Facebook Hesabınızı Koruma Yöntemleri

Facebook hesabınızın güvenliğini hiç düşündünüz mü? Cevabınız evet ise Facebook hesabınızın güvenliğini artık düşünmenize gerek yok çünkü bu konuda sizlere neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Facebook hesaplarımızda önemli bilgiler barındırıyoruz. Buna ben de dahil olmak üzere birçok kişi bu türden bilgileri Facebook hesabında barındırır. Bu nedenle bu yazıyı bir çözüm niteliğinde size sunmak istedim. Örneğin bu bilgiler ne olabilir? Kendimden örnek vermem gerekirse bazen her türlü hesaba ait şifreleri konuşma anında paylaşabiliyorum.

Aşağıda yer alan tüm Facebook güvenlik ipuçlarını gözden geçirin ve onları doğru bir şekilde uygulayın. Bu sadece Facebook hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumayacak aynı zamanda sinir bozucu Facebook kullanıcılarını sizden uzak tutacaktır.

Herkese Açık Paylaşımları Kısıtlayın

Yapacağınız ilk ve en önemli şey içeriği bilinmeyen kullanıcılardan gizlemektir. Duvarınızda arkadaşlarınızla bir şeyler paylaştığınız zaman bunlar otomatik olarak herkese görünür olurlar. Facebook'un varsayılan ayarları bu şekildedir. Ek olarak tam anlamıyla bir gizlilik sağlamak istiyorsanız paylaştığınız içeriklerin görünürlüğünü düzenlemeniz gerekmektedir.

İlk olarak Facebook hesabınıza gidin ve üst kısımdaki kilitli anahtara tıklayın. Ardından aşağı doğru açılan menüde yer alan ''Paylaştıklarımı Kimler Görebilir?'' seçeneğine tıklayın. Daha sonra ise ''Herkes'' seçeneğini ''Arkadaşlar'' olarak değiştirin. Böylece paylaştığınız şeyleri sadece arkadaşlarınız görebilecektir. Bu değişiklikleri yaptığınız zaman gizlilik ayarlarında ilk adımı atmış olursunuz.

facebook hesabinizi koruma 1

Unutmayın bu değişikliği yaptıktan sonra herkesle paylaşacağınız içerikleri özel olarak seçebilirsiniz.

Reklam Amaçlı Gelen Sinir Bozucu Ve Diğer Mesajlardan Kurtulun

Eğer bir bayansanız sürekli olarak muhteşemsiniz veya sizinle arkadaş olmak istiyorum şeklinde mesajlar alabilirsiniz. Facebook'un erkek kullanıcıları bunları sürekli yapmaya çalışırlar ve haliyle bu mesajlardan uzak durmak isteyebilirsiniz.

Bu mesajlardan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin:

Facebook hesabınıza gidin ve sağ üst kısımda yer alan kilitli anahtar simgesine tıklayın. Ardından ''Benimle Kimler İletişim Kurabilir?'' seçeneğine tıklayın. Bunun ardından burada yer alan filtreleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Ek olarak, tanımadığınız insanlardan gelen mesajları engellemek için size mesaj gönderebilecek kişileri sadece arkadaşlar veya arkadaşlarımın arkadaşları olarak seçebilirsiniz.

facebook hesabinizi koruma 2

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra tanımadığınız kullanıcılar size mesaj ve hatta arkadaşlık isteği gönderme fırsatına sahip olamayacaklar.

Facebook Hesabını Engelleyin

Eğer sizi sürekli rahatsız eden ve gereksiz mesajlar gönderen kullanıcılar varsa gizliliği yükseltmek yerine atılacak en sağlam adım üyeliğinizi korumak adına onu durdurmaktır. Bu nedenle Facebook size kullanıcıları engelleme seçeneği getirmiştir. Bunu kolay bir biçimde yapabilirsiniz ve ardından o kullanıcının sizi Facebook'tan rahatsız edebilme şansını elinden almış olursunuz.

Facebook hesabınıza gidin ve sağ üst köşede yer alan kilitli anahtar simgesine tıklayın. Ardından aşağı doğru açılır menüden ''Birini beni rahatsız etmesini nasıl durdururum?'' seçeneğine tıklayın. Daha sonra karşınıza bir kutucuk çıkacak ve burada engellemek istediğiniz kişinin adını veya biliyorsanız e-posta adresini girmeniz gerekecektir. Bu adımları takip ettikten sonra ilgili kişi sizi Facebook'tan artık rahatsız edemeyecektir.

facebook hesabinizi koruma 3

Hesabınızı Diğer Kişilerden Saklayın

Birçok kullanıcı bu özelliği uzun süredir beklemekteydi. Bu kullanıcıların temel isteği ise güvenli tarafta olmak ve Facebook aramalarında yer almamaktı. Ek olarak, Facebook tam anlamıyla kullanıcılara kendi gizlilik ayarlarını yapabilmek için bir güvenlik fırsatı sunmaktadır. Bu nedenle eğer hesabınızı başkalarından gizlemek istiyorsanız bunu ayarlarınızdan gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak Facebook hesabınıza gidin ve sağ üst kısımda yer alan kilitli anahtar seçeneğine tıklayın. Ardından aşağı doğru açılan menünün alt kısmında yer alan ''Diğer Ayarları Gör'' kısmına tıklayın. Burada gizlilik ile alakalı daha fazla ayarla karşı karşıya kalacaksınız. Yapmanız gereken ise ''Aramada beni kimler bulabilir?'' seçeneğinde değişiklik yapmaktır. ''Düzenle'' butonuna tıklayın ve aşağıda gösterilen değişiklikleri yapabilirsiniz. Artık hesabınız arama motorlarından ve bilinmeyen kullanıcılardan gizli olacaktır.

facebook hesabinizi koruma 5

Bölgeleri takip etme ve Facebook Girişlerini Kontrol Etme

Facebook içerisinde yer alan bir diğer önemli ipucu ise giriş yaptığınız bölgeleri kontrol etmektir. Facebook sunduğu takip etme özelliği sayesinde size giriş yaptığınız bölgelerle ilgili detaylar sunmaktadır. İşletim sistemi, bölge ve tarayıcı bilgileri bu bilgiler arasındadır. Genellikle bu kısma göz attığınız zaman hesabınızın güvende olup olmadığını görebilirsiniz.

İlk olarak sağ üst kısımdan ''Ayarlar'' kısmına girin. Ayarlar kısmında sol menüde yer alan ''Güvenlik'' kısmına tıklayın. ''Giriş Yaptığın Yer'' seçeneği için düzenle butonuna tıklayın ve ardından Facebook'a giriş yaptığınız bölgeleri görün.

facebook hesabinizi koruma 6

[alert-success]Facebook hesabınız artık emin ellerde[/alert-success]

Burada belirtilenler Facebook üyeliğinizin güvenliğini sağlamak için gerekli olan temel güvenlik ayarlarıdır. Bu ayarları yaptığınız zaman güvenli tarafta olabilirsiniz. Eğer aklınıza gelebilecek daha fazla bilgi varsa yorum yaparak bunları bana iletin. Bilgim doğrultusunda size yardımcı olmaya çalışacağım.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap