SEOTanıtım Yazıları

Başarının Anahtarı SEO İçin Yapay ve Doğal Teknikler

Başarının anahtarı, artık görünür olmaktan geçiyor ya da bir şekilde insanları zorla istediğin yöne çekmekten. Bunlara reklamlar, sübliminal yöntemler, yapay çalışmalar ya da seo danışmanlık firmaları ile yapacağınız çalışmalar örnek olarak gösterilebilir.

Bu teknikler; bir şekilde yapay ve doğal olarak ikiye ayrılmakla birlikte, yapay çalışmalar da; doğalmış gibi gözükebiliyor. Peki bunların ne tür zararları ve yararları vardır, beraber görelim.

basarinin anahtari seo 1

Başarının Anahtarı SEO

Seo danışmanlığı denilince aklımıza sadece web sitelerine yapılan ve ziyaretçi çekmek için kullanılan teknikler gelmektedir. Kısacası yapay teknikler ile ziyaretçi kazanmaya çalışmak, bu ziyaretçileri ise; kalıcı takipçi haline getirme çabası vardır. Bu istenilen durumun başarı oranı nedir bilinmez ancak bir elin parmağını yüzdelik olarak geçmeyecektir. Küçük ya da büyük birçok web site sahibi, seo danışmanlığı almakta; bu tarz yapay yöntemlere binlerce lira para yatırmaktadır. Sonuç; sayısal veri olarak bakıldığında tatmin edici olabiliyor ancak burada sorulması gereken soru; neden bu çalışmayı yaptırıyoruz olmalıdır. Dilerseniz, cevabını bulalım.

Yapay Teknikler

Yapay teknikler, kısaca bir seo çalışmasıdır. Ziyaretçileri, arama motorlarında ön plana çıkarak çekmektir ve sayısal olarak ziyaretçi sayısını yükseltmek veya para kazanma şansını arttırmaktır.  Yapay tekniklerin de kendi içinde ayrımı yapılarak;  ona göre optimizasyon çalışması yapılmalıdır.

  1. Ziyaretçi sayısını arttırmak!

Seo çalışmalarındaki temel hedeflerden birisi olan ziyaretçiler, çoğunlukla ilk zamanlarda istenilen rakamlara ulaşılır. Ancak optimizasyon çalışmalarının bir kere yapılıp sonsuza dek aynı etkiyi göstereceği yanılgısı vardır. Yapılan bir çalışma, sürekli olarak belirli dönemlerde tekrarlanmalı ve bu şekilde ziyaretçi sayısı sabit kalmalıdır.

Ziyaretçiyi bu şekilde çeken sitelerin, ziyaretçi sayısını arttırmaktan başka bir isteği bulunmamalıdır. Aksi taktirde yanılgıyla sonuçlanacaktır. Arama motorlarından sürekli yeni ziyaretçi gelmektedir ve geri dönen ziyaretçi oranı düşük kalmaktadır. Bu da, ziyaretçiyi siteye kazandırmanın olanaksız olduğunu gösteriyor.

  1. Para kazanmak!

Para kazanmak, ziyaretçi sayısını arttırmak ile sağlanacak yöntemlerden birisidir. Kısacası, önce ziyaretçi artmalı ve ardından para kazanmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bunun için seo danışmanı ile düşüncelerinizi açıkça paylaşmalı ve ona göre sitenizde reklam yerleşimi için çalışma yapmalısınız. Bunu yaparken Yandex Metrica ya da Google Analytics’de fare hareketlerini izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Okumalısın:  2015 Yılında Blogunuza Daha Fazla Trafik Sağlayın

Burada unutulmaması gereken nokta; ziyaretçileri para kazanmak için kullandığınızı belirtmemek. Aksi taktirde sayfa oturum oranı düşecek, ziyaretçi sayınız artsa da; seo için eksi bir durum yaşayabilirsiniz. Kısacası bu ince çizgiyi belirlemek için, alanında uzman kişilerle ya da kurumsal seo firmaları ile çalışmanızı tavsiye ediyorum.

Doğal Teknikler

Doğal teknikler, birçok kişinin bildiği ancak yapamadığı yöntemlerdir. Başarının sırrı, profesyonel olmaktan geçiyor ve niyet edilen bir durumu yapmaya başlamak, daha sonra vazgeçmek; kişisel blog siteleri için olumsuz bir durumla sonuçlanıyor. İster para kazanma, ister ziyaretçi arttırma, isterseniz doğal takipçi kazanmak için yapın; sonuçta aşağıdaki doğal teknikler ile hem seo çalışması yapmış olacaksınız hem de yapay tekniklerin size sağlamadığı doğal takipçi kazanacaksınız.

Tasarım: Artık her şey görselliğe doğru kayıyor. Web sitenizi ona göre dizayn etmeli, mobil sürümlere uygun bir tasarım kullanmalı, ziyaretçi istediği bilgiyi direk bulmak için tasarımda gereksiz bilgi ve yerleri kaldırmalı ve sade tutmalısınız.

Kişisele dokunmak: Araştırmalara göre genel bilgi ve öznel bilgi veren yazıların okunma oranı çok düşük. O yüzden yazılarınız; başlığınızla alakalı bilgiyi kısa yoldan verici, genel bilgileri öznel bir dille anlatıcı olmalıdır. Kısacası insanlar, internet üzerinden o kadar çok bilgi arasından hangisine inanacağını bilmediği için; denenmiş ve tecrübe eden kişilerin bilgilerine daha çok önem veriyor.

Ulaşılabilirlik: Ulaşılabilirlik, yazınızın güvenilirliği ve ziyaretçi kazanmanız için önemlidir. İletişim bilgileri, sosyal medya hesapları ve hakkımda yazısı, bunlardan sadece birkaçıdır.

Doğal seo teknikleri, ilk etapta tanınırlık ve ziyaretçi kazanmak için yeterlidir. Ancak daha da ileriye taşımak içinse; doğal yöntemleri kullanan seo çalışmaları yapmak gereklidir.

Etiketler

Timur Demir

Merhaba. Ben Timur Demir, 28 Yaşında Muğla'da yaşıyorum. Her zaman Paylaşmayı Misyon, bilgiyi en değerli hazine olarak görmeyi ise Vizyon edindim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı