobil ve tablet cihazlar tarafından oluşturulurken bunun %48,7’lik kısmı ise masaüstü cihazlarca oluşturuldu. Bu istatistik ışığında görüyoruz ki internet tarihi boyunca masaüstü internet kullanımı ilk kez mobil internet kullanımı tarafından alt edildi. Bu eğilim devam edip etmeyeceği kimse tarafından bilinmiyor ancak tatil sezonunda mobil ağ kullanımı tüm dünyada muazzam derecede artış gösterdi.

mobil-internet-kullanimi

StatCounter’ın Yönetim Kurulu Başkanı Aodhan Cullen, SEO uzmanlarının ve reklamcılarının yıllardır söylediği şeyi bir kez daha tekrar etti – daha fazla iş ve ticaret için mobil her zaman öncelikli olmalı.

“Özellikle de küçük işletmeler için bu bir uyarı olmalı, serbest tüccarlar ve profesyoneller web sitelerini mobile uyumlu hale getirmelidir. Birçok sitede durumun böyle olmadığını görüyoruz.”

Dünyanın farklı noktalarına baktığımızda, Birleşik Devletler ya da Birleşik Krallık gibi istatistiksel olarak nispeten eski ve büyük olan pazarların hala temel olarak masaüstü bilgisayarları kullanmakta olduğunu görüyoruz. Diğer tarafta da tüm internet kullanımının %75’ini mobil cihazların oluşturduğu Hindistan gibi ülkeler görüyoruz.

Bu yazının kaynağı searchenginejournal.com 'dur

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap