Google’ın Yeni Gerçeklik Kontrollü Etiketleme Sistemi

Google Haberler’e eklenen yeni “Gerçeklik Kontrollü” etiketi ile Google, araştırmacıların en güvenilir yazılara ulaşmasını daha kolay bir hale getiriyor. Google Haberler’de var olan Derinlemesine, Görüş, Vikipedia, Yerel Kaynak, Bol Alıntılı gibi etiketlerin arasına Gerçeklik Kontrollü de katılmış oldu. Makelelerini yazdıktan sonra büyük bir özenle gerçeklik kontrolü yapan yayımcıların yazılarının yanında “Gerçeklik Kontrollü” etiketi belirecek. Açıkca ifade etmek gerekirse, Google makaleleri manuel olarak kontrol etmiyor. Bu görev ve sorumluluk tamamen yazarda; gerçeklik kontrolünü yapmak da, “Gerçeklik Kontrollü” etiketini eklemek de yazarın işi.

google-gerceklik-kontrolu

Yazıya gerçeklik kontrollü etiketi eklemek yeni bir biçimlendirme şeması olan ClaimReview ile yapılıyor. Google, bu biçimlendirmenin özellikle de tek bir makale içerisinde birden fazla gerçeklik kontrolü ve analizi içeren yazıları toparlayan yayımcılar için piyasaya sürüldüğünü söylüyor.

google-gerceklik-kontrolu-2

Ancak bu süreç basitçe bir makale yazıp, biçimlendirme kodunu yerleştirip yayımla butonuna basmak kadar kolay olmayacak. Gerçeklik kontrollü etiketinin suiistimal edilmesini önlemek için yerine getirmeniz gereken çok sert bazı kriterler var.

Google, istenilen kriterleri karşılamadan ClaimReview biçimlendirmesini kullanan yayımcıları tespit ederse biçimlendirmeyi yok sayebilir yahut siteyi tamamen Google Haberler’den kaldırabilir.

ClaimReview biçimlendirmesine bakmanın yanında arama devi ayrıca şunları ifade ediyor: “Ayrıca gerçeklik kontrolü için genel geçer kriterleri de göz önünde bulunduruyor.” Tam olarak söylemek istediklerini herkes kendine göre yorumlayabilir, ama muhtemelen yardım sayfasında bahsedilen kriterlerden bahsediyorlar.

Google Haberler’in gerçeklik kontrolü etiketi ilk olarak Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’ta devreye girecek.

Bu haberin kaynağı searchenginejournal‘dır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap