A-Z MailChimp Türkçe Sözlük

E-posta pazarlamacılığı kampanyalarınız kapsamında MailChimp kullanmaya karar verdiyseniz bazı teknik terimler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. MailChimp kullanımı konusunda size yardımcı olabilmek adına yayınlanmış olan resmi sözlüğü Türkçeleştirmeyi uygun gördüm. Burada yer alan bilgiler resmi sözlükteki bilgilerden fazlası olmasa bile bu hizmetten maksimum verim alabilmeniz için işinizi kolaylaştıracaktır.

mailchimp-turkce-sozluk

A

A/B Test

Oluşturmuş olduğunuz bir kampanyanın üç farklı varyasyonunu test edip en iyi seçeneği bulmanızı sağlayan kampanya türüdür. Konu satırları, isimler, içerik ve gönderme zamanları test edilebilir.

Abuse complaint

Kötüye kullanım şikayeti anlamına gelir. E-postanızı alan kişiler e-postanızı “Gereksiz” olarak bildirdiklerinde bu uyarıyı alırsınız. Kötüye kullanım şikayeti kullanıcıların otomatik olarak abonelikten çıkmasını sağlar ve bu kişiler artık e-posta kampanyanızın bir parçası olamazlar.

Account notifications

Hesabınız hakkında genel e-posta bildirimleri anlamına gelir. Hesap bildirimleri, hesapa yarları kısmında yer alan bilgilerden ve verilen izinlerden ibarettir.

Admin

Hesabınızın değiştirilebilir olan alanlarına tam erişim izni bulunan kullanıcı türüdür. Bu izne sahip kullanıcılar, yeni kullanıcı oluşturabilir, ödeme bilgilerini değiştirebilir veya hesabı kapatabilir. Hesap sahipleri varsayılan olarak bu yetkiye sahiptir ve dilerlerse aynı yetkiye sahip farklı kullanıcılar ekleyebilirler.

Advanced forms

Bir listenin kayıt formuna ait farklı bir versiyondur. Bu versiyonda HTML kodları düzenlenebilmektedir.

Affiliate Marketing

Performans odaklı bir pazarlama türüdür. Markalar, bireyleri getirdikleri ziyaretçi veya müşteri başına ödüllendirirler.

API

Açılımı uygulama programlama arayüzü şeklindedir. Bir uygulama programlama arayüzü, web programlarının birbiriyle sadece bir kod kullanımı aracılığıyla bağlantı kurmasını sağlarlar. MailChimp API anahtarlarını kullanarak çeşitli farklı uygulamalarla bağlantı kurabilir ve etkileşimli çalışabilirsiniz.

Archive bar

Bir kampanyaya ait arşiv sayfasının üst kısmında yer alan bilgilendirme çubuğudur. Ayarlar kısmından kapatılıp açılabilir.

Archive page

Kampanyanın üst kısmında yer alan bağlantıya tıklandığı zaman kampanyanın genel görünümü hakkında bilgi alınan alandır. Merge etiketleri kullanılarak gösterilen bilgiler farklılaştırılabilir.

Authentication

E-postanız için bir tür kullanım lisansı özelliğini taşır. İlgili e-postanın gerçek sahibi olduğunuzu belirten takip edilebilir bir tanımlayıcıdır.

Author

Kampanya, şablon ve otomasyon akışı oluşturabilen, düzenleyen ve silebilen kullanıcı türüdür. Bu kullanıcı türünün raporlara ait genel bakışlara göz atma yetkisi vardır.

Auto-convert video

Campaign Builder içerisinde yer alan bir seçenektir. RSS içeriğinde yer alan gömülü videoları arar ve videoları otomatik olarak bağlantılı ekran görüntülerine dönüştürür.

Auto-post

MailChimp’e sizin adınıza diğer uygulamalarda veya sitelerinde gönderi paylaşma yetkisine sahip olma imkanı tanır.

Auto-translate

Bir listenin kayıt formlarını ve cevap e-postalarını abonenin tarayıcısında yer alan dil ayarlarına göre otomatik olarak çeviren bir özelliktir.

Auto-update

Bir dosya içe aktarıldığı zaman listenizde yer alan abone bilgilerinin otomatik olarak güncellenmesini sağlayan bir yöntemdir.

Automation

Bir gönderme etkinliği kapsamında e-posta serileri oluşturmanızı sağlayan ücretli bir özelliktir. Oluşturduğunuz e-postalar belirli zaman içerisinde abonelere ulaştırılır.

Autoresponder

MailChimp’te yer alan bu terim Automation terimiyle aynı anlama gelir. Eskiden bu isimle anılan özellik artık yenilendiği için Automation ismi geçerlidir.

B

Badge

MonkeyRewards programıyla ilişkili MailChimp logosudur. Forever Free adını taşıyan ve sürekli ücretsiz kullanım planlarının yer aldığı seçenekler için gerekli olduğu kadar isteğe bağlı ücretli planlar için de kullanışlıdır.

Banded template

E-posta tasarlama şablonudur. Sayfa boyunca uzanan bir renk grubuna sahip olan bu şablonlar aynı zamanda alt kısım bilgilerini de içerir. Bu tür reklam gruplarına sahip olmayan şablonların genelde tek renkli olmaktadır.

Batch delivery

Kampanyanın yığınlar halinde gönderilmesini sağlayarak gönderen kişinin sitesine olan trafik yükünü azaltır. Sitede oluşabilecek yoğun trafik hatalarını engellemek adına iyi bir gönderim yöntemidir.

Black list

Bir e-posta servis sağlayıcısı veya gereksiz mesaj filtresi tarafından engellenen e-posta veya IP adresleri listesidir.

Bounce

Bunlar gelen kutusuna ulaşamayan adreslerle ilgili bilgiler verirler. Bir e-posta burada yer aldığı zaman hafif veya sert olarak nitelendirilerek sınıflandırılır.

C

Campaign

Listenize gönderdiğiniz e-postadır. Listeye gönderilen her e-posta ayrı bir kampanya olarak ele alınır. Bir reklam kampanyasının aksine MailChimp kampanyaları tek örnekli olarak yönetilir.

Campaign Builder

MailChimp üzerinden e-posta kampanyası oluşturma, tasarlama ve gönderme imkanı sunan bir araçtır. Bu araç sizi birçok farklı adımdan geçirir. Liste seçme, kampanya bilgisi girme, şablon seçme, içerik ekleme ve gönderme gibi adımlarla kampanyanızı kolayca oluşturabilirsiniz.

CAN-SPAM Act

Yasal ve yasal olmayan ticari e-postalar arasındaki farklıkları belirleyen ve 2003 yılında oluşturulmuş temel yasal prensipleri ortaya koymaktadır.

Chimp Chatter

Hesabın ana panelinde yer alan, son kampanyalar, listeler ve abone eylemleri hakkında bilgilere tek bir noktadan bakmanızı sağlayan hızlı bir genel bakış seçeneğidir.

Classic Template

Önceden tasarlanmış olan bir e-posta şablonudur. Klasik şablonlar size önceden belirlenmiş düzenler ve stiller sunarlar, içerik alanları ise düzenlenebilir şekildedir.

Cleaned

Sert veya hafif bir sekmeye sahip olan, bunun sonucunda abone listenizden çıkarılan e-posta adresleri için kullanılan terimdir.

Clear styles

Campaign Builder içerisinde yer alan tasarım adımında yer alan bir seçenektir. Seçili olan metni düz metin haline dönüştürür. Böylece ilgili metin yeniden düzenlenebilir hale gelir.

Click

Bir kampanya için tıklama takibi etkinleştirildiği zaman MailChimp’in izleme bilgisi her URL adresine eklenir. Bir kampanya içerisinde yer alan takip edilen bağlantıya tıklandığı zaman bu izleme bilgisi kullanıcıyı önce MailChimp sunucularına ardından arzu edilen adrese ulaştırır. Bu yönlendirme bir tıklama olarak kampanyanın verilerine işlenmiş olur.

Click Map

Genel ve RSS kampanyaları için var olan bir raporlama özelliğidir. Bir kampanyanın içerisinde yer alan bağlantı düzenini ve bu bağlantılara tıklanma oranını gösterir.

Click Performance

Tıklama performansı adını taşıyan bu raporlama özelliği bir bağlantı için gerçekleştirilen tekil tıklama ve toplam tıklama arasındaki kıyaslamayı gösterir. Merge etiketleri kullanılarak oluşturulan bağlantılar izlenmez ve kampanyanın tıklama raporuna eklenmez.

Click Rate

Bir kampanya içerisinde yer alan tıklama miktarının listede yer alan gönderilen kişi sayısına oranını belirtir.

Conditional Merge Tags

Koşullu birleştirme etiketleri anlamına gelir. Koşullara bağlı olarak abonelere gösterilen dinamik içeriği oluşturmak için kullanılan özel metin ve karakter setlerinden oluşur.

Conversations

Hesap kullanıcılarının kampanyalara yorum yapabilmesini ve MailChimp dışından yazışmalara katılabilmesini sağlayan bir özelliktir.

Credits

Belirlediğiniz planlar için kullanabileceğiniz ödeme birimidir. Bir e-posta pulu gibi çalışırlar. Bir kredi, bir aboneye gönderilen bir e-posta anlamına gelir.

CSV

MailChimp’e abone aktarmak ve tablo verilerini saklamak için kullanılan dosya türüdür.

Custom-Coded Template

Oluşturulmuş özel HTML e-posta şablonlarına verilen genel isimdir. Bu şablonları MailChimp’te oluşturabilir veya MailChimp’e dışarıdan aktarabilirsiniz. Campaign Builder içerisindeyken kodu yapıştırabilir veya HTML dosyasını yükleyebilirsiniz.

D

DKIM

Açılımı DomainKeys Idenfitief Mail şeklindedir. Belirli bir alan adını bir e-posta adresiyle eşleştirerek bir kişinin veya organizasyonun mesaj için sorumluluk sahibi olmasına izin verir.

DMARC

Açılımı Doman-based Message Authentication, Reporting and Conformance şeklindedir. E-posta alıcılarının SPF ve DKIM kullanarak e-posta doğrulamasını gerçekleştirme şeklini standart hale getirir.

DNS Record

Açılımı Domain Name System şeklindedir. Alan adlarını ve haritalarını belirlenen IP adresleriyle eşleştiren bir isimlendirme sistemidir.

Domain Keys

E-posta doğrulama sistemidir. Gönderenin DNS alan adını doğrulayarak mesaj doğruluğunu kanıtlamak için tasarlanmıştır.

Double opt-in

Bir kullanıcının kayıt formunun doldurup listenize abone olmasından sonra bir doğrulama e-postası almasını sağlayan iki adımlı abonelik seçeneğidir.

Downgrade

Ücretli bir plandan sürekli ücretsiz plana geçiş anlamına gelir. Daha düşük bir plana geçiş yapmak hesabınız aktif kaldığı sürece mümkün olabilmektedir.

Drag and Drop Template

Özelleştirilebilir e-posta şablonudur ve MailChimp’in sunduğu sürükle bırak editörü yardımıyla oluşturulabilir. Bu şablonlarda içerik bloklarını hareket ettirme, kopyalama, ekleme ve silme gibi imkanlara sahip olursunuz. Bu şablonlar tüm cihazlar için iyileştirilmiş şekilde oluşturulmaktadır.

Dynamic Segment

Bir listenin tekrar kullanılabilir ve düzenlenebilir bölümüdür. Dinamik bölümler aboneler bilgilerini değiştirdiğinde veya bölümleme kriterlerini karşılayan yeni aboneler listenize dahil olduğunda güncel hale gelir.

E

E-Commerce features

MailChimp içerisinde yer alan e-ticarete yönelik özelliklerdir. MailChimp üyeliğinize otomatik olarak abonelik satın alma işlemi ekler. Sadece belirli e-ticaret entegrasyonları içerisinde çalışmaktadır.

Eepurl

EepURL, MailChimp’in sahip olduğu dahili URL dönüştürücüdür. Bu özellik uzun ve karmaşık bağlantıları kısa bağlantılarla değiştirir. MailChimp, EepURL özelliğini pek çok uygulamada ve sitede kullanmanıza imkan tanır. EepURL özelliğine ait kayıtlardan insanların oluşturduğunuz kampanyalara nereden erişim sağladığını görebilirsiniz.

Email Beamer

Sıradan bir e-posta istemcisi üzerinden bir e-posta aktarmak için özel adres kullanmanıza izin veren bir kampanya oluşturma yöntemidir.

Email Client

E-postalarınızı görüntüleyip yönetebildiğiniz bir masaüstü program veya web uygulamasıdır. Apple Mail, Gmail, Outlook, Yahoo Mail ve Hotmail verilebilecek en popüler örneklerden bazılarıdır. E-posta istemcisi olarak hizmet veren servislerin günlük maksimum 500 e-posta gönderme gibi limitleri bulunmaktadır. Daha fazla e-posta göndermek istediğiniz zaman ise MailChimp gibi e-posta hizmet sağlayıcıları size yardımcı olabilir.

Email Designer

Campaign Builder aracının içerisinde yer alan ufak bir araçtır. Kampanyaların esnek ve özelleştirilebilir tasarıma sahip olmasını sağlayarak sürükle bırak modülü üzerinden oluşturulmasını sağlar.

Email Genome Project

MailChimp kullanıcılarını, yönettikleri aboneleri ve her gün gönderdikleri mesajları tarayan bir uygulamadır. Bu uygulamanın temel amacı Omnivore adını taşıyan kötüye kullanım algoritmasının geliştirilmesini sağlayarak e-postaların teslim edilebilirlik oranını yükseltmektir.

Embed Form

Bir siteye eklenebilecek gömülü yapıda kayıt formudur.

ESP

Açılımı Email Service Provider şeklindedir. E-posta hizmet sağlayıcısı olarak tanımlanabilecek bu kısaltma toplu e-posta hizmetlerinden ve e-posta pazarlama araçlarından faydalanılmasını sağlayan markalara verilen genel bir isimdir.

Event Trigger

Abonelerin kayıt tarihleri, bir ürünün satın alım tarihi veya abonenin doğum gibi özel tarihleri kayıt altında tutan bilgi deposudur. Bu bilgi deposu sayesinde abonelere otomatik e-postalar gönderilebilmesi mümkün hale gelmektedir.

F

Filter

Kampanyalar, raporlar ve otomasyon çalışma alanında yer alan bir araçtır. Kampanyaların durum, tür veya liste bazında görüntülenmesini kolaylaştırır.

Final Welcome Email

Kullanıcı listeye katılmayı onayladığı zaman MailChimp tarafından gönderilen otomatik bir mesajdır. Varsayılan ayarlarda kapalıdır. İsteğe bağlı olarak açılabilir.

Forever Free

MailChimp tarafından sunulan basit ücretsiz üyelik planıdır. Aylık 12,000 e-posta gönderebilir ve bir üyeliğin tüm listelerinde maksimum 2,000 aboneye sahip olabilirsiniz. Tüm yeni üyelikler otomatik olarak bu plana dahil edilirler.

G

Geolocation

Bir kampanya faaliyetinden veya listeye abonelik işleminden elde edilen aboneye ait yer ve zaman dilimi bilgileridir. Bu bilgiler MailChimp’te yer alan Timewarp özelliğinde ve abonelerin profillerinde kullanılır.

Goal

Hedef takip kodunun yüklendiği bir site için abonelerin kampanyalardaki faaliyetlerini takip eden özelliktir. Abonelerin faaliyetleri takip edilirken belirli Bölmeler oluşturulabilir.

Google Analytics

Bir sitenin trafiği, trafik kaynağı, dönüşüm ve satış miktarı hakkında bilgi sunan bir Google hizmetidir.

Group

Aboneleri belirli ilgi alanları veya tercihlere göre bir araya getirebilme imkanı sunan özelliktir. Bir grupta, grup adı ve grup ismi gibi bilgiler yer alır.

Group Name

Bir grup başlığında yer alan alt grup ismidir.

Group Title

Grup isimleri için belirlenmiş grup başlığıdır.

H

Hard Bounce

Sert sekme olarak ifade edilebilir. Bir e-postanın iletimi konusunda sonucun başarısız olduğunu bildirir. Bir sert sekme yaşandığı zaman MailChimp listenizdeki ilgili aboneyi otomatik olarak listeden çıkarır.

High-Volume

Her ay milyonlarca e-posta gönderen üyeler için belirlenmiş özel ödeme planıdır. MailChimp’in satış departmanı sizinle özel olarak ilgilenerek bu planı oluşturur.

I

Inbox Preview

Bu özellik sayesinde müşterilerinizin göndermiş olduğunuz HTML içeriğe yaklaşımlarını hızlı ve kolay bir biçimde görebilirsiniz.

Industry

Hesabınızla bağlantılı olan iş alanıdır.

Industry Average

Bu kısım hesabınız için belirlediğiniz sektörde ortalama bildiri yüzdelerini gösterir.

ISP

İnternet servis sağlayıcısı kavramının kısaltılmışıdır. İnternet erişimi sağlayan telefon ve telekomünikasyon firmalarını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

L

List

Markanızın göndereceği e-postaları kabul eden abonelerin dahil edildikleri alandır. MailChimp içerisinde bu alan liste olarak ifade edilir.

List Average

Bir kampanya ile aynı listeye gönderilen diğer kampanyaların abone etkileşimi açısından durumunu gerçek zamanlı olarak gösteren özelliktir.

List Growth

Oluşturduğunuz listeye ait abone miktarının artışını veya azalışını grafiksel olarak gösterir.

List ID

Belirli entegrasyonlar, eklentiler ve bileşenler içerisinde kullanılması için listenize ait özel tanımlama kimliğidir.

M

MailChimp Subscribe

Bir iPad veya Android tablet için birden fazla abonelik formu oluşturmanızı sağlayan bir MailChimp uygulamasıdır.

Manager

Kampanya oluşturma ve gönderme, liste aktarma ve abone seviyesinde raporları görme yetkisine sahip kullanıcı türüdür. Bu kullanıcı türü dışarı liste aktaramaz, ödeme bilgilerine ulaşamaz veya hesabı kapatamaz.

Mandrill

Kişiselleştirilmiş, birebir e-ticaret e-postaları veya otomatik e-posta işlemleri için kullanılabilen güçlü bir iletim uygulama programlama arayüzü olarak bilinir.

Merge Tags

Dinamik ve kişiselleştirilmiş bir kampanya içeriği için kullanılabilir liste odaklı bir sistemdir. İzin hatırlatma, sanal kartvizit, harici web içeriği veya abone bilgileri gibi bir sistemdir.

Mobile Styles

Campaign Builder içerisinde yer alan Design sekmesi içerisinde bir seçenektir. Bu seçenek sayesinde bir mobil cihazdan görülen kampanya içeriğinin daha akıcı ve düzgün olması sağlanabilir. Hazır oluşturulmuş kampanya şablonları içerisinde mobil uyumluluk vardır ama isterseniz bu uyumluluğu biraz daha özelleştirebilirsiniz.

Modal

Bir kullanıcı, tamamlanması için ikincil bir eylem gerektiren işlem yaptığında açılan açılır penceredir.

MonkeyRewards

Oluşturduğunuz e-posta kampanyalarının alt kısmında MailChimp rozeti göstererek gerçekleştirdiğiniz satın alımlardan puan kazanmanızı sağlayan bir programdır. MonkeyRewards rozetleri ücretsiz planlardan gönderilen tüm e-postalarda yer alır ama ücretli planlarda isteğe bağlıdır.

Monthly Plan

30 günlük kullanım periyotu sonunda en yüksek toplam abone miktarına bağlı olarak belirlenen aylık ödeme planıdır. Aylık planlar ücretli hesaplardan daha fazla özelliğe sahiptirler.

O

OAuth2

Google Apps gibi diğer hesaplara ait bilgilerle MailChimp’e giriş yapmaya çalıştığınızda kullanılan yetkilendirme yöntemidir. Tekrar tekrar üyelik bilgilerini girmek ile uğraşmadan iki hizmeti birbirine bağlamak için kullanılan bu yöntem güvenliği ve kullanılabilirliği iyileştirmektedir.

Omnivore

MailChimp tarafından kullanılan kötüye kullanımı engelleme özelliğidir. Bu özellik, sistemi temiz tutmak için gönderilen binlerce e-posta içerisinden elde edilen bilgilere dayanarak kampanyalarda ortaya konacak kötü davranışları önceden tahmin etmeye çalışır.

Open

Oluşturulan kampanyanın abone tarafından açıldığını ve görüldüğünü bildiren istatistiktir. Bir e-posta açıldığında görsel ögeler yüklenirken görünmeyen bir açık takip grafiği aktif hale gelir. Grafik her aktif hale geldiğinde e-postaların açıldığına yönelik istatistiksel veri işleme alınmış olur.

Open Rate

Gönderilen her kampanya için e-posta açılma oranı hesaplanır. Bu oran kampanyanın açılış sayısının kampanyayı alan kişiye bölünmesiyle hesaplanır.

Opt-in

Bir listeye dahil olmak isteyen kişinin izin talebi anlamına gelir.

Owner

Bir hesabın birincil iletişim ve yönetim bilgilerine sahip olan kişidir. Bu kişi diğer kullanıcıların yetkilerini sınırlandırabilir. Gerek duyulduğu zaman bir hesap başkasına devredilebilir.

P

Pay As You Go

Aylık ödeme planından farklı olarak göndermek istediğiniz e-posta miktarı kadar kredi satın almanızı sağlayan bir ödeme planıdır. Bu ödeme planında yer alan özellikler ücretsiz üyelikten çok daha fazladır.

Permission

Bir abonenin düzenli olarak sizden e-posta almasını kabul etmesi anlamına gelen izin durumudur. Aboneler bir form üzerinden listenize katılmayı kabul ettikleri zaman MailChimp belgeleri bu onayı kullanıcıya sunmuş olur.

Permission Reminder

Gönderilen her e-postanın alt kısmında yer alan ve aboneye ilgili e-postayı neden aldığını belirten metindir. Bazen ise listeye nasıl katıldıklarına yönelik bilgiler içerir. İzin hatırlatıcısı liste hazırlanmaya başladığında oluşturulmuş olur.

Personalize

Abonelere bireysel olarak hitap eden içerikleri ifade etmek için kullanılır. Campaign Builder içerisinde alıcı kısmında kullanıldığı zaman e-posta adreslerinin yanında isimleri yazar.

Plain Text

Herhangi bir şekilde görsel, zengin metin biçimlendirmeleri veya linkler içermeyen kampanya türüdür. Bu en basit kampanya türüdür. Kampanyayı nasıl oluşturduysanız alıcının e-posta adresinde o şekilde gözükür.

Popup Preview

Campaign Builder içerisinde yer alan onay aşamasında yaptığınız çalışmaya genel bir bakış atmanızı sağlayan açılır pencere biçimde gözden geçirme yöntemidir.

Post-Sending List Actions

Automation serileri içerisinde aboneler e-posta aldıktan sonra onları yeniden organize etmek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Örneğin bu özelliği kullanarak aynı listede yer alan abonelerden birini bir gruptan diğerine taşıyabilirsiniz.

Pre-header

Bu içerik bloku önceden hazırlanmış kampanya şablonlarının üst kısmında çıkar ve genellikle harekete geçirici mesaj veya e-posta içeriğinin başlığı olarak kullanılır. Söz konusu içerik abone e-postayı görüntülerken konu satırını takip eder.

Preview Mode

Campaign Builder içerisinde yer alan Preview & Test menüsünün içerisinde bir seçenektir. Bu seçenek sayesinde oluşturduğunuz kampanyanın masaüstü veya mobil cihazlarda nasıl görüntülendiğini görebilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz abone bazlı etiketlemeleri kullanarak içeriğin belirli abone grupları tarafından nasıl görüntüleneceğini görebilirsiniz.

Publicity Settings

Liste bazlı bir ayardır ve oluşturduğunuz kampanyaların MailChimp tarafından geliştirilen araçlar aracılığıyla listenizde olmayan insanlar tarafından bulunabilmesini sağlar.

Q

QR Code

Abonelerin bir özel teklif kuponuna, üyelik sayfasına veya diğer web sayfalarına erişebilmesini sağlamak için kampanya içerisine yerleştirilebilen dinamik olarak oluşturulan görseldir.

R

Regular

Görseller, zengin metin biçimleri ve linkler içeren e-posta kampanyalarıdır. Ancak e-postaları HTML olarak görüntülemek istemeyen aboneler için gönderdiğiniz e-postanın sadece metin şeklinde görüntülenmesini sağlayabilen bir özelliğe sahiptir.

Replicate

Bir şeyin kopyasını yapmaktır. MailChimp içerisinde kampanyaları veya listeleri kopyalayarak onların içeriklerini ve ayarlarını yeniden kullanabilirsiniz.

RESTful

REST, bir tür API mimarisi stilidir. Bu tür uygulama programlama arayüzleri bir sayfayı, nesneyi veya kaynağı getirmek için HTML fiillerini kullanmaya dayalı olarak çalışır. MailChimp’in API 3.0 fonksiyonu bu şekilde çalışır.

Review

MailChimp sistemine ulaşan tüm listelerin kullanım şartlarına uygunluk açısından kontrol edilme işlemine verilen isimdir. MailChimp bu süreci e-postaların izinli bir biçimde gönderilmesini veya alınmasını sağlama konusunda emin olmak için gerçekleştirir.

ROI

Anlamı yatırımın geri dönüşüdür. MailChimp ile oluşturduğunuz kampanyalara ait bedellerin, Google Analytics hedefiniz veya sitenizde yer alan diğer e-ticaret satış hedeflerinizle kıyaslanmasıyla hesaplanır.

RSS-Driven

Oluşturduğunuz kampanyada yer alan içeriğin otomatik olarak blog içeriği tarafından beslenmesini ve günlük, haftalık veya aylık olarak aboneye iletilmesini sağlayan bir kampanya türüdür.

S

Saved Segment

Bir listeye ait yeniden kullanılabilir bölümlerdir. Bölümler statik veya dinamik olabilir.

Segment

Belirli alana özgü bilgi paylaşılmasını sağlayan abonelerin bulunduğu liste bölümleridir.

Send Time Optimization

Abonelerin tıklama detaylarına bakarak günün en iyi zamanında kampanyanızı göndermenizi sağlayan özelliktir.

SenderID

E-posta dolandırıcılığına engel olmak amacıyla SPF fonksiyonu içerisinde gönderenin IP adreslerini kontrol eden bir e-posta onaylama sistemidir.

Signup Source

Bir abonenin listeye katılma yoluna yönelik bilgidir.

Social Profiles

Sahip olduğunuz abonelere ait herkese açık bilgilerin toplanmasını sağlayan ücretli bir ek hizmettir. Abonelerin yaş, cinsiyet ve sosyal medyadaki varlıkları üzerinden elde edilen bilgilerle hedeflenebilir e-postalar göndermenize olanak tanır.

Social Share

Bir kampanyaya ait kısaltılmış URL adresinin gözükmesini, kısaltılmış URL ile tweet edilmesini, Facebook’ta paylaşılmasını sağlayan kampanyalar gönderilmesine imkan tanıyan bir özelliktir.

Social Stats

Sosyal paylaşım etiketleri veya arşiv barına sahip olan bir kampanya otomatik gönderme yoluyla Facebook’ta paylaşıldığı zaman her beğeninin ve arşiv tıklamasının raporlanmasını sağlayan özelliktir.

Soft Bounce

Hafif sekme geçici olarak yaşanan bir teslim sorununu belirtir. Alıcının gelen kutusu doluysa, sunucularda sıkıntı varsa veya alıcı tatildeyse bu tür bir uyarı alırsınız. MailChimp bu adreslere tekrardan e-posta göndermeye çalışır ancak beş başarısız gönderim denemesinin ardından hafif sekmeyi otomatik olarak siler.

Spamassassin

E-posta gereksiz mesaj filtresini belirlemek ve değerlendirmek için kullanılan içerik eşleştirme yöntemiyle çalışan bir bilgisayar programıdır.

Spamcop

Alıcıların istemedikleri halde e-posta gönderenleri rapor etmesini sağlayan bir e-posta raporlama hizmetidir. Bu tür adreslerin IP adresleri kontrol edildikten sonra gerekli adımlar atılır.

Spamhaus

Gereksiz e-posta gönderilerini ve kaynaklarını takip eden kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyondur. Organizasyonun amacı gereksiz e-postalarla mücadeleye katkı sağlamaktır.

SPF

Gönderen İlke Çerçevesi olarak tanımlanır. Gönderen kişinin IP adresini kontrol eden bir sistemdir ve amacı e-posta dolandırıcılığına engel olmaktır.

Static Segment

Tekrar kullanılabilir ama düzenlenemeyen liste bölümüdür.

Subscriber

Sizden e-posta almayı kabul eden ve listenize katılan kişiye verilen tanımlayıcı isimdir.

Suspension

Uygunluğa bağlı olarak MailChimp hesabınızda geçici süreyle yaşanan bekletilmeleri ifade etmek için kullanılır.

T

Tab Delimited

Sekmeli veriler için basit metin biçimi ve aynı zamanda MailChimp’e abone aktarımında tercih edilen dosya türüdür.

Template

Yeni bir kampanyanın başlangıcını oluşturan bir HTML dosyasıdır. Bu dosya, kampanyanın içeriğini muhafaza edecek tasarım düzenini ve buna benzer unsurları içerir.

Timewarp

Abonelerin bulundukları zaman dilimine yönelik kullanılabilen bir kampanya ulaştırma yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kampanyalarınızı farklı zaman dilimlerine göre kolayca düzenleyebilirsiniz.

Tiny Letter

Arkadaşlarınıza, hayranlarınıza veya sizi takip edenlere kişisel mesajlar gönderebileceğiniz basit bir e-posta hizmetidir.

Transactional Email

E-posta alıcısının belirli bir etkinliği yerine getirdiğinde aldığı birebir e-postadır.

Transactional Recipient

İşlemsel alıcılar olarak ifade edilebilir müşterilerdir. Bu kişiler e-posta adreslerini sizinle paylaşsalar bile sizden pazarlama anlamında herhangi bir e-posta almak istemeyen kişilerdir. Bu kişilere sadece işlemsel e-postalar gönderilebilir ve bunlar kampanyalara dahil edilemezler.

Tweet Trends

Sahip olduğunuz abonelerin Twitter’da yaptıklarını görmenizi sağlayan bir özelliktir. Kullanabilmek için Twitter entegrasyonu gereklidir.

Twitter Lead Generation Card

Reklamcılara Twitter üzerinden MailChimp liste aboneliği seçeneği tanıyan bir entegrasyondur. Bu servis sayesinde Twitter, ilgili kullanıcının adı, kullanıcı adı ve e-posta adresi bilgilerini otomatik olarak doldurur.

Twitter Tailored Audience

MailChimp abonelerine ait e-posta adreslerini Twitter kullanıcılarıyla eşleştiren bir entegrasyondur. Bu sayede onlara daha uygun ve hedeflenmiş tweetler gönderebilirsiniz.

U

Unique Clicks

Bir kampanyada yer alan linke tıklanma verisini her abone için tek bir sefer geçerli sayan istatistiksel kampanya raporudur.

Unique Opens

Bir kampanyanın açılma verisini her abone için tek bir seferli geçerli sayan istatistiksel kampanya raporudur.

User Agent

Abonenin kullandığı tarayıcı, işletim sistemi veya e-posta istemcisi hakkında sunulan bilgilerdir.

User Type

Farklı hesap kullanıcılarına verilen izin seviyesidir. MailChimp’te dört farklı kullanıcı türü vardır: Admin, Manager, Author ve Viewer.

V

Vcard/VCF

Her e-postanın altında yer alan *|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|* etiketiyle kullanılan kartvizittir. Bu kartvizitin içerisinde yer alan bilgi gönderilen listeye göre farklılık gösterir. Kartvizit abonelere e-postayı gönderen kişi hakkında en hızlı bilgiyi ulaştırır.

Verified Domain

Alıcı tarafından erişilebilir olan onaylı ve yetkili e-posta alan adıdır. Onaylı alan adları, bir e-posta alan adına erişimin bulunduğunu belirtir.

Viewer

Bir hesapta yer alan raporları görebilen kullanıcı türüdür. Bu kullanıcı türü abone seviyesindeki raporlara erişim sağlayamaz.

W

Webhooks

Özel geri çağırma etkinlikleri doğrultusunda harekete geçen bir yöntemdir. Geri çağırmalar bir müşterinin uygulama programlama arayüzü uç noktası belirlemesini ve tercih edilen biçimde veri almasını sağlar.

Whitelist

Geçerli alıcıların yer aldığı bir e-posta veya IP adresi listesidir. Bu listeler genellikle alıcıların e-posta almak istedikleri kişileri belirlemelerine kolaylık sağlar.

Workflow

MailChimp’in otomasyon özelliğine ait birincil araçtır. Workflow, bir e-posta veya e-posta serisini paket haline getirerek belirli etkinlikler doğrultusunda harekete geçmelerini sağlar.

WYSIWYG

“Gördüğün elde ettiğin şeydir” anlamına gelen bir kısaltmadır ve sıkça kullanılan bir metin editörü biçimidir. MailChimp’in Campaign Builder fonksiyonu bir WYSIWYG editörüdür.

Z

ZIP File

Birden fazla dosyaları veya klasörlerin kayıpsız sıkıştırılmasını sağlayan dosya biçimidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap