Web Tasarımında SEO'nun Önemi

İnsanlar farklı türlerdeki bilgileri aramak için online ortamda takılırlar. Bu nedenle şirketinizin güçlü bir online varlığa sahip olması gerekir. Birçok kullanıcının, bir satın alma işlemi yapmadan önce bir arama yapması gerekir. Bu nedenle, işletmeniz, arama sonuçlarının ilk sayfasında sıralanacak bir siteye sahip olmalıdır. Siteler, şirketleri temsil ederler. Ayrıca siteler, kullanıcıların markayla etkileşimde olup olmayacağını belirleme yeteneğine sahiptirler.

Arama Sonuçları

Bir siteye sahip olmak önemlidir. Ancak işletmenizin daha kazançlı hale gelmesine yardımcı olmak için belirli anahtar kelimeler kullanılarak aramalar yapıldığında arama sonuçlarında görülmesi gerekir. Bu olmadığı müddetçe işletmenizin bir değer kazanması pek mümkün olmayacaktır. İşletmenizin başarısı, insanların ürün veya hizmet gibi aradıklarına göre arama yapma eğilimlerine dayalı olacaktır.

İnsanlar arama yaparken arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında görünmeyen siteler online kullanıcılar arasında var olamazlar. Bu nedenle, sitenizin belirli anahtar kelimeler için yüksek sıralamaya sahip olması gerekmektedir. Böylece arama motorları sitenizi belirlediğiniz anahtar kelimeler için diğer sitelerden daha önde gösterme eğiliminde olacaktır. Bu açıdan, SEO çeşitli faktörleri içerir ve web tasarımında kritik bir role sahiptir.

Web Tasarımında SEO'nun Değeri

Web tasarımı ve SEO birlikte uyumlu bir şekilde işleyiş göstermektedirler. Bu nedenle her geçen gün daha fazla web tasarımcısı sitelerini tasarlarken SEO'yu entegre etme yoluna gitmektedir. İşletme sahiplerinin SEO'nun web tasarımında ne kadar önemli olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Aynı kişilerin, SEO'nun tasarım sürecine kattığı değeri en iyi şekilde anlaması gerekmektedir.

SEO ile uyumlu bir web tasarımı söz konusu olduğunda daha fazla trafik çekmeniz mümkün olabilecektir. Bir web sitesi çekici ve göz kamaştırıcı olabilir. Ancak arama motoru dostu değilse büyük arama motorlarının sitenizde yer alan içeriklere erişimi oldukça kısıtlı olacaktır. Bu problemin üstesinden gelebilmek için web tasarım çalışmalarınız ile SEO çalışmalarınızın birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir.

Web sitenizin içeriği arama motorları tarafından kolayca erişilebilir durumda değilse onların arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması pek mümkün olmayacaktır. SEO çalışmalarını web tasarımına en uygun şekilde entegre etmek için teknik detaylar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ayrıca gezinti ögeleri, linkler ve içerikler gibi çok yönlü olan durumların bilincinde olmalısınız.

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

İçerik ve Anahtar Kelimeler

Sitenizdeki sayfalarda yer alan içerikler SEO başarısı için çok önemlidir. Sitenizi oluşturma sürecinde, web tasarımcısının işinizin ne olduğunu anlaması son derece önemlidir. Bu, kullanıcıların arama yaptıkları anahtar kelimelerin farkında olmak ve tasarım aşamasında bunlara dikkat ederek çeşitli anahtar kelimelerin seçilmesini mümkün kılmaktadır.

  • İçerik SEO için son derece önemlidir. Ancak sıralamanızı azaltabilecek veya sitenizi cezalandırabilecek etik olmayan uygulamalardan olabildiğince kaçınmak gerekir. Bu tür uygulamalar sitenizin işine pek yaramazlar. Arama motorları tarafından ceza almak istemiyorsanız bunlardan uzak durmayı başarmanız gerekmektedir.
  • Sitenizin sayfalarını oluştururken içeriğe anahtar kelime eklemek, SEO amacıyla sitenizdeki içeriği değiştirmek için gerekli olan süreyi önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede hem içerik oluşturma hem de web tasarımı geliştirme aşamasında zamandan tasarruf etmeniz mümkün hale gelecektir.
  • Link oluşturma, siteniz için daha iyi arama motoru sıralaması elde etmenize yardımcı olmak için diğer güvenilir sitelerden link almanızı sağlayacaktır. Kaliteli içerik ve en iyi sonuçları elde etmek için uygun link oluşturma fırsatlarını değerlendirmeniz gerekmektedir. SEO çalışmalarının gücünü sadece web tasarım ile aşabileceğinizi düşünmemelisiniz.

SEO siteniz için en az tasarım kavramları kadar önemlidir. Sitenize SEO çalışmalarını dahil ederek bir tasarlama planı oluşturursanız sitenize ait sayfaların daha yüksek sıralamaya sahip olması mümkün olacaktır. Bu sayede siteniz arama motorları aracılığıyla daha fazla kullanıcı çekecektir.

Arama Dostu Siteler

İşinde iyi olan site tasarımcıları, SEO'yu göz önünde bulundurarak çekici siteler oluşturma konusunda deneyimlidirler. SEO, siteniz için daha iyi bir sıralama elde etmeniz anlamına gelecektir. Kullanıcılar sitenizde bulunan ürünleri aradıkları zaman onları anahtar kelimeleri arama motorlarına yazdıkları zaman bulma fırsatı elde edeceklerdir.

Siteniz için daha yüksek bir sıralama sitenizin daha fazla tıklama elde etmesi anlamına gelecektir. En azından tıklama elde etme açısından daha fazla olasılık söz konusu olacaktır. Sitenize daha fazla trafik çektiğiniz zaman daha fazla kullanıcıyı müşteriniz haline dönüştürebilirsiniz. İşletmenizin başarısı için bu son derece önemli bir gereksinimdir.

  • SEO, içerik, anahtar kelimeler ve başlık etiketleri dahil olmak üzere bir dizi şeyi içermektedir. SEO'nun nasıl uygulanacağından emin değilseniz, SEO uyumlu bir site oluşturmanıza yardımcı olacak profesyonel bir web tasarım servisine danışabilirsiniz. Örneğin, SEO uyumlu web tasarım kısmından bu konuda deneyimli bir ekiple ilgili bilgi alabilirsiniz.
  • Arama motorları, videolar ve görüntüler gibi uygun görsel ögelerle birlikte alakalı ve orijinal içerik peşinde koşmaktadırlar. Arama motorları yaptıkları yatırımlar doğrultusunda siteleri çok daha kolay taranabilir hale getirmektedirler. Böylece kullanıcıların aradıkları bilgileri daha kolay bir biçimde bulmalarına yardımcı olmaktadırlar.
  • Web tasarımcıları, arama motorları tarafından daha hızlı ve daha kolay taranan siteler oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bunu yaparken aynı zamanda sitelerin SEO uyumlu olmasına dikkat etmektedirler. Bir sitenin tasarımında kullanılan dil ve aynı zamanda oluşturulan gezinti ögeleri arama motorları tarafından dikkate alınan faktörler arasında yer almaktadır. Arama motorlarının tek amacı web ortamının kullanılabilirliğini artırmaktır.

SEO en başından itibaren web tasarım sürecine dahil edilmelidir. Sitenizi oluşturmak için önemli miktarda zaman, para ve çaba harcadıktan sonra olabildiğince fazla insanın ona erişebilmesini sağlamaya çalışmalısınız. Bu sayede işletmenize ait sitenizin daha başarılı bir yer olmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte sitenizin başarılı olması demek işletmenizin başarılı olması anlamına gelecektir.

Genel Tasarım Kalitesi

Ana sayfanızın tasarımı sitenizi ziyaret eden kişilerin ilk göreceği alandır. Bu nedenle ana sayfanızın tasarımı son derece önemlidir. Sitenizin tasarımı kalıcı ve olumlu bir izlenim bırakmak zorundadır. Ziyaretçiler sitenizi açtıkları andan itibaren ayrılmak için bir neden bulmaya çalışmamalıdırlar. Temiz ve dağınık olmayan bir ana sayfaya sahip olmak her zaman çok iyi bir fikirdir.

Sitenizde kullandığınız görsellerin boyutları, gezinti ögeleri, renkler ve genel tasarım gibi diğer hususları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüm bunları sağlayarak sitenizin kullanıcı ve arama motoru dostu olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, esnek tasarım oldukça popüler bir kavramdır. Çünkü çeşitli cihazlar için ayrı ayrı tasarım yapmak zorunda kalmazsınız.

Web tasarımcıları artık sahip olduklarından daha fazla teknolojiye ve seçeneğe erişim şansına sahiptirler. Bunları kullanabilmek web tasarımlarının ne kadar gelişmiş olduğunu ortaya koyacaktır. Profesyonel web tasarım hizmeti ve standart web tasarım hizmeti arasındaki en önemli farklılık burada ortaya çıkmaktadır. Bir site tasarlanırken kullanıcı her zaman öncelikli olmak zorundadır.

Web tasarımı, işletmelere, müşterilere ve arama motorlarına yardımcı olur. Bu nedenle karmaşık olmaması gerekmektedir. Web tasarımı, işletmelere daha fazla insana ulaşma fırsatı tanırken aynı zamanda kullanıcılara ihtiyaç duydukları linklere ve içeriklere ulaşmaları konusunda yardımcı olmalıdırlar. Bu nedenle kaliteli bir web tasarım hizmeti almak istiyorsanız önceliğiniz her zaman SEO uyumlu hizmetlere yönelmek olmalıdır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap