WordPress

WordPress Nedir? WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress nedir? WordPress, PHP dilinde yazılmış açık kaynak kodlu bir site oluşturma aracıdır. Teknik olmayan şekilde belirtmek gerekirse bugün dünya genelinde kullanılan en kullanışlı, en güçlü ve en kolay içerik yönetim sistemidir.

WordPress’i Kim Kullanır?

Web ortamında bir şeyler yayınlamak isteyen herkes WordPress’i kullanabilir. Ünlü bloglar, haber siteleri, müzik siteleri, en başarılı şirketler ve ünlüler WordPress’i kullanmaktadır. Örnek vermek gerekirse teknoloji siteleri Mashable ve TechCrunch, New York Times ve CNN‘in blogları WordPress kullanmaktadır.

WordPress’i başka kimlerin kullandığını görmek istiyorsanız WordPress’in Vitrin kısmına göz atarak burada hangi ünlü isimlerin veya organizasyonların WordPress kullandığını görebilirsiniz.

WordPress’i nasıl kullanmaya başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. WordPress tamamen ücretsizdir. Onu WordPress.org adresinden indirebilir veya WordPress.com adresinden hazır bir biçimde kullanabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden WordPress kullanmaya başlamak istiyorsanız ilk olarak WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklılıkları öğrenmelisiniz.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark

WordPress kullanmaya yeni başlayacaksanız WordPress.org ve WordPress.com arasında ne farkın olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. WordPress.com ve WordPress.org arasındaki en büyük farklılık aslında siteyi barındırma durumudur.

WordPress.org kullanırsanız blogunuzu veya sitenizi kendi çözümleriniz ile barındırmanız gerekmektedir. WordPress.org kullanmanız durumunda WordPress yazılımını bir web sunucusuna indirmeli ve yükleyip çalıştırmalısınız.

WordPress.com kullanırsanız tüm bu işlemlerle onlar ilgilenmektedir. Yazılımı indirmenize, sunucu masrafı ödemenize veya sunucuyu yönetmenize gerek yoktur.

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki diğer farklılıklar ihtiyaçlarınızdan kaynaklanmaktadır. Blogunuz için herhangi bir masraf yapmak ve yönetim gibi bir derdiniz olsun istemiyorsanız WordPress.com kullanmak sizin için yeterli olacaktır. WordPress.com’un kullanılması ve temel ayarlarının yapılması oldukça basittir.

WordPress.com kullanmaya karar verdiyseniz bazı dezavantajlarla karşılaşabilirsiniz. Blogunuz veya siteniz için belirlemiş olduğunuz ismin sonuna “wordpress.com” şeklinde uzantı gelecektir. Kendinize ait özel temayı kullanamazsınız, eklenti yükleyemezsiniz veya sitenizin PHP kodunu değiştiremezsiniz.

WordPress.com kurulu kullanmak ama bu sınırlamalarla uğraşmak istemiyorsanız ücretli yükseltmeler yapabilirsiniz. Ücretli yükseltmeler yapmanız durumunda belirlemiş olduğunuz ismi “wordpress.com” olmadan kullanma şansını elde edebilirsiniz, özel temalar arasından seçim yapabilirsiniz veya sitenizde reklam yayınlama imkanına sahip olabilirsiniz.

WordPress.org adresinden WordPress’in indirilebilir halini kullanmanız durumunda siteniz üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz. Tam kontrol durumu daha fazla sorumluluk gerektirmektedir.

WordPress’i bu şekilde kullanmanız durumunda belirlemiş olduğunuz alan adını özgürce kullanabilir, eklenti veya teme yükleyebilir, sitenizin kodunda değişiklik yapabilir ve diğer pek çok imkana sahip olabilirsiniz. WordPress’in vitrin kısmında yer alan sitelerin büyük bir kısmı WordPress.org kullanmaktadır.

WordPress Giriş Sayfası

Sunucu hizmeti aldıktan sonra kurulumunu gerçekleştirmiş olduğunuz WordPress sitenize giriş yapabilmek için iki farklı URL’yi kullanabilirsiniz. Bu URL’ler her ne kadar değiştirilebilir olsa bile standart olanlar aşağıdaki gibidir:

 • https://sizinadresiniz.com/wp-login.php
 • https://sizindresiniz.com/wp-admin

Bu adreslerde “sizinadresiniz.com” yazan yere kendi sitenizin adını (örneğin timurdemir.com.tr) yazarak WordPress sitenize giriş yapmaya çalışabilirsiniz.

WordPress giriş ekranında WordPress kurulumu sırasında belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi kullanmalısınız. WordPress siteniz kullanmakta olduğunuz şifreyi unutmanız durumunda “Parolanızı mı unuttunuz?” diyerek bir şifre hatırlatma e-postası almaya çalışabilirsiniz. Bu e-posta üyeliğinizin bulunduğu e-posta adresine gönderilecektir.

WordPress Başlangıç Sayfası

WordPress başlangıç sayfasına ulaşmak için öncelikle sitenize giriş yapmalısınız. WordPress sitenize giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek olan ilk sayfa WordPress başlangıç sayfasıdır. Sitenizi yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm ayar ve düzenleme noktaları burada yer almaktadır. Başlangıç sayfasında yer alan sekmelerin her birisinin ne olduğunu öğrenirseniz onu yönetmeyi kolayca başarabilirsiniz.

Sitenize ilk kez giriş yaptıktan sonra hemen üst kısımda WordPress’in hoş geldiniz mesajını ve size yardımcı olabilecek linkleri görebilirsiniz.

Daha sonra dikkatinizi çekecek olan kısım “Bir bakışta” şeklindeki yerdir. Burada kaç yazıya, sayfaya, kategoriye, etikete ve yoruma sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Hemen alt kısmında ise onay bekleyen yorumları ve onaylanmış yorumları görebilirsiniz. Yine bu kısımda sitenize kullandığınız temayla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

“Son yorumlar” kısmı size sadece gelen son yorumları göstermektedir. Buradan hızlı bir biçimde yorumlar onaylayabilir veya yorumların onayını kaldırabilirsiniz. Dilerseniz yorumlara cevap verebilir, onları düzenleyebilir, onları istenmeyen kısmına veya çöpe taşıyabilirsiniz.

“Hızlı taslak” kısmı başlangıç sayfasından doğru yeni yazılar hazırlamak veya onları taslağa dönüştürmek konusunda size yardımcı olacaktır. Hızlı bir biçimde içerik yayınlamak istiyorsanız bu kısmı kullanabilirsiniz. Onun dışında geriye kalan yazı işlemlerini doğrudan geniş kapsamlı yazı editörünü kullanarak yapmalısınız.

WordPress başlangıç sayfasında bunlar dışında dikkatini çekecek en önemli kısım sol tarafta yer alan dikey ve menü ve onların sunduklarıdır. Bu menüde yer alan kısımların her birisi WordPress sitenizde farklı alanlara çıkmaktadır. WordPress sitenizde yer alan yazılara, sayfalara, yorumlara, temalara, kullanıcılara, araçlara ve ayarlara bu menüden erişim sağlayabilirsiniz.

WordPress Yönetici Çubuğu

WordPress yönetici çubuğu sitenize giriş yaptıktan sonra üst kısımda çıkan siyah renkli bir bir hızlı erişim noktasıdır. Bu noktadan yola çıkarak sitenizin birçok kısmını yönetmeyi başarabilirsiniz. Bu araç çubuğu siz sitede nerede olursanız olun orada gözüken yapıdadır.

Yönetici çubuğunun en sol tarafından WordPress logosu vardır. Bu logoya gelmeniz durumunda WordPress ile ilgili çeşitli bilgilerin bulunduğu linklere ulaşabilirsiniz. WordPress konusunda hazırlanmış olan kılavuzlara bu kısımdan hızlıca göz atabilirsiniz.

WordPress logosunun yanında sitenizin adı yer almaktadır. Bunun üzerine geldiğiniz zaman sitenizin ziyaretçilere görünen yüzünü yani ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki kısımda ise yorumlarla ilgili bildirimleri görebilirsiniz. Sitenize yorum gelmişse burada yorum miktarı belirtilecek şekilde size bilgilendirilme yapılmaktadır.

“+ Yeni” olarak gözüken kısım hızlı bir biçimde sayfa, yazı, bağlantı ve kullanıcı eklemenize yardımcı olmaktadır. Bunların her birisi yine sol dikey menü üzerinden yapılabilecek şeylerdir. Ancak hızlı bir biçimde bu kısımdan işlem yapmak çok daha kolaydır.

En sağ kısımda ise “Merhaba, Kullanıcı” kısımlı bir yer görürsünüz. Buradan profilinize erişebilir veya siteden çıkış yapabilirsiniz.

Birçok insan WordPress yönetici çubuğunun faydalı olduğunu düşünmektedir ancak bazı insanlar bunu devre dışı bırakmak istemektedirler. WordPress yönetici çubuğunun sadece sitenize giriş yaptığınızda gözükeceğini unutmamalısınız. Buna rağmen onu kaldırmak istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Sol dikey menüden Kullanıcılar > Profiliniz kısmını ziyaret ettikten sonra burada “Araç çubuğu” alanında yer alan “Siteyi görüntülerken araç çubuğunu göster” seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırmalısınız. Daha sonra “Profili Güncelle” butonuna basmanız durumunda yönetici çubuğunu kapatmış olursunuz.

WordPress Ayarları

WordPress sitenizin kişiselleştirilmesi için birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu kişiselleştirme işlemlerini yapabilmek ve ayarları detaylı bir biçimde düzenlemek istiyorsanız WordPress ayarları konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

WordPress başlangıç sayfasına girdiğiniz zaman sol dikey menüden “Ayarlar” kısmını görebilirsiniz. Bu kısmın üstüne geldiğiniz zaman alttaki alt sekmeleri görebilirsiniz:

 • Genel
 • Yazma
 • Okuma
 • Tartışma
 • Ortam
 • Kalıcı Bağlantılar

WordPress Genel Ayarlar

WordPress ayarlarınızı düzenlemek için ilk olarak genel ayarlar kısmına göz atmalısınız. “Genel Ayarlar” kısmında göreceğiniz ilk seçenek “Site başlığı” ve “Slogan” olacaktır. Bu başlıkların her birinin siteniz ile uyumlu olmasını sağlamalısınız çünkü bunlar Google arama sonuçlarında gözükmektedir.

 

WordPress varsayılan olarak burada “Bir başka WordPress sitesi” sloganına yer vermektedir. Bunu güncelleyerek sitenizi tanımlayıcı bir slogana yer vermeye çalışmalısınız. Sitenize ait sloganın arama motoru sonuç sayfasında gözükeceğini unutmamalısınız.

Bir sonraki kısımda “WordPress adresi” ve “Site adresi” seçeneklerini görebilirsiniz. Bunların her birisinin aynı kalması genel olarak tercih edilen durumdur. Yeteri kadar bilgi sahibi olmamanız durumunda bunlarda yapacağınız değişiklikler sitenize zarar verebilecektir.

Karşınıza gelecek bir sonraki seçenek “E-posta Adresi” seçeneğidir. Buradaki e-posta adresi yeni kullanıcı kaydı gibi yönetimle ilgili bildirimlerin iletileceği adrestir.

“Üyelik” seçeneğini aktif hale getirirseniz sitenize gelen ziyaretçilerin üyelik almasını sağlayabilirsiniz. Sitenizde üyelik sistemine yer vermek istiyorsanız bu son derece kullanışlı bir seçenektir. Bir sonraki kısımda göreceğiniz “Yeni kullanıcının varsayılan rolü” muhakkak “Abone” olarak kalmalıdır.

“Site lisanı” kısmından sitenizin dilini, “Zaman dilimi” kısmından kullanmak istediğiniz zaman dilimini seçebilirsiniz. Genel ayarlar kısmında yer alan diğer seçenekler ise tarihlerle ilgili ince ayarlardır. Bunlarda istediğiniz şekilde değişiklik yaptıktan sonra “Değişiklikleri kaydet” butonuna basmalısınız.

WordPress Yazma Ayarları

Ayarlar kısmında yer alan bir diğer seçenek “Yazma ayarları” kısmıdır. Burada yapacağınız ayarlar sitenizdeki tüm yazma ve yayınlama kısımlarında geçerli olacaktır.

Burada yapacağınız ayarları seçerken oldukça dikkatli olmalısınız çünkü biçimlendirme ve yetkilendirme konusunda yapacağınız hatalar sitenin genelini etkileyecektir. Bu kısımda varsayılan ayarlara bağlı kalmak veya sadece “biçimlendirme, varsayılan yazı kategorisi, varsayılan yazı biçimi ve varsayılan bağlantı kategorisi” kısımlarında değişiklik yapmak en doğrusudur.

Burada herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra ayarların geçerli olması için “Değişiklikleri kaydet” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

WordPress Okuma Ayarları

Ayarlar kısmında yer alan diğer seçeneklerden birisi “Okuma ayarları” kısmıdır. Bu kısımda yer alan ayarların her birisi site içeriklerinin gösterilme şeklini etkileyecektir.

İlk olarak “Ana sayfa görüntülenmesi” kısmından sitenizin ana sayfasında sabit bir sayfanın veya en son yazılarınız yer almasını sağlayabilirsiniz. Sitenizde birkaç sayfa oluşturduktan sonra onları ön sayfa olarak gösterme şansına sahip olabilirsiniz.

Besleme ayarlarının yer aldığı kısımda yapacağınız değişiklikler sitenizin RSS kaynağını etkileyecektir. Buradan RSS kaynağında gösterilecek maksimum yazı miktarını belirleyebilir ve yazıların özetinin mi tam metin halinin mi gösterileceğine karar verebilirsiniz.

“Arama motoru görünürlüğü” kısmı bu sayfadaki en önemli seçenektir. Sitenizin arama motorları tarafından taranmasını ve indekse eklenmesini istiyorsanız buradaki seçenekte tik işaretinin yer almamasına dikkat etmelisiniz. Sitenizin arama motorları tarafından taranmasını istemiyorsanız “Arama motorlarının bu siteyi indekslemesine engel olmaya çalış” seçeneğine tik atmalısınız.

Okuma ayarları kısmında herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra değişikliklerin geçerli olması için “Değişiklikleri kaydet” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

WordPress Tartışma Ayarları

WordPress’in “Tartışma ayarları” kısmında sitenizin yorumlarını ve siteye gelen bağlantılarını kontrol edecek ayarları düzenleyebilirsiniz.

Buradaki ilk kısım “varsayılan yazı ayarları” seçeneğidir. Burada yer alan üç ayrı ayarda tik işaretinin olması önemlidir. Bu ayarların her birisi diğer bloglar ve blogunuzu takip eden ziyaretçiler ile etkileşiminizi yükseltmeniz konusunda size yardımcı olabilecektir.

Diğer yorum ayarları” seçeneğinde yer alan ayarlar yorumlarınızı yönetme konusunda kullanabileceğiniz ayarlardır. Bu ayarlardan yararlanarak blogunuzdaki ayarları başarılı bir biçimde yönetebilirsiniz. “Şu durumlarda bana e-posta gönder” seçeneği üzerinde yapacağınız değişiklikler doğrultusunda sitenize yapılacak yorumlarda bilgilendirme e-postası almayı tercih edebilirsiniz.

Bir yorum görünmeden önce” kısmındaki ayarlar yorumların sitenizde yayınlanma durumuyla ilgilidir. Buradaki ayarlar sayesinde sitenize yapılan yorumların onaydan geçtikten sonra herkese açık şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum denetimi” kısmında yapacağınız düzenlemeler ile yapılan yorumlarda link olması durumunda onların otomatik olarak beklemeye alınmasını sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak buradaki değer “1” şeklindedir. Yorum yapan bir kişi yorumunda 1’den fazla link yer alması durumunda o yorum otomatik olarak beklemeye alınmaktadır.

Yorumlar için kara liste” kısmını kullanarak sitenize yapılabilecek istenmeyen türden mesajlarla başa çıkabilirsiniz. WordPress oldukça işlevsel olduğu için bu konuda eklentilerden destek almak isteyebilirsiniz. Burada herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Avatar” seçeneği yorumlarda gözükecek görsellerle ilgilidir. Gravatar olarak düzenleme yapmanız durumunda aynı e-postayı kullanarak yapacağınız her yorumda belirlemiş olduğunuz profil fotoğrafınız gözükecektir.

Tartışma ayarları kısmında herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra değişikliklerin geçerli olması için “Değişiklikleri kaydet” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

WordPress Ortam Ayarları

Ortam ayarları” kısmından yazılarınıza eklenecek olan görsellerin boyutunu belirleyebilirsiniz. Aynı boyutta görseller eklemek istiyorsanız buradaki ayarlar fazlasıyla işinizi görecektir. “Dosyalar yükleniyor” kısmındaki seçeneğin tik olacak şekilde kalması sitenize yüklediğiniz görselleri organize edebilmek için size yardımcı olacaktır.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantılar sayfalarınız ve blog yazılarınız ama aynı zamanda kategori ve etiket sayfalarınız için geçerli olmaktadır. Kalıcı bağlantı seçerken dikkatli olmalısınız çünkü bu ayarı en başından yapmalısınız. Bu ayarı daha sonradan değiştirmek sitenizde erişim problemlerine yol açabilecektir.

Burada isterseniz var olan hazır düzenleri tercih edebilir veya kendiniz bir kalıcı bağlantı düzeni seçebilirsiniz. Hangi düzeni seçecekseniz seçin mutlaka varsayılan düzenden farklı bir düzen seçmelisiniz. Sitenizin kalıcı bağlantılarının herkes tarafından anlaşılabilir olmasını sağlamak için “Yazı ismi” seçeneğini tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

WordPress Yazılar ve Sayfalar Farkı

WordPress siteniz için içerik oluşturma söz konusu olduğunda iki farklı içerik türü arasında tercih yapmanız gerekmektedir. Bunlardan ilki “yazılar“, ikincisi ise “sayfalar” kısmıdır. Her ikisinin kullanım şekli oldukça farklıdır.

Bir WordPress yazısı sitenizin blog olmasını sağlayan en önemli niteliklerden birisidir.

 • Yazılar genellikle haberler ve bilgilendirici güncellemeler için kullanılmaktadır.
 • Yazılar kronolojik sıralamaya göre gösterilmektedir. Bunlara etiketler, kategoriler ve arşivler atanabilmektedir.
 • WordPress yazıları WordPress blogunuzun RSS içeriğini oluşturmaktadır. Birisi RSS kaynağınıza abone olduğu zaman onlara iletilecek olan içerikler yazılar kısmında yayınlayacak olduğunuz içeriklerden oluşacaktır.
 • Yazıları sitenizin haberler kısmı olarak düşünebilirsiniz. Bunlar dinamiktir ve bunları düzenli olarak değiştirebilirsiniz.

Bir WordPress sayfası yazılar ile hemen hemen aynı şekilde oluşturulur ama nitelikleri tamamen farklıdır.

 • Sayfalar sabit bilgiler ve içerikler içermektedirler.
 • Hakkında ve İletişim kısımları sayfalara verilebilecek en önemli örneklerdir.
 • Sayfalar tarihe göre sıralanmaz, onların kategorisi ve etiketi olmaz.
 • Sayfaların belirli bir hiyerarşisi olabilir. Çeşitli sayfaları bir grup haline getirebilirsiniz.
 • Sabit yapılarından ötürü sayfalar RSS kaynaklarında yer almazlar.

WordPress’te Yazı Oluşturma

WordPress kurulumunu ve ayarlarını tamamladıktan sonra ilk yazınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Başlangıç sayfasındayken sol dikey menüden “Yazılar” kısmının üstüne gelip açılan alt menüden gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Yeni bir yazı sayfası oluşturmak istiyorsanız “Yeni ekle” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza ilk yazınızı oluşturmanızı sağlayacak yazı editörlü sayfa gelecektir.

Yazı editörü içeriği oluşturacağınız yerdir. Editörün hemen sağ üst kısmında “Görsel” ve “Metin” olarak iki farklı kısım yer almaktadır. Bu iki kısım yapısal olarak birbirinden farklıdır ama her ikisinde yapacağınız değişiklikler yazının geneline işlemektedir.

 • Görsel: Görsel sekmesi WYSIWYG editörünün görünmesini sağlayacaktır. “WYSIWYG” kelimelerinden oluşan kısaltmanın amacı “gördüğünüz şey aldığınız şeydir” şeklindedir. Daha önce Microsoft Word veya Google Docs kullanmışsanız bu kısım size biraz tanıdık gelebilecektir.
 • Metin: Metin sekmesi yazı editörünün düz HTML metni şeklinde olmasını sağlamaktadır. Yazınızı oluştururken HTML kodu kullanmak istiyorsanız değişiklikleri bu kısımdan yapmalısınız.

Yazı ekleme sayfasında ekranın sağ üst köşesinde “Yayımla” kutucuğu bulunmaktadır. Buradan yazınızı bir taslak olarak kaydedebilir, onun nasıl göründüğünü “Önizleme” butonu ile kontrol edebilir veya yazınızı yayına alabilirsiniz. Bu kısımda yer alan “Durum” seçeneği yazı yayına alındıktan sonra değişmektedir.

Yazı ekleme sayfasında sağ tarafta yer alan “Kategoriler” ve “Etiketler” kutuları sitenizde yer alan WordPress içeriklerini çok daha kolay bir biçimde yönetmenize yardımcı olmaktadır.

Yazı ekleme sayfasında yer alan kutucukların yerlerini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Örneğin “Kategoriler” kısmı normalde “Etiketler” kısmının üstünde yer almaktadır. Dilerseniz sürükle bırak yaparak kategorileri etiketler kısmının altına taşıyabilirsiniz.

WordPress’te Link Ekleme

WordPress’in sahip olduğu yazı editörü her şeyi çok daha kolay bir biçimde gerçekleştirmenize olanak sağlamaktadır. Buna metinlere link elemek dahildir. Link eklemek için birkaç basit işlem yapmanız yeterli olacaktır.

 • WordPress yazı editöründe link eklemek istediğiniz metni seçmelisiniz.

 • Metin seçili haldeyken yazı editöründe yer alan “bağlı zincir” butonuna basmalısınız.
 • Bu karşınıza ufak bir kutucuk getirecektir. Buradaki URL kısmına metne eklemek istediğiniz linki yapıştırmanız gerekmektedir. Dilerseniz diğer seçenekleri kontrol ederek kullanıcılar linke tıkladığı zaman neler olacağına karar verebilirsiniz.

 • WordPress’te link eklemenin bir diğer kolay yolu ise linki kopyalamak ve ardından link eklenecek metin seçili durumdayken “CTRL + V” yapmaktır. Bu sayede linki otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

 

 • Yazı oluştururken sitenizde yer alan farklı bir yazıya link vermek istiyorsanız 2. adımdaki bağlı zincire tıklamalı ve karşınıza gelecek kutudan arama yapmalısınız.
 • Bir linki kaldırmak için link ekli olan metni seçmeli ve açılan ufak penceredeki “açık zincir” butonuna basmalısınız. Böylece linki kolayca kaldırabilirsiniz.

WordPress’te Görsel Ekleme

Yazılarınızın ön plana çıkmasını sağlamak için bir görsel element kullanmak son derece işe yarayan bir yöntemdir. WordPress’te yazı içerisinde görsel eklemek ve onu uygun şekilde biçimlendirmek oldukça kolaydır.

 • İlk olarak yazının neresine görsel eklemek istediğinize karar vermelisiniz.
 • Daha sonra yazı editörünün üst kısmında yer alan “Ortam Ekle” butonuna basmalısınız. Bu butona bastıktan sonra karşınıza ortam ekleme sayfası gelecektir.

 

 • WordPress sitenizde yer alacak tüm görsel ve videoları bir ortam kütüphanesinde saklı tutmaktadır. Karşınıza çıkan kutuda yeni bir dosya ekleme veya ortam kütüphanesinde var olan bir dosyayı kullanma seçeneklerini göreceksiniz. Yeni bir görsel yüklemek istiyorsanız “Dosya seç” butonuna basmalı ve yüklemek istediğiniz dosya veya dosyaları seçmelisiniz.

 • Yazınızda kullanmak istediğiniz görseller yüklendikten sonra onlar medya kütüphanenize eklenmiş olacaklardır. Yüklenen görselle ilgili düzenleme yapabilmek için görsel yüklendikten sonra sağ tarafında çıkan kutucuklardan yararlanmalısınız. Burada “Başlık“, “Alt Metin“, “Altyazı” ve “Tanım” gibi seçenekler bulunmaktadır. Buna ek olarak görselin solda, sağda veya ortada olmasını sağlayan hizalama seçenekleri vardır.

 • Yüklediğiniz görsel seçili durumdayken “Yazıya ekle” butonuna basarak onu yazıda belirlemiş olduğunuz yere ekleyebilirsiniz.

 • Yazıya eklenen görselin üzerine tıkladığınız zaman hizalama, düzenleme ve kaldırma gibi seçeneklerin çıktığını görürsünüz. Bu kısımda düzenleme seçeneğine göz atarak görselin yazı içerisinde nasıl olacağını detaylı bir biçimde düzenleyebilirsiniz.

 • Görseli düzenlerken karşınıza çıkacak olan “Gelişmiş ayarlar” sekmesinde ise görselin nerede saklandığını, genişliğini ve yüksekliğini, CSS sınıfını, stilini ve diğer görsel niteliklerini görebilirsiniz.
 • Yazı editöründe görsele tıkladığınız zaman karşınıza çıkan “X” butonu o görseli yazıdan hızlı bir biçimde kaldırmanızı sağlayacaktır.

 • Yazı editöründe “Ortam Ekle” butonuna tekrar tıkladığınız zaman sol tarafta “Galeri oluştur” veya “Öne çıkan görsel ” gibi seçenekleri görebilirsiniz. Ortam kütüphanesinde yeterli miktarda görsel olduğunda bu kısımdan bir görsel galerisi oluşturmayı başarabilirsiniz.
 • Öne çıkarılan görsel seçeneği kullandığınız WordPress temasının özelliklerine göre değişiklik gösterebilecektir. Eğer temanız öne çıkan görseli destekliyorsa mutlaka bir öne çıkan görsel belirlemeye çalışmalısınız.

WordPress Ortam Kütüphanesinin Kullanımı

WordPress ortam kütüphanesi WordPress sitenize eklediğiniz tüm dosyaları kontrol edebileceğiniz yerdir. Genellikle en son eklenen görsel en üstte yer almaktadır. WordPress ortam kütüphanesini ziyaret etmek istiyorsanız sol tarafta yer alan dikey menüden “Ortam” sekmesine girmelisiniz. Bu sekmeye giriş yaptıktan sonra ortam kütüphanesinin ana sayfası karşınıza gelecektir.

Sitenize yeni bir görsel eklemek istiyorsanız “Yeni Ekle” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Daha sonra görsel yükleme işlemini basit bir biçimde gerçekleştirmeyi başarabilirsiniz.

WordPress ortam kütüphanesinin en önemli özelliklerinden birisi görsel düzenlemeye izin vermesidir. Bir görsele tıkladıktan sonra “Görseli düzenle” butonuna basarak görselde kırpma, döndürme veya ölçeklendirme gibi değişiklikler yapabilirsiniz.

Bir görselde düzenleme yaptıktan sonra “Güncelle” butonuna basmayı ihmal etmemelisiniz.

WordPress Yazılarını Biçimlendirme

Görsel eklemeyle ilgili temel bilgileri edindikten sonra yazı alanına geri dönüş yapabilirsiniz. Bu sefer yazı alanında yazılarınızı biçimlendirme konusunda neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Yapacağınız tüm düzenlemeler bir şekilde yazı editöründe yer alan seçenekler üzerinden olacaktır.

Yazılar” kısmından “Yeni ekle” butonuna basmanız durumunda WordPress yazı editörüne hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz. Daha sonra yazınızı yazarken veya yazdıktan sonra aşağıdaki biçimlendirmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yazı editörünün ilk sırasında metinleri kalın veya yatay yapabileceğiniz seçenekler yer almaktadır. Kalın seçeneği diğer kelimelere nazaran öne çıkmasını istediğiniz kısımları belirlerken kullanmanız gereken bir seçenektir.
 • İmli veya numaralı liste seçeneği ile tıpkı burada olduğu gibi yazdıklarınızın liste halinde gözükmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bir sonraki seçenek tırnak işareti ikonunun yer aldığı seçenektir. Bir metni seçip bu seçeneğe basmanız durumunda seçtiğiniz kısım bir söz alıntısı olarak gözükmektedir.
 • Daha sonra gelen diğer üç seçenek ise hizalama seçenekleridir. Bir metnin solda, ortada veya sağda olmasını buradan düzenleyebilirsiniz.
 • Onun hemen yanında link ekleme butonu vardır. Bunu nasıl kullanacağınızı link ekleme kısmından detaylı bir biçimde öğrenmiş olmanız gerekmektedir.
 • Daha fazla oku etiketi ekle ikonu sayesinde ana sayfanızda veya kategori sayfasında bir yazı için ne kadarlık kısmın özet olarak yer alacağını belirleyebilirsiniz.
 • Yazılarınızı tüm dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak bir şekilde yazmak istiyorsanız yazı editöründe tüm ikonlardan bağımsız gözüken en sağda kalan ikona tıklayarak dikkat dağıtmayı engelleyici yazım moduna geçiş yapabilirsiniz.
 • Araç çubuğunu göster/gizle ikonuna tıklamanız durumunda yazı editörünün sahip olduğu bir takım farklı biçimlendirme seçeneklerini kullanmayı başarabilirsiniz. Başlık stili, bir metnin altını çizme veya girintiyi artırma veya azaltama gibi seçenekleri buradan değerlendirebilirsiniz.
 • Yazmış olduğunuz metnin rengini değiştirmek istiyorsanız bir çizginin üzerinde A yazan ikona basmalı ve istediğiniz rengi seçmelisiniz.

WordPress kullanmaya başlıyorsanız yazı editörünü tanımak için mutlaka fare imlecini ikonların üzerine getirip ilk onların tanımlarını öğrenmeli ve daha sonra onları tek tek test etmelisiniz.

WordPress Yazılarını Zamanlama

WordPress kullanıyorsanız yazılarınızı zamanlamak oldukça kolaydır. WordPress size bu konuda geniş yetkiler sunmaktadır. Yazı zamanlama özelliğinden faydalanmak için yazı sayfasında yer alan “Yayımla” kutucuğundan yararlanmak gerekmektedir.

Yayımla kutucuğunun hemen içerisinde yer alan ve tarihin bulunduğu kısımdaki “Düzenle” linkine tıklayarak tarih seçeneğini açmalısınız. Tarih seçeneğini açtıktan sonra karşınıza ay, gün, yıl ve saat gibi değerlerin olduğu kutucuklar gelecektir.

Yazınızı zamanlamak istiyorsanız karşınıza gelen bu kutucuklarda ileri bir tarihi ve istediğiniz yayınlama zamanını seçmelisiniz. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra “Zamanla” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

WordPress Kategorileri ve Etiketleri

WordPress’te yer alan kategoriler ve etiketler WordPress yazılarınızı en iyi şekilde organize etmenize yardımcı olmaktadır.

Kategoriler yazılarınızı farklı kategorilere yani konulara ayırıp sınıflandırmanız konusunda size destek olmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir yazı yazdıktan sonra o yazının ana konusunu belirlemelisiniz. Gelecekte bu konuda çok daha fazla yazı oluşturmak istiyorsanız o konuyu kategoriye dönüştürebilirsiniz.

Kategori oluşturmak için yazı ekleme sayfasında Kategoriler kutucuğunu bulmalısınız. Kategoriler kutucuğunun hemen alt kısmında yer alan “+ Yeni kategori ekle” linkine tıklayarak hızlı bir biçimde kategori ekleyebilirsiniz.

Bir yazıyı var olan bir kategoriye dahil etmek istiyorsanız Kategoriler kutucuğunda kategori isminin yanında yer alan boş kutucuğa tik atmalısınız.

Kategorileri daha kapsamlı bir biçimde yönetmek istiyorsanız sol menüde yer alan Yazılar sekmesine tıklamalı daha sonra karşınıza çıkacak olan alt menüden Kategoriler sekmesine giriş yapmalısınız. Buradan kategorileri dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Kategoriler sayfasında hızlı bir biçimde kategori eklemek istiyorsanız sayfanın hemen sol kısmında yer alan form şeklindeki kutucuktan yararlanabilirsiniz.

 • İsim: Oluşturacağınız kategori için seçeceğiniz isimdir. Örneğin, “Eğitim”.
 • Yazı kısa ismi: Oluşturacağınız kategori için seçeneğiniz “slug” niteliğidir. Örneğin, “egitim”.
 • Ebeveyn kategori: Oluşturacağınız yeni kategorinin bir alt kategori veya bir üst kategori olup olmayacağına buradan karar verebilirsiniz. Örneğin, eğitim kategorisini “yaşam” kategorisinin alt kategorisi yapmak istiyorsanız burada “yaşam” kategorisini seçmelisiniz.
 • Tanım: Kategori için bir tanım eklemek istiyorsanız burayı kullanabilirsiniz. Bazı WordPress temaları bu tanımları sitenizde gösterirken bazıları göstermemektedir.

Kategori ile etiket ekleme arasında pek farklılık yoktur. Kategoriler daha geniş konuları, etiketler ise onların içerisinde yer alan ufak detayları kapsamaktadır. Örneğin, “eğitim” bir kategoriyken “matematik dersi” bir etiket olabilecektir.

WordPress’te Sayfa Oluşturma

WordPress’te sayfa oluşturmak yazı oluşturmaya oldukça benzemektedir. Tek farklılık yazı ve sayfa arasındaki kullanım farklılığıdır.

 • WordPress sitenizde yeni bir sayfa oluşturmak istiyorsanız sol tarafta yer alan menüden “Sayfalar” sekmesine gelip buradaki “Yeni ekle” seçeneğine girmelisiniz. Giriş yapar yapmaz yazı editörünün aynı olduğunu ama sağ tarafta yer kutucukların farklı olduğunu görebilirsiniz.

 • Sayfanıza bir başlık seçmelisiniz. Örneğin, “Hakkında” şeklinde bir başlık seçebilirsiniz.
 • Daha sonra yazı editörüne gelip biraz içerik eklemelisiniz.
 • Sayfa editöründe yer alan “Yayımla” kutucuğu yazı editöründeki kutucuk ile neredeyse aynı gibidir. Sayfanızı yayına almak isterseniz veya onu zamanlamak isterseniz buradaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

 • Sağ tarafta yer alan “Sayfa özellikleri” kısmı sayfanız atanacak olan şablonu belirleyebileceğiniz yerdir. Sayfalarınızı hiyerarşiye göre ayarlamak istiyorsanız buradan yararlanabilirsiniz.
 • Bazı WordPress temalarının özel sayfa şablonları olabilmektedir. Bu durumda “Şablon” kısmından gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
 • Sıralama” kısmından sayfanıza numara vererek onu hiyerarşiye uyumlu hale getirebilirsiniz.
 • Sayfanızı hazırladıktan sonra önce “Önizleme” seçeneğine tıklayarak sayfanızın nasıl göründüğünü kontrol etmeli ardından “Yayımla” butonunu kullanarak sayfanızı yayına almalısınız.

WordPress Sayfa Şablonu Kullanma

Bazı WordPress temalarının sayfaları biçimlendirmeniz konusunda size çeşitli imkanlar tanıyan özel şablonları bulunmaktadır. Bu sayfa şablonlarını kullanmanız durumunda WordPress temanız size sayfalarınızı sunma konusunda çeşitli esneklikler tanıyacaktır.

 1. Bir WordPress sayfasına sayfa şablonu eklemek istiyorsanız ilgili sayfanın taslağına gelip “Sayfa özellikleri” kutucuğunu bulmalısınız.
 2. Sayfa kutucuğu kısmında kullanılabilir şablonların yer aldığı bir açılır menü yer almaktadır. Temanız tarafından size sunulan niteliklere uygun olarak buradan bir şablon seçebilirsiniz.
 3. Şablon değişikliği yaptıktan sonra sayfanızı yayınlamadan veya güncellemeden önce mutlaka değişikliklere göz atmalısınız. “Önizleme” veya “Değişiklikleri önizle” butonunu kullanarak sayfanızda değerlendirmek istediğiniz şablonun nasıl gözüktüğünü önceden görebilirsiniz.

WordPress Eklentileri Nedir?

WordPress eklentileri, WordPress sitenizin işlevselliğini yükseltmek için kullanılan özel olarak geliştirilmiş ufak araçlardır. Bu araçları kullanabilmek için WordPress.com değil WordPress.org tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

WordPress eklentisi denildiği zaman ücretsiz olarak kullanılabilecek veya ücretli bir biçimde satın alınabilecek yüzlerce hatta binlerce eklenti bulunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz eklenti arasında bir tercih yapmanız gerekiyorsa ilk olarak ihtiyaçlarınızı dikkate almalısınız.

 • WordPress’in kendi eklenti deposunda çok farklı eklentiler yer alsa bile ücretli eklentiler buradaki eklentilerden çok daha fazlasını sunabilmektedir. Özellikle sürekli güncel tutulan eklentiler yaşanabilecek uyumsuzluk ve güvenlik problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilecektir.
 • Birçok durumda eklentiler çok iyi destek sunmaktadırlar ve sitenizin işlevselliğini yükseltmektedirler. Bazı durumlarda ise eklentiler uyumluluk sorununa neden olabilmektedirler. Ücretli eklenti kullanmanız durumunda eklentiyi geliştiren ekipten doğrudan destek alabileceğiniz için bu problemleri daha kolay bir biçimde aşabilirsiniz.

WordPress kullanırken hangi tür eklentilerin daha fazla işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunu bulabilmek için önce ihtiyaçlarınıza odaklanmanız gerekmektedir. Daha sonra ihtiyaçlarınız doğrultusunda WordPress deposunda çeşitli aramalar gerçekleştirerek aradığınız eklentiyi bulup yüklemeyi denemelisniiz.

WordPress’te Eklenti Nasıl Yüklenir?

WordPress sitenize eklenti eklemek oldukça kolaydır.

 • WordPress sitenize eklenti eklemek istiyorsanız sol taraftaki menüden “Eklentiler” kısmını bulmalı ve ardından “Yeni Ekle” linkine girmelisiniz.
 • Yeni eklenti ekleme ekranında karşınıza en popüler ve öne çıkarılmış eklenti önerileri çıkacaktır. Burada yer alan eklentileri hemen yüklemekten kaçınmalısınız. Çünkü bu eklentilerin sunduğu özelliklerin bir kısmı sitenizin temasında yer alabilecektir.
 • Akismet ve Jetpack gibi önerilen eklentileri yüklemeyi tercih edebilirsiniz. Bu eklentiler WordPress sitenize ekstra işlevsellik katmaktadırlar. Bazı kişiler bunlara alternatif farklı eklentiler kullanabilmektedir. Ancak yeni başlayanlar için bu iki eklenti fazlasıyla önemlidir.
 • Sitenize eklentiyi eklenti deposundan değil bilgisayarınızdan eklemek istiyor olabilirsiniz. Bunun için “Eklenti ekle” sayfasında yer alan “Eklenti yükle” linkine tıklamalı ve eklentinin yer aldığı .zip dosyasını bilgisayarınızda bularak yükleme işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 • WordPress eklentiler seçeneklerinin altında yer alan bir diğer link ise “Düzenleyici” sayfasıdır. Yeni başlayan birisi olarak bu sayfayı pek fazla kurcalamamanız gerektiğini bilmelisiniz. Ne yaptığınızı biliyorsanız bu sayfadan yüklemiş olduğunuz bir eklentinin kodlarında değişiklik yapabilirsiniz.

WordPress Teması Nedir?

Bir WordPress teması, WordPress sitenizin görünen yüzünü oluşturan kısımdır. WordPress temalarının büyük bir kısmı aşağıdaki nitelikleri size sunmaktadır:

 • Sitenizin genel tasarımı
 • Font stilleri
 • Renkler
 • Bileşen konumları
 • Sayfa düzenleri
 • Blog yazıları ve blog yazıları için stiller
 • Estetiksel diğer detaylar

Tıpkı WordPress eklentilerinde olduğu gibi WordPress tema deposundan ücretsiz temalar seçebilir veya ücretli bir tema satın almayı düşünebilirsiniz. Ücretli temaların en büyük avantajı size standart temalardan daha fazlasını sunmalarıdır.

Divi, Genesis, Thesis ve Builder gibi birçok ücretli tema aynı zamanda web tasarım yazılımı olarak işlev görebilmektedir. Bu tür temalar sitenizi sıfırdan tasarlama ve düzenleme konusunda size çeşitli yardımcı olmaktadırlar.

WordPress Bileşenlerinin Kullanımı

WordPress bileşenleri, WordPress sitenizin kenarlık kısımlarına daha fazla içerik ve özellik koymanıza yardımcı olmaktadır. WordPress’te varsayılan olarak gelen çeşitli bileşenler bulunmaktadır. Arşivler, yazı kategorileri, arama kutucuğu ve özel menüler bu bileşenlerden bazılarıdır.

WordPress bileşenlerinin en iyi yanı herhangi bir kod deneyimi veya uzmanlık gerektirmeden kullanılmalarıdır. Bileşenler kolayca eklenmekte, kaldırılmakta ve yeniden düzenlenmektedir.

Sitenizde kullanacağınız bileşenlerin gerçek konumları kullandığınız WordPress temasına göre değişiklik gösterecektir. Birçok WordPress teması farklı şablonlar sundukları için bileşenlerin nerede kullanılacağına kendileri karar vermektedir.

Varsayılan WordPress bileşenlerine ek olarak bazı WordPress eklentileri kendi bileşenlerini kullanıma sunabilmektedir. Bu bileşenler doğrultusunda çeşitli özelleştirme seçeneklerine sahip olabilirsiniz.

Bileşenlerin nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız WordPress başlangıç panelindeki sol menüden “Görünüm” sekmesine gelmeli ve buradaki “Bileşenler” paneline girmelisiniz. Ekranın sol tarafında kullanılabilir bileşenler, ekranın sağ kısmında ise bileşen alanlarını görebilirsiniz.

Bir konuma bileşen eklemek istiyorsanız basit bir biçimde sol tarafta yer alan bileşeni sağ taraftaki yerine sürükleyebilirsiniz. Var olan bir bileşeni kaldırmak için onu bulunduğu konumdan tutup sol tarafa atabilir veya basit bir biçimde “Kaldır” butonuna basabilirsiniz. Örneğin, bir arama kutucuğu eklemek istiyorsanız “Ara” adını taşıyan bileşeni istediğiniz konuma yerleştirmelisiniz.

WordPress’te Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress’in size sunmuş olduğu varsayılan temaya ek olarak WordPress deposundan veya dışarıdan tema yükleyebilirsiniz.

WordPress sitenizde yer alan temaları yönetebilmek için sol menüden “Görünüm” sekmesine gelmeli ve “Temalar” paneline girmelisiniz. Bu panelde en üstte gördüğünüz tema aktif olarak kullandığınız temadır. Buna ek olarak hemen tema bilgilerinin yer aldığı kısımda “Özelleştir” butonu görürsünüz. Bu butona tıklamanız durumunda site başlığı ve slogan gibi çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz.

Daha önceden bir tema yüklemişseniz bu sayfada diğer temaları da görebilirsiniz. Herhangi bir temanın altında yer alan “Canlı Önizleme” linkine tıklamanız durumunda sitenizin ilgili temada nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz. Böylece birbirinden farklı temaların yazıları, arşivleri ve diğer sayfa şablonlarını nasıl ele aldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bununla birlikte sol taraftaki menüden tema ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

İlgili temada yaptığınız değişikliklerin geçerli olmasını istiyorsanız sol üst kısımda yer alan “Kaydet & Etkinleştir” butonuna basmalısınız.

WordPress sitenize daha önceden herhangi bir tema yüklemediyseniz bunun nasıl yapıldığını öğrenmeye çalışmalısınız.

 • WordPress sitenize tema yüklemek için Temalar panelinde “Yeni Ekle” linkine tıklamalı ve daha sonra karşınıza çıkan ekrandan tema arayışına başlamalısınız. Burada temaları renklerine, sahip oldukları sütunlara, genişliklere ve diğer özelliklere göre filtreleme şansına sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

 • Bir tema yüklemek için seçtiğiniz temanın üzerine getirdiğiniz zaman karşınıza çıkan “Kur” butonuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Bilgisayarınızdan bir tema yüklemek istiyorsanız “Tema ekle” ekranında bulunan “Tema yükle” linkine tıklamalı ve daha sonra bilgisayarınızdaki .zip dosyasını seçerek temayı yükleyip etkinleştirmelisiniz.

WordPress’te Özel Menü Oluşturma

WordPress sayesinde bir gezinti ögesi olarak özel menüler oluşturabilirsiniz. WordPress’in içerisinde yer alan “Menü” özelliği sayesinde menüler oluşturup onları kullandığınız temada uygun yerlere yerleştirebilirsiniz.

WordPress’teki özel menülerde linklere, sayfalara, kategorilere ve diğer içerik türlerine yer verebilmeniz mümkündür. Her menü ögesi için farklı gezinti etiketleri belirleyebilir ve onlara çeşitli nitelikler ekleyebilirsiniz.

Oluşturabileceğiniz menü miktarında herhangi bir limit yoktur. Kullandığınız temada yer alan menü yerlerine koymak için çeşitli menüler oluşturabilirsiniz. Dilerseniz “Özel Menü” bileşeninde yararlanarak sitenizin bileşen alanlarına menüler ekleyebilirsiniz.

 • Özel menü oluşturmaya başlamak için WordPress başlangıç panelindeki sol menüden Görünüm sekmesine gelmeli ve buradaki “Menüler” paneline girmelisiniz.

 • Menüler panelinde karşınıza çıkan “Menü ismi” kısmına oluşturmak istediğiniz menünün ismini girmeli ve daha sonra “Menü oluştur” butonuna basmalısınız.

 • Menü oluşturulduktan sonra onun içerisine menü ögelerini koymaya başlayabilirsiniz. Bunun için sol kısımdaki kutucuktan yararlanarak sayfalar, kategoriler ve linkler ekleyebilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz menüdeki ögeleri doğru bir biçimde sıralamaya koyduysanız “Menüyü kaydet” butonuna basmalısınız.

Bu adımları takip etmeniz durumunda artık WordPress sitenizde uygun konumlara yerleştirebileceğiniz yeni bir gezinti ögesine sahipsiniz demektir.

WordPress’te Yorumları Yönetme

Daha önce bahsettiğim gibi WordPress’te ziyaretçilerin yazılarınıza veya sayfalarınıza yorum yapabilmektedir. Yorumları yönetmek tıpkı yazıları ve sayfaları yönetmeye benzemektedir. WordPress başlangıç panelindeki “Yorumlar” sekmesine girerek sitenizdeki yorumlara ulaşabilirsiniz. Bu ekran sadece yorumlarla ilgili bilgilerin yer aldığı kısımdır.

Sitenize yapılmış yorumlar varsa burada hafif kırmızımsı olanlar yorumların değerlendirilmek için beklediğini göstermektedir. Bu tür yorumların üstüne gelerek onu onaylayabilir, istenmeyen yorumlar kısmına taşıyabilir veya doğrudan silebilirsiniz.

Burada “Yazar” sütununda yorumu yapan kişinin adı, e-posta adresi, varsa blog URL’si ve IP adresi yer almaktadır. IP adresi linkine tıklamanız durumunda bu adresten yapılan tüm yorumları görebilirsiniz.

Yorum” sütununda yorumlarda yazan bilgiler yer almaktadır. Bunun hemen sağında yer alan “Gönderim” tarihi linkine tıklamanız durumunda doğrudan yorumun yapıldığı yazıya ve yorumun yerine ulaşabilirsiniz.

Cevaben” sütununda üç farklı element bulunmaktadır. Yorum yapılan yazının adı, “yazıyı görüntüle” linki ve ilgili yazının aldığı yorum miktarı burada yer alan bilgilerdir. “Yazıyı görüntüle” linkine tıklamanız durumunda sizi doğrudan ilgili yazıya götürmektedir. Baloncuk içerisinde yer alan rakama tıklamanız durumunda sadece o yazıda yer alan yorumlara göz atabilirsiniz.

WordPress sitenize gelen yorumları sadece buradan değil aynı zamanda WordPress başlangıç sayfasından yönetebilirsiniz. “Son yorumlar” kutucuğunda yer alan seçeneklerin her birisi size bu konuda yardımcı olacaktır.

WordPress genel ayarları kısmında belirttiğim gibi “Tartışma” panelinde yer alan ayarları dikkatlice kontrol edip gözden geçirerek sitenize yapılacak olan yorumları en iyi şekilde yönetebilirsiniz.

WordPress’te Kullanıcı Oluşturma

WordPress’te kullanıcı oluşturma özelliği farklı rollere ve yetkilere sahip olan kullanıcılar ekleme konusunda size yardımcı olacaktır. Bir kullanıcı oluşturulduktan sonra kullanıcı adı ve şifresini kullanarak sitenize giriş yapabilecektir.

WordPress kullanıcı rolleri yönetici, editör, yazar, içerik sağlayıcısı ve abone şeklindedir. Bu kullanıcı rolleri siteyi kullanma konusunda kullanıcıya verilen yetkileri belirlemektedir. Kullanıcıların WordPress başlangıç panelinde gördükleri detaylar sahip oldukları rollere göre değişiklik göstermektedir.

 1. WordPress sitenize bir kullanıcı eklemek istiyorsanız WordPress sitenize giriş yapmalı ve sol taraftaki menüden “Kullanıcılar” sekmesine gelerek “Yeni Ekle” linkine basmalısınız.
 2. Daha sonra kullanıcı için gerekli olan “kullanıcı adı“, “e-posta adresi“, “ad“, “soyad“, “site” ve “şifre” bilgilerini girmelisiniz.
 3. Kullanıcı için oluşturacağınız hesap yeni ise ona bir şifre göndermek her zaman en doğru seçim olacaktır. Bu nedenle üyeliği oluştururken “Yeni kullanıcıya hesabı hakkında bir bilgilendirme e-postası gönderin.” seçeneğine tik koymalısınız.
 4. Kullanıcı için bir rol belirledikten sonra “Yeni kullanıcı ekle” butonuna basarak üyeliği başarılı bir biçimde oluşturabilirsiniz.

Timur Demir

Merhaba. Ben Timur Demir, 28 Yaşında Muğla'da yaşıyorum. Her zaman Paylaşmayı Misyon, bilgiyi en değerli hazine olarak görmeyi ise Vizyon edindim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı