Google’ın Önce-Mobil Dizinlemesi Başladı

Google, önce-mobil arama dizininin testlerine başlayarak geçen ay haberi yapılan önce-mobil dizinlemesine doğru ilk adımı atıyor.

Bunun bir adım ilerisi Google dizininin bir siteyi dizinlerken önce içeriğin mobille uyumlu olmadığını kontrol etmek ve aramalarda ona göre dizinlemek olacak.

Bu durum web sitelerinin masaüstü sürümlerini inceleyip daha sonra bunları arama sonuçlarında hem mobil hem de masaüstü olarak dizinleyen Google’ın geleneksel dizinleme uygulamalarından oldukça farklı bir yöntem.

once-mobil

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Google, mevcut durumla alakalı temel sorunları şöyle ifade ediyor:

✔ Artık Google’ın dizini mobil belgelerden oluşturulacak olsa da şirket arama sonuçlarının hangi cihazı kullanırsanız kullanın size yine harika bir şekilde ulaştırılacağının sözünü veriyor.

✔ Bu yazıda bahsedilen test süreci önümüzdeki birkaç ay boyunca küçük çapta dikkatli şekilde uygulanacak. Bu süre sonunda Google arama sonuçlarının herkesi memnun edecek derecede olduğuna kanaat verirse piyasaya çıkacak, aksi halde test sürecine geri dönülecek.

İşte size bu değişiklikle alakalı Google’ın verdiği birkaç ipucu:

✔ Eğer hem mobil hem masaüstü sürümleri için aynı içeriğe sahip duyarlı bir siteniz varsa hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok.

✔ Eğer asıl içeriğiniz ve biçimlendirmeniz mobil ve masaüstü sürümlerinde farklı şekilde görünen bir siteniz varsa bu konuda bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz.

✔ Hem masaüstü hem de mobil için düzenli bir biçimlendirme uygulamış olmanız büyük önem arz eder.

✔ Google, sitenizin masaüstü ve mobil sürümlerinin biçimlendirmesini karşılaştırmanız için iki sürümün de URL adreslerini Structured Data Testing Tool ( Yapısal Veri Test Aracı ) sitesine yazıp bunların Google’a göre ne kadar uyumlu ve dengeli olduğunu görmenizi tavsiye ediyor.

✔ Mobil sitenize yapılandırılmış veri girişi yaparken yazı içindeki belli içerikle alakalı olmayan yerlere çok fazla biçimlendirme uygulamaktan kaçının.

✔ Sitenizin mobil sürümünün Googlebot tarafından erişilebildiğinden emin olmak için robots.txt test aracını kullanın.

✔ Sitelerin doğal linklere herhangi bir değişiklik yapmalarına gerek yok.

✔ Search Console’da sadece masaüstü sürümünü onaylatan bir site sahibiyseniz lütfen mobil sürümünüzü de ekleyip onaylatın.

✔ Sitenizin sadece masaüstü sürümü varsa Google problemsiz şekilde bu sürümü dizinleyecektir.

✔ Eğer siteniz için mobil sürümü oluşturuyorsanız hazır olmadan başlatmayın. Google’a göre işlevsel masaüstü sürümlü bir site, çalışmayan ve eksik olan bir mobil sürümlü siteden daha iyidir.

Bu haberin kaynağı searchenginejournal'dır

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap