İçerik Üretmek: Kitlenin Beğenisini Kazanmak

İçerik üretmek, kitlenin beğenisini kazanabilecek ve onları sadık ziyaretçilere veya müşterilere dönüştürebilecek ilgi çekici içerikler sunmakla ilgilidir.

İçerik pazarlamanın temellerini öğrendikten sonra içerik pazarlama stratejisi geliştirebileceğinizi bir önceki yazımda belirtmiştim. Şimdi sıra içerik üretim aşamasına geldi. Bu aşamaya geçmeden önce mutlaka içerik pazarlama stratejisi konusunda fikir sahibi olmanız gerektiğini unutmayın.

icerik uretmek ve blog

İçerik üretmek başlangıçta kulağınıza çok basit bir işmiş gibi gelebilir ancak bu uğraşın bir takım kriterleri vardır. Öncelikle içeriği bir kitleye yani insan topluluğuna sunduğunuzu unutmayın. Onların önüne sunduğunuz içeriklerin, onlar tarafından beğenilmesi ve kabul edilmesi gerekir.

  • İçerik üretiminde tercih edilecek içerik biçimi veya biçimleri ne olmalıdır?
  • Hedef kitle ne tür konulardan hoşlanır?

Yukarıda yer alan sorulara vereceğiniz cevaplar sizin içerik üretme stratejinizi belirleyecektir. Bu sorulara rastgele bir biçimde değil sırayla cevap vermeniz daha doğru olacaktır.

İçerik Üretmek İçin İlk Adım: İçerik Biçiminin Belirlenmesi

Her içerik türünün kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Yola çıkarken mutlaka bu gerçeği aklınızda bulundurmanız gerekir. Bunun yanında tutarlılık kavramını mutlaka önemsemelisiniz. Tutarlılığı önemli yapan husus ise bunun bir süre sonra beklentiye dönüşecek olmasıdır. Eğer tutarlı bir biçimde içerik üretimi gerçekleştirmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, hedeflediğiniz kitle beklentinizin altında bir cevap verecektir. Bu nedenle içerik biçimini seçerken tutarlılık veya başka bir ifadeyle süreklilik sunabilecek olduğunuzdan emin olmalısınız.

Blog yazıları ve haberler gibi içerik türleri süreklilik gerektirmektedir. Günlük ve hatta belkide yarım günlük süreçler içerisinde kitleye yeni bir şeyler ulaştırmanız gerekir. İçerik üretim tercihiniz blog yazıları gibi yenilik ve güncellik gerektiren bir biçimde olacaksa süreklilik kavramına mutlaka önem vermelisiniz.

icerik uretmek

Video, görseller, sunumlar veya e-kitaplar gibi içerik türleri sürekliliği zorunlu kılmamaktadır. Bu tür içerikler oluşturarak kitlenizi memnun etmeye ve onların ilgisini çekmeye çalışıyorsanız süreklilik size bu konuda ekstra katkı sağlayacak bir unsur olacaktır.

Raporlar, oyunlar, uygulamalar veya kitaplar gibi içerik türlerinde ise süreklilik önemli değildir. Bu tür içeriklerin üretim süreci doğaları gereği uzundur. İnsanlar bunun farkındadırlar ve beklentilerini ayarlar.

İçerik Üretmek İçin İkinci Adım: İlgi Çekici Konuların Belirlenmesi

İçerik üretiminin ilk kısmını geride bıraktıktan sonra yukarıda yer alan ikinci soruya odaklanabilirsiniz. Hedef kitle ne tür konulardan veya başlıklardan hoşlanır bunu tespit etmelisiniz. Hedeflediğiniz kitlenin ilgisini çekemeyecek konularda içerikler hazırlıyorsanız bu zaman kaybı anlamına gelmektedir. Bu tip bir durumda kaybedeceğiniz şey sadece zaman olmayacaktır. Harcadığınız enerji ve gösterdiğiniz çaba hedefinizden çok uzakta seyir etmenizi sağlayacaktır. Sonuç olarak, markanıza zarar verebilme veya markanızı yanlış tanıtabilme problemleriyle karşı karşıya kalırsınız.

Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek konuları veya başlıkları araştırmadan ve analiz yapmadan belirlemek çok zordur. Geçmiş dönemlerde ürettiğiniz içeriklerin rakamsal analizi yaparak kitlenin bu içeriklere ilgi duyup duymadığını belirleyebilirsiniz. İlgi çekici olduğunu fark ettiğiniz konu başlıklarına yakın konular seçerek kitleye yeni fikirler sunabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap