Mükemmel Bir Blog Yazısı İçin Temel Unsurlar

Mükemmel bir blog yazısı ortaya çıkarmak oldukça zordur. Bazen hatalar ufak olur, dilbilgisi hataları yapılabilir veya bazı durumlarda hatalar çok büyüktür. Bu büyük olan hataları ortadan kaldırmak için yazının tamamını silip tekrardan oluşturmanız gerekebilir.

Ne yazacağınız konusunda uzun süre düşünüyor olabilirsiniz. Bir yazının düzenlemesi ve tanıtımı da ayrı ayrı olarak düşünülmesi gereken unsurlardır. Ancak bu şekilde yazınızı neredeyse mükemmele yakın olarak oluşturabilirsiniz. Çabalarınızın boşa gitmesini istemiyorsanız bu süreci tekrarlar durursunuz.

mukemmel bir blog yazisi icin

Yazıyı yayınlamadan önce kontrol etmeniz gereken birçok önemli unsura göz atıp yazınızı mükemmele yakın ve hatta mükemmel yapabilirsiniz. Gelin hep birlikte bu unsurların neler olduğuna bakalım.

Başlıklar En Önemli Noktadır

Öncelikle yazınızın iyi bir başlığa sahip olması önemlidir. Birçok yazı, paylaşılan ağda anahtar kelimelerle iyileştirmeye çalışılır ve yazıları paylaşılır ve daha okunur yapmak için bazı sözcükler kullanılır. Bunlardan birisi ''Nasıl Yapılır'' sihirli sözcüğüdür. Çoğu okuyucu yeni şeyler öğrenmeye daha isteklidir. Bu yüzden bir konu hakkında rehber niteliğinde hazırlanan yazılar her zaman daha ilgi çekicidir.

Yazı başlığını bir tür tweet olarak düşünün ve onu ilgi çekici kılın. Başlığı oluşturmak için bu yöntemi kullanarak onu daha paylaşılabilir bir hale dönüştürebilirsiniz.

Alt Başlıklar

İnsanlar uzun yazılardan hoşlanmazlar ve onları okurken çekinirler. Yazılarınızı çeşitli alt başlıklarla ayırmaya çalışın ve okuyucuların yazıları kolayca sindirebilmesini sağlayın. Alt başlıklar sayesinde okuyucuların ilgisini yazıda tutmayı başarabilirsiniz.

Rakamlar, koyu yazılar ve büyük yazı fontları alt başlık oluşturmak için kullanılabilir. Sitenizde birden fazla yazar yer alıyorsa bir yazı rehberi oluşturarak alt başlıklar konusunda onları bilgilendirmelisiniz.

İyileştirilmiş Yazı

Yazıların arama motorları açısından iyileştirilmiş olması son derece önemlidir. Anahtar kelimeleri yazı içerisinde kullanarak gerekli ilgiyi yaratabilir ve arama motorlarının sizi ön plana çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri belirlemek için içerik analiz araçlarından yararlanabilir ve organik anahtar kelimeleri ve okuyucularınız arasında popüler olan konuları bulabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta, anahtar kelimeleri yazınızda olmadık yerlerde ve abartı bir şekilde kullanmamaya özen gösterin.

Görseller

Blog yazılarınız içerisinde görsel ve interaktif unsurlara yer vermeniz ziyaretçilerin etkileşimi açısından son derece önemlidir. Yazılarınızda kullanabileceğiniz telif hakkı olmayan veya telif hakkından muaf resimler bulmaya çalışın veya kendi resimlerinizi oluşturun.

Yazı içlerinde resimler kullanmanın en iyi yanlarından bir tanesi ise onları Pinterest üzerinde tanıtma fırsatı sunmalarıdır. Pinterest dünya üzerindeki en büyük trafik kaynaklarından birisidir.

Harekete Geçirici Mesajlar

Genel olarak blog adresinize gelen ziyaretçilerden bir şeyler yapmalarını istersiniz. Blog adresinize abone olmaları bunlardan birisidir ve böylece tekrardan blog adresinizi ziyaret edebilirler.

Harekete geçirici mesajlar sayesinde bunları yerine getirebilirsiniz. Harekete geçirici mesajın etkili olmasını istiyorsanız bunu sitenin üst tarafında tutmalı ve ziyaretçiler siteye ilk girdiklerinde görebilecekleri şekilde sunmalısınız.

Sidebar

Blog adresinizin en önemli parçalarından birisidir. Okuyuculara göstermek istediğiniz birçok şeyi burada gösterebilirsiniz. Sosyal ağlara ait sayfalar, abonelikler veya reklamlar burada yer alabilirler.

Sosyal paylaşım araçları

İnsanların yararlanacağı bir biçimde içerik sunduktan sonra bunu sosyal ağlarda kolayca paylaşılır yapmanız gerekir. Bunu nedenle sosyal paylaşım araçlarını kullanarak her yazının kolayca paylaşılır olmasını sağlamalısınız. Bu paylaşım seçenekleri okuyucuların kullandığı sosyal ağlardan oluşmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir siteyi beğenmek ilk bakışta gerçekleşebilecek bir durum değildir. Bu nedenle okuyucuların sitede biraz daha vakit geçirmelerini sağlamalısınız veya abonelik gerçekleştirmeleri konusunda onları teşvik etmelisiniz.

Yazıların alt kısmında yer alacak ilgili yazılar kısmı bunu sağlamak konusunda en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

Yorumlar

Sosyal medya popülerlik kazanmayı sürdürdüğü için blog sayfalarındaki yorumlar da bir tür gelişim aşamasından geçtiler. Artık yazılarda Facebook veya başka kanallar ile yorum yapabilme imkanının sunulması gerekmektedir. Buna uygun yorum sistemleri kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap